לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
סבטה

שאלה קצת מסובכת - עוסק מורשה + עבודה כשכירה בגרמניה במקביל

בשנת 2012 הייתי עצמאית בישראל והיו לי כנסות מהעסק בגובה נמוך (55000 בשנה.) תוך כדי היותי עצמאית, במשך חצי שנה ב2012 גרתי ועבדתי בגרמניה בתור שכירה (והרווחתי סה"כ כ90000 ב2012 על עבודתי זו). מכיוון שגרמניה היא מדינת אמנה, שילמתי ביטוח לאומי רק על הכנסות מהעסק (ה55000), ואת המס בריאות שילמתי באופן הבא: מס בריאות כרגיל על 55000 ש"ח ומס בריאות מינימלי על ההכנסות מגרמניה. לאחרונה קיבלתי מכתב על חוב מביטוח לאומי בגובה של 4000 ש"ח על 2012. הנימוק שלהם הוא שמכיוון שהייתי עצמאית, עליי לשלם מס בריאות (שים לב - לא ביטוח לאומי, אלא מס בריאות) על כל ההכנסות שלי מ2012 (כלומר גם עסק וגם משכורת מגרמניה) בלי קשר אם זה ממשכורת במדינת אמנה או לא. העניין המגוחך הוא - לפי דבריהם - אם לא הייתי עצמאית (כלומר, אם לא היה לי תיק במס הכנסה), הייתי משלמת רק את הערך המינימלי של המס בריאות עבור המשכורת בגרמניה, אבל ברגע שיש תיק במס הכנסה, צריך לשלם מס בריאות כאילו ההכנסה היא מהעסק. ניסיתי לחפש חוקים בנושא אבל אני אבודה, אשמח לעזרתך!

item.Author מנהל הפורום רונן אבניאל - משרד עורכי דין

"תושב ישראל שעובד אצל מעסיק זר במדינה עמה נחתמה אמנה לביטחון סוציאלי, ומשלם דמי ביטוח לאומי באותה מדינה, פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי בישראל, וחייב בתשלום עבור דמי ביטוח בריאות בלבד"

ארטיום

ומה אם אני משלם ביטוח בריאות במדינה ? יש לי ביטוח גרמני מקומי. אני עדיין צריך לשלם גם בארץ ?

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום ביטוח לאומי