לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
גדי

המכס מבקש בקשות מיוחדות

אני עוסק ביבוא אישי והמכס חושד בי ביבוא מסחרי. אין בעיה עם החבילה עצמה או תוכנה, רק עם התדירות שאני שולח חבילות (חבילה גדולה וכבדה פעם בשבוע), ועל זה הם מסתמכים. הם ביקשו להביא פירוט אשראי של 3 החודשים האחרונים. אין לי מה להסתיר אבל האם זה עסקם ואני נדרש להיענות לבקשתם או שאני רשאי לסרב ועדיין לקבל את החבילה? נתתי להם פירוט פייפאל ופירוט חיובים באשראי להעיסקאות הרלוונטיות, ועניתי על כל שאלותיהם. האם אני נדרש לספק יותר מידע מזה? מה הסמכויות שלהם? הם חטטנים יותר מדי וקצת נמאס לי מזה. מנסים להפחיד אותי עם איומים על חקירות. אשמח לקבל עצה. בתודה

עידן גנון

שלום גדי, מדבריך ניתן להסיק שאגף המכס בשלב הראשון של החקירה, לכן עולות מספר שאלות שצריך לבדוק: 1. האם אתה מייבא טובין כדי למכרם? 2. האם אתה מייבא טובין (חומרי גלם) כדי לייצר מוצרים ולמכרם? 3. מה המשמעות של חבילה כבדה?? לגבי התדירות, פעם בשבוע זוהי לא תדירות גבוהה אם הטובין מגיעים לשימושך האישי בלבד! 4. מהי התדירות שאתה מייבא את המשלוחים? תמיד פעם בשבוע? 5. האם הטובין מגיעים בכמות סבירה לשימושך האישי בלבד( כמות סבירה- הכוונה לכמות המשמשת לצורך אישי ולא מסחרי). לידיעה כללית, כל אדם בישראל רשאי לייבא טובין בייבוא אישי, לפי התנאים הבאים: א. הטובין אינם אסורים בייבוא לישראל לפי צו איסור יבוא. ב. במידה והטובין דורשים אישור /רישיון יש לפנות לרשות המוסמכת. לאגף המכס יש את הסמכות לחקור ולבדוק גם את היבואנים וגם את הטובין עצמם. על פי סעיף 39(ב) לפקודת המכס, המתייחס לייבוא באמצעות הדואר, די בכך שהטובין אינם תואמים את הפרטים הכתובים בהצהרת הייבוא או בתווית של חבילת הדואר כדי שניתן יהיה לחלטם גם אם ההצהרה הכוזבת נמסרה ללא ידיעת הנמען. בנוסף לכך, במקרה של הצהרה כוזבת, רשות המסים רשאית לחלט את הטובין או להטיל קנס על היבואן (מזמין החבילה) בגובה כפל המסים בנוסף לתשלום מסי יבוא כתנאי לקבלת הטובין. יודגש, כי מזמין החבילה הוא שאחראי על תוכן ההצהרה כלפי המכס. אשר על כן מומלץ, במיוחד למי שרוכש טובין באמצעות האינטרנט, לוודא עם ספק הטובין כי ההצהרה על גבי החבילה תואמת את הטובין המצויים בחבילה וכן, את נכונות הפרטים המופיעים לגבי עסקת הרכישה, לרבות מחיר הטובין. לפי כל האמור לעיל, אם עמדת בכל התנאים אזי אין לך סיבה לדאוג, עדיף לך לשתף פעולה עם אגף המכס ולהוכיח להם שכל מה שאתה מייבא בעצם משמש אותך לשימוש אישי בלבד ולא לשיווק או מכירה. אם תפרט בפניי את סוג הטובין שאתה מייבא אולי יהיה לי יותר קל להתחקות אחרי אגף המכס.

שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום יבוא יצוא ומכס