תשלום אגרה - פורום אגרת טלויזיה רשות השידור

שאלה חדשה
  • כפיר

נשלח ע"יכפיר 13:15, 16 ביולי 2013

שלום סמדר, קיבלתי שבוע שעבר מכתב לשלם אגרת טלויזיה כנראה בגלל שהתחתנתי בנובמבר, הכתובת שלי היא עדיין לפי הכתובת של הוריי שמשלמים אגרה כל שנה והכתובת של אישתי גם כן לפי כתובת של אימא שלה, אך אנחנו גרים אצל אימא שלה , מדוע צריך לשלם אגרה אם הכתובות עדיין לפי ההורים וההורים משלמים על האגרה, תודה.

השב
  • מנהל הפורום:בוכובזה סמדר - עו"ד ומגשרת

מנהל הפורום,מנהל הפורום

15:12, 16 ביולי 2013

המחוקק הגביל את גביית האגרה לטלוויזיה אחת ביחידת דיור אחת, גם אם מתגוררים מספר בני משפחה המשתמשים במספר מקלטים. אם המחזיק במקלט טלוויזיה מתגורר ביחידת דיור נפרדת, אפילו שהיא צמודה, עליו לשלם אגרת טלוויזיה נפרדת. יחידת דיור נפרדת היא יחידה אשר קיימת הפרדה ברורה בינה לבין יחידת האב, והיא כוללת את כל הפונקציות הנדרשות לצורך קיומה כדירה נפרדת. רק מקום בו קיימת הפרדה של ממש בין היחידות, באופן אשר מאפשרת חיים המנותקים לחלוטין מהנעשה ביחידה הצמודה (לרבות שמירה על פרטיות הדיירים), אזי ניתן יהיה לראות באלו כיחידות דיור עצמאיות.

תושב שהודיע בכתב על העברת מקלט הטלויזיה שברשותו (למשל לגרושתו) או שהוא אינו מחזיק עוד בטלוויזיה (למשל כי הוא עבר לבית הוריו, לגור בחו"ל, מסיבות של אמונה) אינו אמור לשלם אגרה. אגף הגבייה של רשות השידור לא יישלח (אסור לו) דרישות תשלום לאנשים שמסרו הודעה כאמור עד לקיום ביקור בית. רשות השידור, כל עוד אין בידיה אסמכתה שהתושב מחזיק במקלט בלל או במקלט אחר, אין בסיס בדין לחיובו באגרה. וכי אין בסיס בדין גם להתניית ביטולה של האגרה במסירת כתובת מגורים בפועל (ראו פסק דין בש"א 205710/09). רשות השידור אינה יכולה להסתמך באופן עיוור על רישום הכתובת במשרד הפנים מתוך התעלמות מטיעוניו של האזרח שאין הוא גר בכתובת הרשומה המשרד הפנים.

תגובה
  • 15:34, 16 ביולי 2013

אנחנו גרים באותו בית של ההורים של אישתי רק בחדר אחר, לא ביחידה נפרדת.
    עכשיו נאמר לי בטלפון שיישלח לבית שלה בודק שייראה ויבדוק שאנחנו אכן גרים שם.

תגובה
  • 15:35, 21 ביולי 2013

כפיר, תוכל ליצור איתי קשר בבקשה?
    אני מעוניין לדעת איך הצלחת לגרום להם לשלוח אליך בודק. לי הביאו תשובה אחרת לחלוטין.
    tbus@walla.com

תודה.

תגובה
  • מנהל הפורום:בוכובזה סמדר - עו"ד ומגשרת

מנהל הפורום,מנהל הפורום

15:42, 16 ביולי 2013

פקח הגיע או התקשר לביתי. מה יקרה הלאה?
    אין ספק בדבר: ישלחו לכם דרישת תשלום שתכלול קנס. יתכן שתתבקשו לשלם רטרואקטיבית מ-2005, יתכן שמספר שנים מצומצם יותר, אם הוכחתם, נניח, שמקלט הטלוויזיה שלכם נקנה לפני שנה.
    הקדימו תרופה למכה ושלמו מיד את האגרה, עוד לפני שיגיע מכתב מעו"ד. כך, גם אם הרשות תרצה לגבות מכם עוד כספים על השנים בהן לא שילמתם, ההתנהלות שלכם תהיה מול מחלקת הגבייה של הרשות ולא מול עורכי הדין. תחסכו לכם שכר טרחה לכל הפחות ותיק בהוצל"פ לכל היותר. כמו כן מול הרשות תוכלו לערוך הסדר תשלומים, מה שבלתי אפשרי מול עורכי-דין ותוכלו להתדיין מול מנהלי האגפים ואולי להמתיק את הקנס".
    הפקח נתן לי לחתום על מסמך. לחתום?
    יתכן שתתבקשו על מסמך שכתוב עליו שיש לך טלוויזיה כבר 6 שנים. לא לחתום על שום דבר לפני שקוראים אותו כמו שצריך.
    לא הגיע אלי פקח וגם לא התקשר, אבל אני רוצה לשנות כתובת במשרד הפנים? לשלם את האגרה קודם? יש ברשותי טלוויזיה כבר שנים ולא שילמתי.
    כן, כי כל שינוי כתובת מגיע לרשות השידור, אבל קחו בחשבון שגם אז עשויים לרדוף אחריכם בדרישת תשלום על שנים קודמות. בכל מקרה עדיף לשלם, כדי שההתנהלות תהיה מול רשות השידור ולא מול עו"ד".
    בודקים את החיבור ל-HOT ו-yes?
    לא. רק אם יש להם עניין מיוחד בך ואז נדרש לכך צו משפטי.

לפתוח או לא לפתוח את הדלת
    האם אני יכול לסרב לפתוח את הדלת לפקח?
    רשות השידור: "כל אזרח שמגיעים לביתו נציגים מטעם רשות השידור, לצורך אימות החזקה במקלט רשאי לסרב שייכנסו לדירה. עם זאת, אנו מבקשים לציין כי אדם המחזיק מקלט טלוויזיה ואינו משלם את האגרה עובר על החוק וצפוי לעונשים הקבועים לחוק בהקשר זה. הדייר רשאי לסרב, אך ימצאו דרכים אחרות לאמת החזקת מקלט". עו"ד שץ: "ימצאו אתכם במוקדם או במאוחר לכן עדיף לפתוח את הדלת".

הדייר אמר לפקח שהוא מחזיק בטלוויזיה בבית – אך לא הכניס את הפקח הביתה, לפי מה ישלחו לו דרישת תשלום?
    רשות השידור: "לעיתים הביקורות לצורך אימות החזקה במקלט נעשות באמצעות שיחות טלפוניות ואנו מסתמכים על המידע אותו מוסר האזרח, כך שהחוב שנוצר הוא בהתאם למידע שאנו מלקטים". כלומר: הפקחים ממלאים דו"ח ויחזרו אליכם טלפונית כדי לבדוק את הפרטים החסרים.

תגובה

קיבלתם עוד שובר תשלום, אתם נמנעים מתשלום האגרה? חושבים שאתם לא צריכים לשלם על אגרת טלויזיה? כאן הבמה לשאלותיכם בנושא רשות השידור