עו"ד לעניני ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
  • דנון איילון

נשלח ע"ידנון איילון 21:45, 23 במרץ 2014

כמה הוא עולה?מה המחיר בענף הזה?האם לוקחים את התיק על בסיס אחוזים מהירושה הצפויה? אמא שלי נפטרה לפני חודש ואני הצגתי צוואה שבה היא הורישה הכול לי ולא לשני אחיי שלא היו איתה בקשר בשנותיה האחרונות. אמא שלי סבלה ממחלת נפש קשה מאוד ועל כן ,הצוואה נערכה בנוכחות עו"ד וגם פסיכאטר כמה שידוע לי (לא היתי נוכח). אבל אחים שלי מאיימים לערער על הצוואה בטענה שהיא לא היתה בשיא בריאותה המנטלית והנפשית כשעשתה זאת(כלומר -שהיתה באחד מההתקפים שלה )ולכן זה לא תקף. מה גם הם מתחילים להעלות רמיזות שווא שאני שכנעתי אותה לזה,או שטפלתי בה רק בגלל הירושה, ושקיימות צוואות אחרות שהיא עשתה.. האם הם יכולים לזכות אם יגישו ערעור?איך אני צריך להתנהל?מה מומלץ שאני יעשה לבנתים? ומה קורה אם אכן יש צוואה נוספת?נאמר צוואה שנעשתה אחרי הצוואה הנ"ל?במידה והיא לא נעשתה בנוכחות עו"ד.אז הצוואה הראשונה תקפה במקרה כזה?

השב
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

14:23, 24 במרץ 2014

לגבי שאלתך הראשונה - שכר טרחה נקבע לפי הענין בו יש לטפל. קודם יש להגדיר מהו הענין המסויים. לאחר מכן כל עו"ד נוקב בשכרו ובשיטת התשלום המקובלת עליו.
    לגבי השאלה השניה - אין מערערים על צוואה. מי שמבקש לזכות מכחה של צוואה צריך לבקש צו לקיום הצוואה. מי שמתנגד לכך צריך להגיש התנגדות. משמוגשת התנגדות, מבקש צו הקיום הופך להיות תובע והמתנגד הופך להיות נתבע. ייתכן מצב בו יש יורשים שונים ועל אחד אוחז בצוואה אחרת. במקרה כזה על כל אחד מן היורשים להגיש בקשה לקיום הצוואה בה הוא אוחז ועל היורש האחר להתנגד לצוואה (אם הוא מתנגד לה). משהוגשו ההתנגדויות, יעברו כל העניינים לבית המשפט לענייני משפחה ושם יתנהל הכל בפני שופט/ת אחד/ת. בית המשפט הוא שיקבע איזו מהצוואות תקפה ואיזו מהן גוברת על האחרת. עליך להתחיל בבקשה לקיום הצוואה שבידיך.

תגובה
  • 21:53, 24 במרץ 2014

כן אבל בהנחה שאני מחזיק בצוואה העדכנית ביותר,זאת שנעשתה אצל עו"ד ופסיכאטר נוכח-אז הם יכולים לזכות בעירעור?
    לא צפוי שאני יזכה ואכן יירש את אימי כמו שרצתה?אם היה נוכח עו"ד ופסיכאטר?
    האם בתי המשפט בד"כ מאשרים צוואה כזאת או שיש פתח לעירעורים ולזכייה מצד אחים שלי?

ואם כן,כמה זמו לוקח התהליך הצפוי שהסברת לי על "התנגדות לקיום צוואה" ומה העלות המשוערת שאני צריך לדעת שמביחנה כספית אני צריך להשקיע ולשלם?והאם כאשר אני יזכה(בתקווה),אז בהמ"ש יחייב אותם בהוצאות שלי?

תגובה
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

16:54, 25 במרץ 2014

ראשית - שים לב למה שכבר כתבית לענין "ערעור" על צוואה. אולי בקריאה שניה תקלוט. שנית - כאשר יש מספר צוואות ויש תהנגדויות לצוואות, בית המשפט הוא שיכריע. עדות של פסיכיאטר עשויה להגדיל את סיכויי הזכיה, אבל בהליך משפטי שום דבר אינו מובטח מראש משך הליך ההנגדות תלוי בהקף ההתנגדות ושבנושאים שיעמדו לדיון ובכמות העדים וגם ביומנו של השופט הדן בתיק. במקרה של התנגדויות ממשיות ללא פשרות אפשר להעריך שמדובר בהליך שיימשך חודשים רבים [לכל הפחות שנה או שנה וחצי]. עלות שכר טרחה תלויה בעו"ד שייצג אותך אבל מן הסתם עשויה להיות אלפים רבים. בסוף המשפט ראוי שבית המשפט יפסוק הוצאות לטובת הצד הזוכה. אולם גם לענין זה יש לבית המשפט שיקול דעת האם לחייב בהוצאות ומהו סכום ההוצאות בו יחייב. לעתי צד זוכה במשפט אך בשל אופן התנהגותו במסגרת המשפט אינו זוכה להוצאות.

תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.