נזק לרכב ע"י ילדים - פורום נזיקין ותאונות

שאלה חדשה
  • ITAY

נשלח ע"יITAY 14:54, 28 בפברואר 2013

היי ברצוני לשאול ילדים שבשכונה שיחקו בכדור ושברו את המראה של האוטו ואחרי ששאלתי התברר שזו הילדה של השכן לפי דברי הילדים. בנוסף אח של אותה ילדה וחברו (בן של שכן) עלו על האוטו ומעכו את הפח של גג הרכב וזה נאמר לי ע"י הילד של השכן. אני מעריך שהגילאים שלהם בין 9-11. ברצוני לדעת במידה וההורים לא יהיו מכונים לשלם את הנזק האם אני אוכל לתבוע אותם בבית המשפט ולחייב את ההורים? והאם אני אצטרך להביא ראיות כי נכון לעכשיו אין לי ראיות חוץ מדברי הילדים והאם יהיה מותר לי להקליט את אחד הילדים שאומר את זה או שזה עברה על החוק? מה ניתן לעשות במקרה כזה?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אריאל פרויליך

עו"ד אריאל פרויליך,מנהל הפורום

15:08, 4 במרץ 2013

בעקרון אין חבות אבסולוטית של הורי קטינים לשאת באופן אוטומטי בנזקים שהקטינים מסבים לצד שלישי. יש אפשרות לנזקי שובבות שנגרמים על ידי קטינים שאין כל עילת תביעה בגינם כנגד הורי הקטינים. כדי שאדם ייתבע בנזיקין הוא צריך להתרשל אישית וגם אם הוא חייב באחריות שילוחית למעשיו של אדם אחר (ילדו הקטין או אפילו עובד שלו) צריכים להתקיים יסודות של אשמה. ברור שלא ניתן להשגיח על ילדים בני 9 ו 11 משך 24 שעות ביממה ולכן יש בעייה בתביעה אוטומטית כנגד ההורים. ברור שאם ההורים היו מודעים בצורה כזו או אחרת למעשי ילדיהם ולא מנעו את הנזק הם אחראים. גם אם התלוננת בפני ההורים על מעשי הקטינים והם ידעו ולא מנעו גם אז ניתן לתבוע מההורים את הפיצוי. אולם זה בשום פנים לא אוטומטי. זה נכון גם אם הילדים יודו באשמה וגם אם יוקלטו. אכן יש בעייה משפטית לא פשוטה בתביעת הורה על מעשי ילדו הקטין. כמו כן אין לקטין מתחת לגיל 12 חבות נזקית ולכן גם הילדים חסינים בפני תביעה.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

עורך דין, נוטריון ומגשר מוסמך, בעל משרד עורכי דין העוסק בדיני נזיקין ובתביעות ייצוגיות. עו"ד לינדנבר
למידע נוסף

053-9374953 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בתביעות נזיקין במקרים של תאונת דרכים, תאונת עבודה, פגיעה במקום ציבורי, נזקי גוף, פיצויים, אחוזי נכות.