open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     הילד עבר לקולומביה, אביו נותר בישראל

     החלטה דרמטית של ביהמ"ש לענייני משפחה: ביהמ"ש התיר לילד בן 11 לעבור לגור עם אמו בחו"ל, בניגוד לחוות דעת מומחה שניתנה בעניין

     הילד עבר לקולומביה, אביו נותר בישראל

     בית המשפט לענייני משפחה קבע לאחרונה כי בן להורים גרושים (בן 11) מצפון הארץ יהגר עם אמו לקולומביה, בעוד אביו יישאר בישראל. מדובר בהחלטה יוצאת דופן, מאחר שההחלטה ניתנה בניגוד לחוות דעת מומחה אשר הופיע במשפט והתנגד לכך שהילד יעזוב את ישראל.

     בפסק הדין קבע השופט כי ההכרעה בתיק היתה קשה במיוחד וכי "הדירה שיני מעיני בית המשפט". השופט שם לנגד עיניו את טובת הילד. במקביל למתן היתר למעבר הילד לקולומביה עם אמו, ביהמ"ש גם קבע מנגנון שנועד להבטיח כי הבן ישמור על קשר עם אביו גם בחו"ל.

     מקרה שהיה: במסגרת הסכם פשרה בין בני הזוג, שקיבל תוקף של פסק דין, נקבע כי המשמורת על הילד תהיה בידי האם. עם זאת, האם התקשתה להסתגל לישראל. בשנת 2011 היא הגישה תביעה להתיר לה להגר לקולומביה עם הילד

     האם התקשתה להסתגל לישראל

     הוריו של הילד, יהודי תושב ישראל ונוצרית-קתולית תושבת קולומביה, הכירו כאשר האב ביקר בקולומביה, במסגרת טיול שערך במדינה בשנת 2003. שנה לאחר מכן, החליטו השניים להתחתן ועשו זאת בטקס אזרחי בניו יורק.

     האם (שיוצגה בהליך על ידי הח"מ) עברה לגור בישראל, אך החליטה שלא להתגייר. שלוש שנים אחרי היכרותם של השניים, נולד בנם הבכור והיחיד. בעקבות סכסוך קשה שפרץ בין השניים, נפרדו בני הזוג בשנת 2009. שנתיים לאחר מכן התיר בית המשפט את נישואיהם.

     במסגרת הסכם פשרה בין בני הזוג, שקיבל תוקף של פסק דין, נקבע כי המשמורת על הילד תהיה בידי האם. בנוסף, נקבעו זמני שהות עבור האב והילד. עוד נקבע בהסכם כי האם תמשיך לגור בצפון הארץ וכי כל שינוי בהסדרי המגורים יהיה בהסכמת האב.

     עם זאת, האם התקשתה להסתגל לישראל. בשנת 2011 היא הגישה תביעה להתיר לה להגר לקולומביה עם הילד. זמן קצר לאחר מכן, הגיש האב תביעה נפרדת לבית המשפט, לצורך קביעת זמני שהות נרחבים בינו לבין הילד.

     על אף שהבן גילה העדפה ברורה לאמו שגידלה אותו, המליץ מומחה שמונה מטעם בית המשפט - בשלוש חוות דעת שונות שחיבר - שלא לנתק את הקשר בין הבן לאביו, ולא להתיר לילד לעזוב את ישראל 

     שלוש חוות דעת שונות נגד המעבר 

     לאורך השנים, סבל הקשר בין האב ובנו מחוסר יציבות. בפסק הדין צוין כי המפגשים בין האב לבן לא התקיימו באופן עקבי והתאפיינו בעליות ומורדות. בשלב מסוים, החל הבן לסרב להיפגש עם אביו, והמפגשים ביניהם הלכו והתמעטו.

     על אף שהבן גילה העדפה ברורה לאמו שגידלה אותו, המליץ מומחה שמונה מטעם בית המשפט - בשלוש חוות דעת שונות שחיבר - שלא לנתק את הקשר בין הבן לאביו, ולא להתיר לילד לעזוב את ישראל ולעבור לקולומביה עם אמו.  

     השופט קבע כי התרשם שהאם אינה משולבת בארץ, אין לה עבודה קבועה והיא מתקשה בשפה העברית. במקביל, גם הבן לא הצליח להתאקלם בצורה מוצלחת, אין לו חברים רבים, והוא לא נמצא בקשר עם אביו

     הבן דרש מבית המשפט להגר עם אמו

     בפסק דינו התייחס השופט לקושי לקבל הכרעה בתיק בעל משמעות כה כבדה, וקבע כי עליו להכריע בעניין הגירת הילד לקולומביה, לפי עיקרון טובת הילד.

     כבר בראשית הכרעתו, הדגיש השופט כי הוא אינו "חותמת גומי" וכי הוא לא מחויב לאמץ את חוות הדעת של המומחה שנמסרה לו, אלא מדובר בכלי עזר בלבד לקבלת החלטה.

     ראשית, התייחס השופט למצבה של האם בישראל. על פי הכרעתו, האם חשה בודדה בארץ, היא תלושה ומנותקת ממשפחתה, ולמרות ניסיונותיה היא אינה הצליחה להסתגל לארץ, ואינה מצליחה למצות את פוטנציאל ההשתכרות שלה, על אף שסיימה לימודי רוקחות.

     האם ביקשה להביע בפני בית המשפט את רצונה לשוב לקולומביה, כדי שתוכל להרוויח שכר גבוה יותר, ולשפר את איכות חייה ואת איכות חיי בנה. לצד זאת, היא הדגישה בפני בית המשפט את נוכחותו הדלה של האב בחיי הבן וציינה כי הוא לא סייע לה להתאקלם בארץ.

     השופט קבע כי התרשם שהאם אינה משולבת בארץ, אין לה עבודה קבועה והיא מתקשה בשפה העברית. במקביל, גם הבן לא הצליח להתאקלם בצורה מוצלחת, אין לו חברים רבים, והוא לא נמצא בקשר עם אביו או עם משפחתו המורחבת. 

     בנוסף, יצוין כי הבן הביע רצון עז להגר עם אמו לקולומביה. בעת שמיעת עדותו בבית המשפט, הבן בכה בכי מר, תוך שמתח ביקורת חריפה על אביו. 

     השופט מתח ביקורת נוקבת על המומחה שהתמנה מטעם בית המשפט והמליץ שלא להתיר את הגירת הבן. השופט הדגיש כי המומחה לא ערך בדיקה מעמיקה בעניין טובת הילד וכי לא פירט את הסיבה להמלצתו

     ביקורת קשה של השופט על המומחה

     לצד קביעתו של השופט, כי הבן ואמו לא השתלבו בארץ וכי הקשר בין הבן לאב רופף, השופט מתח ביקורת נוקבת על המומחה שהתמנה מטעם בית המשפט והמליץ שלא להתיר את הגירת הבן.

     בין היתר, קבע השופט כי חוות דעתו של המומחה לוקה בחסר, "בלתי יסודית ובלתי מבוססת כראוי", וכי "נפלו בה פגמים, חסרים ומסקנות שאין בצדן הסברים משכנעים".

     השופט הדגיש כי המומחה לא ערך בדיקה מעמיקה בעניין טובת הילד וכי לא פירט את הסיבה להמלצתו: "בחוות הדעת קיימות סתירות רבות... המומחה אינו החלטי וממסקנתו אף עולה כי ניתן לשקול הגירה של הילד בקיומם של תנאים מסוימים". 

     המומחה המליץ - באותה נשימה - לא להתיר את הגירת הילד עם אמו לקולומביה; וגם להעדיף את המשמורת אצלה, על פני משמורת אצל האב, אם לא יוסדר מעמדה בישראל. כלומר, להתיר לה להגר עם הילד לקולומביה. 

     השופט הדגיש בהחלטתו כי מעמדה של האם בישראל אמנם לא הוסדר, וכי היא עומדת בפני גירוש, מה שאכן מצדיק להתיר את הגירת הילד עמה.

     השופט מתח ביקורת על חוסר ההחלטיות של המומחה, שהשאיר את אפשרות מתן היתר ההגירה פתוחה לעתיד, לזמנים שבהם "יהיו יחסי האם והאב טובים, והילד יהיה גדול יותר ויוכל לתת דעה עצמאית ועניינית בנושא".

     במקביל לזניחת חוות הדעת של המומחה, הדגיש השופט בהחלטתו את רצונו של הילד להגר עם אמו לקולומביה

     "סיכויי קליטה גבוהים בקולומביה"

     במקביל לזניחת חוות הדעת של המומחה, הדגיש השופט בהחלטתו את רצונו של הילד להגר עם אמו לקולומביה. הוא התייחס לשאלה אם מדובר ברצון עצמאי, וקבע כי הילד גדול יחסית ובוגר, ולכן יש לתת משקל משמעותי לרצונו. 

     עוד קבע השופט, כי לאם יש מקום מרכזי ומכריע בעולמו של בנה, וכי לילד עצמו אין זיקה משמעותית לישראל. כמו כן, הוא מכיר את משפחת אמו, דובר ספרדית בצורה שוטפת, וחש עצמו שונה בארץ. משקל משמעותי ניתן לעובדה כי הבן אינו נמצא כמעט בקשר עם משפחת האב, וכי האב בקושי רואה אותו.

     בשורה התחתונה, קבע בית המשפט כי יש להתיר לילד להגר עם אמו לקולומביה. השופט הדגיש כי על אף שתוצאה זו קשה מאוד מבחינת האב, כל אופציה אחרת עלולה לגרום לילד נזק גדול ובלתי הפיך

     "נזק בלתי הפיך מהישארות בארץ"

     בשורה התחתונה, קבע בית המשפט כי יש להתיר לילד להגר עם אמו לקולומביה. השופט הדגיש כי על אף שתוצאה זו קשה מאוד מבחינת האב, ועלולה למנוע ממנו קשר רצוף וקבוע עם בנו, כל אופציה אחרת עלולה לגרום לילד נזק גדול ובלתי הפיך.

     לצד זאת, חייב השופט את האם לשלוח את בנה לישראל שלוש פעמים בשנה, כדי שיוכל להיפגש עם אביו בחופש הגדול, בפסח ובפגרת החורף; בנוסף, השופט הורה לאם לאפשר קשר טלפוני בין הילד לאביו, ולוודא כי הילד אכן משוחח עם האב לפחות פעמיים בשבוע. 

     גירושי הורים

     השופט חייב את האם לנקוט בכל הצעדים הדרושים, כדי לשמור על הקשר בין האב לבנו. אחרת, הדבר ייחשב להפרת זכויות המשמורת של האב.

     * עו"ד גרי ספייסר מתמחה בדיני משפחה ובסוגיות הנוגעות לגירושין ומשמורת; ייצג את האם במסגרת הליך זה.

     ליצירת קשר עם שם טוב , ספייסר משרד עורכי דין
     done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
     האם מאמר זה עזר לך?
     אנשים דירגו ()
     שם טוב , ספייסר משרד עורכי דין

     קבע פגישה עם
     שם טוב , ספייסר משרד עורכי דין

     עו"ד ומגשרת יהודית שם טוב בעלת תארים במשפטים ובמנהל עסקים, עיקר עיסוקה בתחומי דיני מקרקעין ודיני משפחה. עו"ד ונוטריון גרי...

     לפרופיל המלא