צוואה לבנים בלבד - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
  • סוזי

נשלח ע"יסוזי 10:22, 10 בפברואר 2013

בעלי הכין צוואה חודשיים לפני חתונתנו והוריש לשני בניו בלבד מנישואיו הקודמים את כל רכושו: דירה השייכת לו מלפני נישואינו, אך הרחבנו אותה לאחר נישואינו כמו כן את את כל הכספים שבבנק בו מתנהל חשבוננו המשותף וחשבונו שהיה קיים לפני נישואינו וממשיך להתנהל לאחר נישואינו ואת כל רכושו הקיים מכל מין וסוג. יש לנו שתי בנות משותפות.האם הצוואה קבילה ותקינה האם היא יכולה להתקיים כמו שהיא כתובה ושוללת ממני או מבנותיי חלק מרכושנו. אנחנו נשואים כבר שש שנים.

השב
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

18:56, 10 בפברואר 2013

1. אם יש צוואה תקפה שמורישה הכל לבנים, אין בנותייך זכאיות לרשת. אולם כל עוד הן קטינות יש להן זכות למזונות מעזבון בעלך (אם ילך לעולמנו כשהו עדין קטינות].
    2. אם יש צוואה תקפה בנוסח שאת תארת, אינך זכאית לרשת. תוכלי לטעון שיש לך זכויות ברכוש הרשום על שמו מכחן של עילות שונות, שכולן נוגעות ליחסי הממון שביניכם כזוג נשוי. כלומר מקור זכויותייך איננו בחוק הירושה, אלא דווקא בחוק יחסי ממון בין בני זוג והלכות השיתוף.
    3. אשה יהודיה שאינה יורשת דבר מבעלה לפי צוואה שהשאיר, תהיה זכאית לתבוע את כתובתה מעזבונו. בנסיבות מסויימות אולי תהיה זכאית גם למזונות ולמדור על חשבון עזבונו. במצב כזה מומלץ לפנות להוצאת צו ירושה בבית דין רבני, אולם סמכותו של בית דין זה מותנה בכך שכל היורשים יסכימו לסמכותו ולהידון בפניו.

תגובה
  • 08:12, 11 בפברואר 2013

יש משהו שלא הבנתי, חלילה אם קורה לבעלי משהו. זה אומר שהצוואה תקפה מיידית או רק לאחר מותי? האם זה אומר שאצטרך לעזוב את הבית מיידית? האם אין לזה משמעות שאני ושתי בנותי (בנות 6 ו- 4) עדיין גרות בבית?

תגובה

11:55, 11 בפברואר 2013

1. תאורטית - ברגע יציאת הנשמה עובר כל רכושו של המנוח ליורשיו. מעשית אי אפשר לתבוע זכויות מכח צוואה כל עוד לא ניתן לה צו קיום כדין [הליך שאורך מספר חודשים].
    2. את ובנותייך תהיינה זכאיות להמשיך לגור בדירה המנוח לפרק זמן של 3 חודשים ללא תשלום ולאחר מכן - לפי הסכם עם היורשים ואם אין הסכם - יכריע בית משפט.
    3. בנוסף תהיינה את (כל עוד לא תנשאי לאחר) ובנותייך (עד גיל 18) למזונות במשמעותם הרחבה: דיור אוכל חינוך ובריאות מתוך עזבונו של המנוח.

תגובה
  • 09:30, 17 בפברואר 2013

אם אני כותבת צוואה שבה אני מורישה לבנותיי את כל הרכוש בעצם צוואה מקבילה לצוואה של בעלי אך הכל ילך לבנותינו מה זה אומר אם הלכתי לעולמי לפני בעלי? והאם אני יכולה בכלל לכתוב צוואה שתבטל את הצוואה של בעלי?

תגובה

11:17, 17 בפברואר 2013

1. אם תמותי לפני בעלך,ואם בשעת פטירתך תהיה צוואה תקינה לטובת בנותייך, רק בנותייך תירשנה את כל רכושך ואת כל זכויותייך. מומלץ לכן שתעשי צוואה כבר כעת לטובת הבנות. כן מומלץ שתנקטי פעולות נוספות לטובתך בקשר לרכוש שלכם למשל רישום השקעות שלך בדירה "שלו".
    2. אדם אחד אינו יכול לבטל או לשנות מצוואתו של אדם אחר. צוואה היא פעולה משפטית אישית ורק מי שעשה את הצוואה יכול לשנותה או לבטלה.לפיכך אינך יכולה לבטל את צוואת בעלך. אם יימצאו בה פגמים, תוכלי אולי להתנגד לה.

תגובה
  • 07:46, 27 בפברואר 2013

בעלי עובד עירייה מה קורה לאחר מותו האם אני מקבלת משהו או שגם זה עובר לילדים

תגובה

12:10, 27 בפברואר 2013

זכויות של אלמנה ושארים של עובד עיריה תלויות במעמדו המדוייק בעיריה, אופן העסקתו והתנאים שם. לתשובה מדוייקת מומלץ שתפני לרשות בה הוא עובד, למי שמתעסק שם בכח אדם, או לועד העובדים ותבררי.

תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.