מי אחראי? - פורום תביעות ליקויי בנייה

שאלה חדשה
  • אורי

נשלח ע"יאורי 18:46, 14 באפריל 2014

אני גר בשכונת בתים דו-משפחתיים בת שלושים שנה הבנויה על גבעה. בשל הטופוגרפיה של המקום, קו הביוב שלי ושל הדו שלי אינו מתחבר לביוב העירוני ברחוב הסמוך לביתי אלא יורד במורד הגבעה אל קו הביוב ברחוב המקביל כשהוא עובר מתחת לחצר הבית הסמוך לאותו רחוב. (קו הביוב המשותף לי ולדו שלי עובר כ-12 מ' בחצר שלי וכ-30 מ' בחצר של השכן ברחוב המקביל במורד הגבעה ואינו מתחבר לקו הביוב שלו.) לאחרונה נשבר קטע מצינור הביוב שלנו העובר תחת חצר השכן ברחוב המקביל ונדרשה החלפתו בעלות של כ-10,000 ₪. (הצינור נשבר קרוב לודאי ע"י שורשיו של עץ גדול שאותו שכן נטע מבלי משים בדיוק מעל לקו הביוב.) השכן תובע אותנו לאחר שפנה למחלקת המים במועצה בדרישה לתיקון הצינור אך גילה שהמועצה מתנערת מאחריות בטענה שהצינור נשבר לפני קו הביוב העירוני ולכן אין לה קשר לזה. מצד שני, מומחים אחרים אמרו לי שהאחריות לקו הביוב מעבר לגבול המגרש שלי היא של המועצה. מי לדעתך המקצועית אחראי כאן לתיקון (בחלקו או במלואו) – אני והדו שלי, השכן שבחצרו נשבר צינור הביוב שלנו, המועצה, אולי החברה שבנתה בשעתו את השכונה? בתודה מראש על תשובתך, יואב, וחג שמח לך ולב"ב!

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

יואב סלומון,מנהל הפורום

22:29, 15 באפריל 2014

אורי, שלום רב,
    השאלה אינה בנושא הפורום, בל בכל זאת אענה לך תשובה כללית: השאלה היא האם צינור הביוב נחשב כ"ביב פרטי" לפי החוק או כ"ביב מאסף". לפי הנתונים שאתה מוסר הוא כנראה ביב פרטי ולכן באחריות שלך ושל הדירה השנייה שבבית, אבל כדי לתת תשובה החלטית יש לבדוק את העובדות והמסמכים.
    חג שמח

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בזכויות המשפטיות ואפשרויות התביעה שיש לדיירים אל מול הקבלן בכל הקשור לליקויי בנייה הן בדירה והן ברכוש המשותף.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות, כגון: כיצד להתנהל אל מול הקבלן טרם הגשת תביעה? כיצד תובעים? את מי יש לתבוע? לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה? מה השוני בין תביעת דייר עבור דירתו הפרטית לעומת תביעת נציגות הבית המשותף עבור הרכוש המשותף? ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.