open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     להתגונן מדואר זבל - מדריך

     קבלתם דואר זבל מבלי שנתתם את הסכמתכם? ספאמים נשלחים אליכם ומפרסמים מטרידים אתכם בהודעות? מגיע לכם פיצוי על כך

     להתגונן מדואר זבל - מדריך

     דואר זבל הפך לאחת התופעות המעיקות והנפוצות בעידן האינטרנטי. על רקע זה יש לראות בתיקון 40 לחוק התקשורת מ-2008 (שנכנס לתוקף ב-1.12.2008 ומכונה "חוק הספאם") כנקודת ציון חשובה במאבק של המחוקקים והציבור בתופעת דואר הזבל. החוק קובע, בין היתר, כי שליחת דבר פרסומת ללא הסכמה מראש של המקבלים (תחת הגבלות מסוימות), מהווה עבירה. חשוב להבין, כי החוק אינו מונע משלוח דואר זבל או דואר פרסומי, אלא קובע את הכללים שיש לפעול לפיהם, תוך שהוא מכיר ביתרונותיו המסחריים של פרסום, אבל מבקש להגן גם על זכויותיהם של מקבלי הדואר.

     לפי החוק, כל פרסומת לא חוקית יכולה לזכות את המקבל בפיצוי שתקרתו היא 1,000 שקלים עבור כל הפרה או מסרון. המטרה היא ברורה - עידוד הנמען שנפגע מקבלת הדואר לפעול למימוש זכויותיו ובדרך זו להרתיע את מפרסמים מלהפר את החוק. תכליתו של הפיצוי היא להתגבר על הקשיים בהגשת תביעות, ובמיוחד כאשר הנזק לפרט הבודד הוא קטן יחסית אך הנזק המצטבר לכלל הוא גדול ולעודד את הציבור לאכוף את הוראות החוק.

     לפי החוק, כל פרסומת לא חוקית יכולה לזכות את המקבל בפיצוי שתקרתו היא 1,000 שקלים עבור כל הפרה או מסרון

     מהו בעצם דבר פרסומת אסור?

     כדי שמשלוח דבר דואר הפרסומת יחשב כלא חוקי, עליו לעמוד במספר תנאים:

     - המסר מופץ "באופן מסחרי", ומטרתו היא "לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת" (זאת בשונה ממסר שנועד לעודד הצבעה בבחירות למשל, או ידיעון שנועד להעביר מידע מקצועי.

     - המסר נשלח באחד מהערוצים הבאים: פקס, מערכת חיוג אוטומטי, הודעה דוא"ל, או מסרון (SMS).

     - המסר נשלח ללא הסכמתו המפורשת של המקבל, מראש ובכתב לקבלת הדואר. אגב, דרישת הכתב יכולה להתמלא גם אם האישור ניתן בהודעה אלקטרונית או בשיחה מוקלטת.

     אחרי כל זאת, החוק מתיר למפרסם לשלוח פנייה חד-פעמית לבית עסק בלבד (לא ליחידים) ובה הצעה להסכים ולקבל ממנו דבר פרסומת. פנייה זו אינה יכולה לכלול פרסומת.

     אחד הערוצים הנפוצים בו עושים מפרסמים שימוש, הינו הדואר האלקטרוני המאפשר להם לשווק את עצמם באמצעים זולים וזאת בניגוד להוראות החוק. במצב מסוג זה בית המשפט יכול לפסוק פיצוי בהיקף המקסימלי, במטרה להפוך את הפרת החוק ללא כלכלית עבור אותם מפרסמים.

     גם שימוש בערוצים אחרים זכה לפסיקת הוצאות בשיעור גבוה בגין כל הפרה, כדוגמת מסרונים (SMS), פקס, תוכנת מסרים מידיים כמו ICQ או מסנג'ר, צ'אטים, פורומים וטוקבקים.

     החוק קובע כי בית המשפט רשאי לפסוק לנפגע פיצויים ללא הוכחת נזק, בשל כל פרסום (הודעה) שהוא קיבל מהמפרסמים בניגוד להוראות החוק

     היקף הפיצוי הראוי

     כאמור, החוק קובע כי בית המשפט רשאי לפסוק לנפגע פיצויים ללא הוכחת נזק, בשל כל פרסום (הודעה) שהוא קיבל מהמפרסמים בניגוד להוראות החוק. הדבר איננו מותנה בגובה הנזק אשר נגרם לו כתוצאה ממשלוח הדואר האסור. כלומר, גם אם לא נגרם לכם נזק, עדיין יש באפשרותכם לקבל פיצוי, וזאת כחלק ממדיניות אשר מטרתה לעודד את הציבור לאכוף את החוק (מה שנקרא "אכיפה פרטית"), וזאת במקרים בהם לא משתלם לנהל תביעה פרטית רגילה בשל עלויות ההליך ו/או בשל הנזק המועט שנגרם.

     האם קבלתם שוב דואר זבל?

     גובה הפיצוי נתון לשיקול דעתו של בית המשפט. במקרה מסויים פסק בית המשפט לתובע פיצוי כולל של 1,200 שקלים, אליו נוספו 1,000 שקלים הוצאות משפט [ ת"ק 14831-10-14 מעוז נ' קומג'ט דיו וטונרים יום טוב בע"מ' [פורסם ביום 17.07.2015]. במקרה זה דובר בנתבעת אשר שיגרה לתיבת הדוא"ל של התובע פרסומת על רכישת טונרים וראשי מדפסות, ללא הסכמתו ובניגוד להוראות סעיף 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982. בית המשפט דחה את טענת הנתבעת, כי קיימת חובה על הנמען להסיר את עצמו מרשימת התפוצה כתנאי לקבלת פיצוי. כמו כן בית המשפט דחה את טענה לפיה מכיוון שהתובע מפרסם את עצמו כעורך-דין, היא הייתה רשאית לשלוח הודעה חד-פעמית שכן הוא נחשב ל"בית עסק" בהתאם להגדרת החוק. בית המשפט נימק את החלטתו בכך שהחוק קבע תנאי מקדים לפיו על הודעה חד-פעמית מותרת אשר נשלחת לבית עסק להציע לקבל דברי פרסומת בלבד, ללא דברי הפרסומת עצמם. רק לאחר קבלת ההסכמה לקבל דברי פרסומת הייתה יכולה הנתבעת לשלוח דבר פרסומת. משלא עשתה זאת, ושלחה את דבר הפרסומת עצמו, הרי שהיא הפרה את החוק ולכן יש לחייבה בפיצוי.

     הדרך המומלצת לקבלת פיצוי היא באמצעות הגשת תביעה קטנה, הליך קצר ופשוט במסגרתו ניתן לבקש סעד המוגבל בסכום נמוך יחסית (המתעדכן בתקנות)

     כיצד ניתן לתבוע את הפיצוי?

     הדרך המומלצת לקבלת פיצוי היא באמצעות הגשת תביעה קטנה, הליך קצר ופשוט במסגרתו ניתן לבקש סעד המוגבל בסכום נמוך יחסית (המתעדכן בתקנות). בניגוד לתביעה רגילה המתנהלת באמצעות עורך דין, הדיון בתביעה קטנה מתבצע על-ידי הצדדים עצמם. לבית המשפט יש סמכות לאפשר לצד להיות מיוצג על-ידי עורך דין, אך הוא עושה זאת במקרים נדירים בלבד.

     יש לקחת בחשבון את העובדה, שבמקרה שהצד הנתבע הינו חברה עסקית, הרי שאת כתב ההגנה יכין עו"ד מטעמה. לכן במקרים רבים כדאי להיוועץ בעו"ד טרם הגשת התביעה הקטנה. כמו כן, יש לקחת בחשבון, כי החוק מגביל את כמות הגשת התביעות הקטנות בשנה לחמש תביעות קטנות, וכדי להגיש יותר מחמש תביעות בשנה, נדרש אישור מיוחד של בית המשפט.

     אופציה נוספת הינה הגשת תובענה ייצוגית באמצעות עורך-דין, אך לשם כך נדרשת כמות גדולה של נפגעים מאותו הגורם המפיץ, וכן יכולת להוכחת הנזק, שכן אחת הדרישות לקבלת בקשה לאישור תובענה ייצוגית הינה היכולת להוכיח הן נזק בעילה אישית והן נזק של כל חברי הקבוצה. בעוד שסכום התביעה הקטנה מוגבל לתקרה נמוכה יחסית (מעט יותר מ-33 אלף שקלים נכון להיום), סכום התובענה הייצוגית אינו מוגבל, ולכן תיאורטית קיים פוטנציאל לפיצוי גדול יותר, אך כמובן שזה תלוי בנסיבות המקרה ובחומרתו.

     ליצירת קשר עם לוצאטו - משרד עורכי דין
     done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
     האם מאמר זה עזר לך?
     אנשים דירגו ()
     לוצאטו - משרד עורכי דין

     קבע פגישה עם
     לוצאטו - משרד עורכי דין

     עורכי דין לוצאטו משלבים מסורת משפחתית ארוכת שנים עם צוות דינאמי, מקצועי ובעל אוריינטציה עסקית-טכנולוגית מגוונת. המשרד מספק שירותי ייעוץ...

     לפרופיל המלא