האם ישנה בעייתיות בצוואה הזו? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
  • אלחנן

    נשלח ע"יאלחנן 00:10, 18 בספטמבר 2013

    שלום רב, רשמתי צוואה בכתב יד והפקדתיה ברשם הירושה. אני חושש שישנה בעיה בסעיף 3. לאחר שקראתי כמה פעמים הבנתי בעצם שמא טעיתי? האם יוצא שהמוטב העיקרי איכשהו מנושל מן הצוואה? להלן הצוואה (א = מוריש, ב = מוטב יורש): אני החתום מטה, "א" ואשר מספר הזהות שלי הוא 123456789 ומתגורר ב... מצווה על רכושי שיישאר לאחר מותי כדלקמן: 1. צוואתי הנוכחית היא הצוואה האחרונה וכל צוואה אחרת שלי הקודמת, באם קיימת כזאת, בטלה ומבוטלת. 2. כל זכויותיי, הן במיטלטלין, הן בנכסי דלא ניידי, הן בכסף, מזומנים, ניירות ערך כלשהם, בין בארץ ובין מחוצה לה, כל זכויותיי מכל מוסדות שהם ובכלל, כל זכויותיי מכל סוג שהוא, ובכלל כל השייך לי, או שיהיה שייך לי, או כל המגיע לי או שיגיע לי או לעזבוני, ובכלל כל רכושי שישאר לאחר מותי, ללא יוצא מן הכלל יקבל הבן שלי "ב" שמספר זהותו הוא 123456789 בלבד. 3. כל אדם אשר לפי דיני ישראל הינו יורש חוקי שלי ואשר בהתאם להוראות צוואתי זו, לא יקבל כל הנאה. יקבל, כשידרוש, שקל חדש אחד בלבד, מעזבוני: 4. רצוני וכוונתי בכתיבת הצוואה הזו, שצוואתי תהיה בעלת תוקף שלם גם בתור צוואה אזרחית וגם בתור צוואה לפי דיני ישראל, כלומר בתור נתינת מתנות מהיום ולאחר מותי. בהתאם לכך הנני מקנה בזה מהיום ומעכשיו בשעה אחת לפני פטירתי מן העולם, לפי הקניין המועיל ביותר ולכל דבר ודבר ולפי הדין היהודי ולפי כל דין וחוק את כל רכושי אך ורק לבני "ב". כאן באתי על החתום ת.ז 123456789 חתימה ובכן, החשש שלי הוא בסעיף 3, במשפט "ואשר בהתאם להוראות צוואתי זו". שכן בני "ב" הוא בהתאם להוראות הצוואה! ויוצא לכאורה שהוא מנושל? אודה לך, אלחנן.

    השב
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

    רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

    13:14, 18 בספטמבר 2013

    בעייתך נובעת מכך שצוואתך מנוסחת בעברית גבוהה מדי, שאיננה עברית מדוברת של היום. כמו כן הכללת הוראות ומשפטים, שנועדו "לרצות" את ההלכה היהודית שאינה מכירה בצוואה. לטעמי כל אלה מיותרים. צוואה צריכה להיות מנוסחת בעקרון בלשון של צו, של הוראה ברורה ופשוטה.
    לגופה של צוואתך - איני חושב שיש בעיה. סעיף 4 מסביר היטב את רצונך שבנך בלבד יירש אותך. לתשומת לבך - צוואתך אינה כוללת הוראה ברורה מי יירש אותך אם בנך לא יהיה בין החיים בשעת פטירתך.

    שנה טובה.

    תגובה
  • 14:46, 18 בספטמבר 2013

    האם באמת אין שום בעיה בסעיף 3?
    חשבתי שאם בני לא יהיה בחיים אז בניו ירשו אותו.

    תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.