1.7 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 3)
חוק ההסדרה - מהו? מה מטרתו?

הכנסת דחתה לאחרונה את "חוק ההסדרה" אשר נועד למנוע את העברת שכונת האולפנה בבית אל. 69 חברי כנסת התנגדו לחוק, ואילו 22 חברי כנסת תמכו בו. החוק נפל בקריאה טרומית.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו עכשיו לפורום בג"ץ

חוק ההסדרה עלה לדיון בעקבות החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקיים את הוראת בג"ץ, לפיה צריך לפנות חמישה בתים משכונת האולפנה בבית אל. זאת, משום שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. ראש הממשלה התכוון להעביר את המבנים שבמחלוקת לשטח צבאי בהתנחלות בית-אל, והתריע בפני השרים וסגני השרים, כי מי שיצביע בעד החוק, יפוטר.

השר בני בגין אמר כי "חוק ההסדרה" הוא חוק לביטול פסק-דין של בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ. בגין ציין, כי הוא לא מרוצה מתוצאת פסק הדין, אולם הממשלה לא יכולה להתנער ממה שבג"ץ קבע, גם אם אינה מסכימה עמו.

לאחר ההצבעה בכנסת נערכה מסיבת עיתונאים, וחבר הכנסת זבולון אורלב אשר יזם את הצעת החוק, אמר כי התוצאות הן לא סופיות. לדבריו, הלחץ על השרים יימשך. "סיבוב הפרסה והפניית העורף שלהם היא שהכשילה את החוק. אנו נתבע מהם לממש את ההצהרות שלהם ובסיבוב הבא להעביר את חוק ההסדרה.זהו לא מאבק רק על חמישה בתים, יש מאבק עקרוני ומערכתי על ארצנו".

האגודה לזכויות האזרח: רמיסת זכויות הפרט

האגודה לזכויות האזרח הביעה התנגדות לחוק ההסדרה, וטענה כי הצעת החוק מסמנת עליית מדרגה בנוגע לרמיסת זכויות הפרט וביזוי שלטון החוק בשטחים, תוך התעלמות ברורה מהחלטות בג"ץ.
לדברי האגודה, חוק ההסדרה הולך כמה צעדים קדימה במיסודו של משטר מפלה לטובת מערך ההתנחלויות והמתגוררים בהן, משטר שמוביל לפגישה קשה ביותר בזכויות האישיות והקולקטיביות של התושבים הפלסטינים שחיים תחת כיבוש.

בנייר עמדה שהוגש לממשלה לקראת ההצבעה, הדגישה עו"ד תמר פלדמן, מנהלת המחלקה לזכויות האדם בשטחים הכבושים באגודה, כי ככלל, ההתיישבות הישראלית בשטחים – בין אם בהתנחלויות הממוסדות, בין אם במאחזים הבלתי מורשים – מהווה הפרה של האיסור המוחלט על העברת אוכלוסייתה של המדינה כובשת לשטח כבוש, המעוגן בסעיף 49(6) לאמנת ג'נבה הרביעית.