פינוי בינוי. - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
  • קובי

נשלח ע"יקובי 01:06, 10 בפברואר 2014

כרגע ישנו יזם שהתחיל להריץ חתימות בפרוייקט ( לטענתו חתמו כבר כ-50%) אך להבנתי תהליך קבלת האישורים גם אם יושג הרוב הנדרש בועדה המחוזית יקח עוד כשנתיים לפחות. הדירה הועברה על שמי בטאבו לפני כחצי שנה כך שאצטרך להמתין עוד כשנה וחצי בכדי לחתום על החוזה ולהינות מפטור ממיסים. 1. במידה ויצליח היזם להחתים 80% מהדיירים ולקבל אישורים לפני תום השנתיים, האם אחשב כסרבן במידה ואדרוש להמתין ליום בו אפטר מהמיסים או שזו עילה מספקת בכדי לסרב ללא להתחייב בפיצוי ? 2. ישנו עניין שגורם לי לאי שקט בעניין הדרישה של היזם מצד אחד להחתים אותי כיום על חוזה שיוקפא מיידית בכדי להפטר מהמיסוי, ומצד שני מפורש בהרבה סעיפים בחוזה כי היזם ישלם את כל המיסים. שוחחתי עם מנהלת הפרוייקט והיא אישרה לי כי לא אשלם מיסים, אבל כשביקשתי מעורכי הדין כי יוכנס סעיף נוסף ומפורש כי לא אשלם הם טענו כי לא ניתן להוסיף או לשנות את החוזה. בחוזה אני מתחייב רק לנצל כל פטור אפשרי במידה ואהיה זכאי לו. האם אני חשדן מדי, או שכדאי להתעקש על הוספת סעיף ? 3. בסה"כ החוזה נראה טוב, אבל עצם העניין כי עורכי הדין האמורים לייצג אותנו לא נבחרו על ידינו, ואת שכרם הם מקבלים מהיזם, מעט מרתיע אותי. כמו גם העניין כי אנחנו מתחייבים ליזם שיוכל להכניס כל שינוי בתכניות ללא צורך באישור מצידנו אם כי בתנאי שהשינוי לא יפגע בקבלת התמורה- מה שנראה לי ניסוח בעייתי ונתון לפרשנויות. מכיוון שהדיירים בפרוייקט רבים מאוד ומיעוטי יכולת נראה לי שיהיה קשה מאוד לאגד אותם לשינוי המצב. שאלתי האם אוכל להתייעץ עם עורך דין או שהעליות תהיינה גבוהות מדי עבור יחיד ? מה גם כי לא נראה שמצידם ישנה נכונות להתפשר על ניסוח החוזה.. תודה רבה רבה על היעוץ היעיל בפורום !!

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

10:28, 10 בפברואר 2014

הליכי האישור בפרויקט של פינוי ובינוי הינם ארוכי טווח.
    עליך לשבת עם היזם ולהסביר כי אינך מתנגד, כי אם רק בתקופת צינון.
    אני מניח שתסתדרו בענין.

עליך לוודא עם עורך דינכם כי הינכם מוגנים גם במקרה שלא ינתן פטור.
    ככלל המצב הוא שיזם דורש שימוש בפטור שאם לא מתקבל, הוא חל על הדייר.

תמיד תמיד עורכי הדין מקבלים את שכרם מהיזם, זו המשמעות של עסקת נטו. כשלעצמו זה לא מעיד שהוא אינו מייצג את האינטרסים שלכם.
    יחד עם זאת, חשוב שעורך הדין ייבחר על ידי בעלי הדירות או לפחות הנציגות.
    הנוסח מקובל, גופי התכנון יכולים לתת הערות רבות לתוכניות ומכאן שנדרשים שינויים. החשוב הוא שהתמורות שלכם לא ייפגעו מכך.

תמיד ניתן ונכון להתייעץ עם עורך דין שיכול לסייע. הדבר כמובן כרוך בעלויות.
    ייתכן ותוכלו להגיע להסדר עם היזם שיוכנס עורך דין נוסף לעבודה נקודתית.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.