עתירה מנהלית בגין הסתרת מידע ע"י עירייה - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
  • אלון

נשלח ע"יאלון 18:31, 4 בנובמבר 2013

פניתי לקבל מידע מתאגיד השייך לעירייה, המידע קשור להתקשרות התאגיד עם חברות חיצווניות ובאופן כללי הנחות שהוא מעניק להם. ראש התאגיד גלגל אותי מכל המדרגות ואמר שהוא חברה בע"מ, ולא חייב לי כלום. פניתי ליועץ המשפטי של העיריה ובשם חוק חופש המידע ביקשתי את התערבותו. הוא הצדיק את פנייתי והפנה את תשומת ליבו של מנכל התאגיד , שהוא צריך לספק את המידע. העניין הוא שהתאגיד מתעלם מההנחייה, ומפנייתי, וכבר עברו 4 חודשים מהפנייה הראשונה, שזה בניגוד לחוק חופש המידע. אני יודע בוודאות שיש בהתנהלות התאגיד פגיעה בשיווין של תושבי העיר, והעדפות פסולות. וההתעלמות רק מחזקת את הרגשתי. פניתי לממונה על חופש המידע בעירייה וגם לממונה על תלונות הציבור, וגם מהם יש שתיקה רועמת. האם ניתן לפנות ע"י עתירה מנהלית כדי שיחשפו את החומר, מה זה אומר מבחינתי, ומה העלויות, בתודה אלון

השב
  • lawyer picture placeholder

עופר,מנהל הפורום

14:08, 12 בנובמבר 2013

לגבי חברה ממשלתית נקבע, כי חלות עליה רוב חובות של גוף ציבורי, ולכן נראה לי שהדבר נכון גם לגבי חברה עירונית.
    הדרך הנכונה היא, לאחר פנייה לחברה עצמה, להגיש עתירה בעניין חופש המידע לבית המשפט לעניינים מנהליים.
    העלויות הן אגרת בית משפט ושכר טרחה שייקבע בינך לבין עורך הדין, אם תהיה מיוצג. אם העתירה תתקבל, כנראה שבית המשפט יורה על החזרת הוצאות הסבירות שהוצאת.

תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.