לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
דוד

צוואה שהופקדה לפני 30 שנה וצוואה חדשה שהחליפה אותה ולא הופקדה ונעשתה לפני 5 שנים מה תופס יותר?

ישנה צוואה שהפקיד אבא שלי ברשם הירושות לפני 30 שנה . אבא שלי קשיש בן 85 ואין לו כוח ללכת לרשם הירושות ולמשך את הצוואה הישנה שהשאיר. מאז שעברו אותם 30 שנה אבא שלי עשה צוואה חדשה לפני 5 שנים אותה הוא השאיר אצל אמא שלי. כאמור אין לו כוח ללכת בעצמו לרשם ולהפקיד את החדשה ולמשוך את הישנה. האם חובה למשוך את הצוואה הישנה מרשם הירושות או שבבוא היום לאחר מאה ועשרים כאשר נגיש בקשה לצו קיום צוואה יקבלו אתץ זה שנעשתה צוואה חדשה ויתייחסו רק לצוואה החדשה או שזה עלול לעשות בעיות והרשם יקיים דיון בשתי הצוואות והדיון יעבור לבית המשפט. האם זה בעיה שעדיין מופקדת צוואה ישנה או שהרשם יקבל את החדשה וככל הנראה יאשר אותה וזאת במידה ולא תוגש התנגדות? האם אי משיכת הצוואה מההפקדה תמנע מהרשם את היכולת לדון בצווה החדשה לאחר 120 וזה יעבור לדיון בבית המשפט כמו שקורה במקרה של צוואות סותרות? יצויין כי החדשה נעשתה כדין פשוט אין לו כוח ללכת ולהפקיד. אנחנו משפחה מלוכדת וגם לא תוגש התנגדות. השאלה אם הרשם מוסמך לדון בצוואה החדשה ולקבל את הבקשה למתן צו ירושה או שבמקרים שיש לפניו שתי צוואת ישנה וחדשה הוא יעביר זאת לבית המשפט? מה תופס יותר צוואה שהופקדה לפני 30 שנה וצוואה חדשה שהחליפה אותה ולא הופקדה ונעשתה לפני 5 שנים ?

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

לפני 30 שנה צוואות הופקדו בבית משפט מחוזי. הפקדת צוואה אינה נותנת לצוואה עדיפות, אלא מספקת שרותי שמירה בלבד. בעקרון כל צוואה מאוחרת בזמן גוברת על צוואה קודמת בזמן בכל נושא וענין בו יש חפיפה בין הצוואות. למשל: אם צוואה ישנה עוסקת בנכסים א+ב+ג וצוואה חדשה עוסקת בנכסים ב+ג+ד, הוראות הצוואה החדשה תגברנה ככל שזה נוגע לנכסים ב+ג+ד, אבל הוראות צוואה ישנה תחולנה ככל שזה נוגע לנכס א'.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות