לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
גל

תוקף חוזה בעבודת הייטק, פיתוח רעיונות והקמת חברה מתחרה

אני עובד בחברת הייטק בתיכנות. בחוזה שלי חתמתי על סעיף שאומר שאסור לי להקים חברה מתחרה וכל המצאה שאני ממציא שייכת לחברה שבה אני עובד ,זה לא כתןב במילים האלה אבל זאת הכוונה. יש לי רעיונות שאני רוצה לממש ולהוציא לפועל. כמה זמן חוזה כזה תקף? אחרי כמה זמן שאני כבר לא עובד בחברה אני יכול לפתח את הרעיונות שלי? לא יכול להיות שאני כבול לכל החיים

מאיר פוקס

לגל שלום, הבעיה שאתה מציג מתעוררת לעיתים תכופות. אתה צודק שאתה לא כבול לכל החיים וגם אם ההסכם אינו מציין פרק זמן שבו נאסר עליך להתחרות בחברה הרי שהפסיקה בהחלט מגבילה תקופת אי תחרות זו (גם אם הפסיקה לא לגמרי עקבית בנושא). פרק זמן של 12-18 חודשים נחשב לסביר. יש להדגיש שאם ההסכם שלך לא מציין פרק זמן כלשהו הרי שלפי הפסיקה של בתי הדין לעבודה תניית אי תחרות שכזו נחשבת לתנייה "עירומה" שנוטים עוד יותר לפסלה מאשר תניות התחומות בזמן ובמקום. יחד עם זאת עליך לשים לב להוראות חוק הפטנטים שבסעיפים 131-132 לחוק זה: "131. עובד חייב להודיע למעבידו בכתב על כל אמצאה שהגיע אליה עקב שירותו או בתקופת שירותו, סמוך ככל האפשר לאחר שהמציא אותה, וכן על כל בקשת פטנט שהגיש.132.(א) אמצאה של עובד, שהגיע אליה עקב שירותו ובתקופת שירותו תקום לקנין מעבידו אם אין ביניהם הסכם אחר לענין זה..." כמו כן עליך להישמר משימוש בסודות מסחריים של מעסיקך, זאת לפי חוק עוולות מסחריות וחובת תום הלב. בהצלחה.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום סטארט אפ