רישום פלילי - פורום פלילי

שאלה חדשה
  • אלעד

נשלח ע"יאלעד 20:52, 1 במרץ 2014

בשנת 2010 נשפטתי על תקיפה ואיומים שהיו ב-2009. בהסכמה עם התביעה הוחלט אז שההליך יסתיים ללא הרשעה ואני יעשה 180 שעות של"צ. כיום אני סטודנט לחשבונאות וכלכלה ואני יודע שהלשכה מבקשת ת. יושר. האם הלשכה תוכל לראות את הרישום הנ"ל (כאמור ללא הרשעה)? החל ממתי תחול עליו התיישנות ויהיה ניתן לפעול למחיקתו?

השב
  • 18:44, 2 במרץ 2014

אלעד שלום,

ס' 2 לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א – 1981 (להלן: "החוק")- קובע את שנכלל בהגדרת "רישום פלילי", כדלקמן:
    (2) צווי מבחן, צווים בדבר התחייבות להימנע מעבירה - למעט צווים נגד מתלונן - וצווי שירות לתועלת הציבור, אף אם ניתנו ללא הרשעה, והכל עקב עבירה;
    הרלוונטי לעניינך, סעיף קטן 2, הקובע כי גם כשמדובר על אי הרשעה, זהו מידע הנכלל במרשם הפלילי.

החוק מונה עוד, רשימה סגורה של גופים בעלי סמכות עיון במרשם הפלילי של אדם. הגופים הם:משטרת ישראל, שירות הביטחון הכללי והמשטרה הצבאית.
    לא זו בלבד, שאין זכות עיון לגופים שאינם מצוינים בחוק באופן מפורש, אלא שפניה יזומה בבקשה להצגת רישום פלילי, הינה עבירה פלילית שדינה שנה או שנתיים מאסר בפועל.

התיישנות ומחיקה:

בפנייתך ציינת, כי הנך סטודנט, לא ידוע לי כמה שנים נותרו לך ומתי "מועצת רואי החשבון", תבחן את קבלתך.
    לעניין מחיקת ההרשעה, עניינך מתאים לאמור בסעיף 16(5), הקובע תקופת מחיקה מקוצרת של חמש שנים מיום פסק הדין, למקרים המנויים ברשימה שבסעיף 13 לחוק, לענייננו:

13 (5) מידע על צו בדבר התחייבות להימנע מעבירה וצו שירות לתועלת הציבור שניתנו ללא הרשעה.

מכאן, שהחל משנת 2015, המרשם לעניין פסק הדין שניתן בשנת 2010 לא יוצג. לציין, גם אם המידע יוצג מפאת טעות כזו או אחרת, בחלוף 5 שנים הוא אינו מהווה עבר פלילי מבחינתך.
    שים לב, באם חלפו חמש שנים מיום שניתן פסק הדין בעניינך ובתקופה זו לא ביצעת עבירות נוספות, אין מוטלת עליך חובה לציין את תוצאות המשפט הפלילי (אי הרשעה), או קיומו. מבחינת החוק, אתה נעדר עבר פלילי.
    בברכה,
    עו"ד גלית בש.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד משה אלון

מנהל הפורום: עו"ד משה אלון

מומחה למשפט הפלילי - עוסק במשפט הפלילי. קצין משטרה בדימוס. בוגר תואר ראשון במשפטים בהצטיינות ותואר
למידע נוסף

077-9968106 חיוג
הודעה

מעצר, מאסר, זימון לחקירה או רישום פלילי: בנושאים אלו ועוד, יעסוק פורום מקצועי זה, כמו גם בסוגיות של עבירות צווארון לבן, שוחד, הלבנת הון ובעוד סוגיות פליליות רבות ומוכרות בהן עוסקים עורכי דין פלילי לרבות עבירות מיתה, מין, סמים, רכוש ותקיפה בנשק חם/קר.