האם חייבים לחתום על תמא 38 - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
  • דנה

נשלח ע"ידנה 22:31, 9 ביוני 2013

בבניין בו יש לי דירה רוצים לבצע תמא 38 היזם מבטיח לשפץ את הבנין לחזק נגד רעידת אדמה ולתת מעלית. לא נקבל שום דבר נוסף גם לא ממד בטענה שאין אפשרות כל הדיירים חתמו חוץ ממני דירתי מושכרת לדיירים בזמן הבניה פרנסתי תיפגע כי לא ירצו לשכור דירה זו. אינני זקוקה למעלית ונראה לי מיותר לסבול כל תקופת השיפוצים. הדיירים אמרו כי יתבעו אותי . האם אפשר לתבוע אותי כספית והאם אפשר לחייב אדם לחתום בניגוד לרצונו? הרי התהליך יכול להמשך גם בלעדי לא הגשתי שום התנגדות.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

12:43, 10 ביוני 2013

המעטפת הנורמטיבית מתירה לרוב את הזכות לכפות את הסכמת המיעוט לביצוע פרויקט תמ"א 38.

המחוקק שראה בפרויקטים מסוג אלה, ערך עליון להצלת חיים, חוקק את חוק המקרקעין (חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה) ונתן כאמור לרוב את הכוח לכפות את המיעוט.
    הפסיקה שדנה בנושא נתנה אף את הכוח לתבוע בנזיקין מיעוט מתנגד.
    אין נפקא מינה אם התנגדת או לא, השאלה היא האם הסכמת בחתימתך על הסכם החיזוק או שלא. ככל ולא חתמת, חזקה עליך כי הינך מתנגדת לפרויקט.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.