פיצויים לניצולי שואה/ מדריך

מאז 1953 שילמה ממשלת גרמניה, באמצעות ועידת התביעות, מאות מיליוני מארק גרמני (ולאחר מכן אירו) לניצולי שואה שהגישו תביעות נגד גרמניה עבור סבלם בזמן השואה, ואשר לא קיבלו פיצוי מכל מקור אחר.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום פיצויים לניצולי שואה

למציאת עו"ד זכויות ניצולי שואה באינדקס משפטי

ישנם שני סוגי פיצוי:

פיצוי בסך 300 אירו לחודש (משולם מידי שלושה חודשים) מ-"'קרן סעיף 2". סכום זה ניתן ליהודים שהיו במחנות ריכוז לפחות ששה חודשים, או שחיו בגטו, במחנות עבודה, בחיי סתר או בזהות בדויה, לפחות 12 חודשים.
מי שגילם עולה על 75 זכאים לפיצוי חודשי בסך 240 אירו אם שהו בגטו מעל שלושה חודשים.

פיצוי חד-פעמי בסך 2,556 אירו מקרן הסיוע (ידועה גם כ-"'קרן 1"), ניתן לאלה שאינם זכאים לפיצוי לפי "קרן סעיף 2", אך סבלו מאימת הנאצים, במישרין או בעקיפין (דוגמת אלה שברחו מאימת הנאצים).
הפיצויים ניתנים אף לאלה שהיו עוברים ברחם אימם בשעה שזו נרדפה על-ידי הנאצים ומשתפי הפעולה. כך גם מי שנולד עד תשעה חודשים לאחר שחרור המקום בו נולד, יהיה זכאי לפיצוי.

לאחרונה נענו שלטונות גרמניה למספר תביעות של ועידת התביעות והוגמשו הקריטריונים לקבלת הפיצוי החד-פעמי. כיום, יכולים לתבוע פיצוי עבור סבלם גם:

יוצאי מזרח אירופה וצפון אפריקה

מי שחי תחת שלטונם של משתפי הפעולה עם הנאצים, לרבות הצרפתים, האיטלקים, הרומנים, הבולגרים וההונגרים. החלטה זו פתחה את הדלת לקבלת הפיצוי החד-פעמי עבור יוצאי מדינות מזרח אירופה שלא היו זכאים לו עד כה, וכן עבור יוצאי מדינות צפון אפריקה, לרבות מרוקו (הצרפתית), תוניסיה ולוב. יוצאי מרוקו זכאים לאור מדיניות משטר וישי הצרפתי, אשר שיתף פעולה עם הנאצים וגזר גזירות על יהודי מרוקו, בראשן הגבלות תנועה ועוצר.

מאז 1953 שילמה ממשלת גרמניה, באמצעות ועידת התביעות, מאות מיליוני מארק גרמני (ולאחר מכן אירו) לניצולי שואה שהגישו תביעות נגד גרמניה עבור סבלם בזמן השואה, ואשר לא קיבלו פיצוי מכל מקור אחר.


יוצאי רוסיה

מי שנמלט בתקופה שבין ה 22- ביוני 1941 ועד ה 27- בינואר 1944 , מאזורים ברוסיה אשר היו מרוחקים עד 100 קילומטרים מקו החזית המזרחי שאליו הגיע הצבא הגרמני, אך לא נכבש בידי הנאצים. החלטה זו פתחה את הדלת לקבלת פיצוי חד-פעמי גם עבור יהודים אשר נמלטו מהערים מוסקבה, לנינגרד, גרוזנְי, סטלינגרד, אורג’וניקידזה ועוד.

התחדשותם של הקריטריונים מעת לעת מראה כי טרם נס ליחו של נושא הטיפול בזכויותיהם של ניצולי השואה. חרף עשרות השנים שחלפו מאז תום המלחמה, עדין ישנם שדות חדשים שניתן לחרוש בהם ולמצות זכויות למי שזכאי להן. דוגמא לכך ניתן למצוא ב"הלכת העוברים", לפיה זכאי לפיצויים גם מי שלא חוה את מוראות המלחמה על בשרו, אלא היה עובר ברחם אימו באותה העת.

* משרד עו"ד דוד ידיד מהמובילים בתחומו, עוסק מזה שנים במימוש זכויות לניצולי שואה בארץ ובמדינות אחרות.
* דוא"ל: info@yadidlaw.com