בענין צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
  • עמית

נשלח ע"יעמית 03:18, 11 באפריל 2012

הסדר היה כזה: הוגשה בקשה למתן צו ירושה לרשם. לאחר מכן אני הגשתי בקשה למתן צו קיום צוואה. ולאחר מכן הוגשה התנגדות לבקשה שלי ע"י אותו אדם שהגיש את הבקשה למתן צו ירושה. שלושת הנ"ל עברו כעת לביהמ"ש. האם עליי היה להגיש התנגדות לבקשה למתן צו ירושה? סברתי שאם יש צוואה די שאגיש בקשה למתן צו קיום צוואה ולכן לא הגשתי התנגדות. האם היתה עליי חובה להגיש התנגדות לבקשה למתן צו ירושה? ואם כן- האם זה יכול להתעורר בדיון ולפעול נגדי?

השב
  • 08:19, 11 באפריל 2012

סעיף 67 לחוק הירושה קובע כך

:"הוגשה בקשה לצו ירושה או לצו קיום, יודיע על כך הרשם לענייני ירושה ברבים ויקבע זמן מתאים שלא יפחת משבועיים להגשת התנגדויות. כל המעוניין בדבר רשאי להגיש התנגדות לרשם לענייני ירושה תוך הזמן שנקבע וכל עוד לא ניתן הצו"

העובדה שהוגשה צוואה והתיק הועבר לבית המשפט איננה מספיקה תמיד, שכן קיימות עילות להתנגדות לצו ירושה שאינן קשורות בקיומה של צוואה, אלא בפסלות יורשים לרשת מכל מיני סיבות- למשל אם יורש השמיד צוואה או אם יורש הורשע במותו של המוריש, וישנן דוגמאות נוספות.

לכן אני הייתי מציעה להגיש את ההתנגדות בכל מקרה, בעיקר מפני שיש לקחת בחשבון תסריט היפותטי שבו הצוואה שבידיך תבוטל מסיבה כל שהיא - ולאפשר לך להציג טענות נגד צו הירושה גם במצב זה.

עו"ד אתי סדיס

תגובה
  • 10:08, 11 באפריל 2012

יש להתייחס לדברים מכאן ואילך ככל הליך בבית משפט. הבקשה לצו יורשה היא כתב תביעה. מן הראוי שיוגש כתב הגנה שהוא למעשה ההתנגדות שלך לצו הירושה.

תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.