כתבה סנגוריה ציבורית  - מהי ומה תפקידה?

הסנגוריה הציבורית היא יחידה במשרד המשפטים, שפועלת משנת 1996 מכח חוק הסנגוריה הציבורית, התשנ"ו-1995. לסנגוריה הציבורית יש תפקיד חשוב ביותר בשמירה על קיום הליך הוגן במשפט פלילי.

תכלית הסנגוריה הציבורית והשירותים שהיא מעניקה

הסנגוריה הציבורית הוקמה כדי להעניק ייצוג הולם לכל  החשודים, העצורים, הנאשמים והנידונים, אשר ידם אינה משגת לשכור שירותי עו"ד והם זכאים לסיוע משפטי בהליכים פליליים.

רוצים לשאול שאלה ולקבל תשובה רצינית? היכנסו לפורום פלילי

הסנגוריה הציבורית נותנת ייעוץ משפטי בכל השלבים של ההליך הפלילי, כבר בשלב הייעוץ לחשודים במהלך החקירה המשטרתית, כולל ייצוג בהליכי המעצר וכן במסגרת בקשות למעצר עד תום ההליכים. כמו-כן, עו"ד מטעם הסנגוריה הציבורית מייצגים נאשמים בשלבי בירור האשמה והטיעון לעונש בתיקים פליליים, ואף מגישים ערעורים, בקשות רשות ערעור, עתירות, בקשות לדיון נוסף ובקשות למשפט חוזר. הסנגוריה הציבורית גם עוסקת במתן ייצוג לאסירים הניצבים בפני ועדות שחרורים ובתי המשפט וכן מייצגת חולי נפש המאושפזים בכפייה בפני ועדות פסיכיאטריות.

עבודת הסנגוריה הציבורית מתבססת על צוות עורכי דין שהם עובדים קבועים פנימיים של הסנגוריה וכן על עורכי דין חיצוניים רבים, שפועלים מהמשרדים הפרטיים שלהם ומשמשים סנגורים ציבוריים.
לצד המטרה החשובה של הסנגוריה הציבורית שהיא הענקת ייצוג מקצועי לאלו שזכאים לכך, ישנה מטרה נוספת חשובה, היא יצירת שיתוף פעולה עם גורמים משפטיים אחרים (בתי המשפט, הפרקליטות, המשטרה ועוד) כדי לשפר את איכותו של ההליך הפלילי כולו ולהבטיח את זכויות העצורים והנאשמים.

מבנה הסנגוריה הציבורית

בראש הסנגוריה הציבורית עומד הסנגור הציבורי הארצי. הסנגורית הציבורית הארצית נכון להיום היא עו"ד ענבל רובינשטיין.
ישנן חמש לשכות מחוזיות של הסנגוריה שפרושות בכל רחבי הארץ: בצפון, בחיפה, בת"א והמרכז, בירושלים ובדרום. בראש כל מחוז עומד סניגור ציבורי מחוזי.

על חובת מינוי סניגור ציבורי וחשיבות ייצוג הנאשם בפסק הדין להורדה בקובץ PDF>> 

[באדיבות אתר הרשות השופטת]


סניגור ציבורי ארצי

הסניגור הציבורי הארצי אחראי על כל מחוזות הסנגוריה, והוא מנהל את המערכת כולה ואחראי על התוויית מדיניות הסנגוריה, הדרכת עורכי הדין מטעמה ופיקוח על רמתם המקצועית.
הסניגור הציבורי הארצי מקבל החלטות בתיקים רגישים או בעייתיים, מפרסם הנחיות מקצועיות ודו"חות תקופתיים, מייעץ לסניגורים הציבורים המחוזיים וכן מקיים קשרי עבודה רציפים עם גורמים חיצוניים כדוגמת בתי המשפט, הפרקליטות, הכנסת, לשכת עורכי הדין ועוד.

סניגור ציבורי מחוזי

בראש כל מחוז ממחוזות הסנגוריה הציבורית מכהן סניגור ציבורי מחוזי. הוא אחראי לניהול העבודה היומיומית של הסנגוריה במחוז שלו. הוא נושא באחריות לייצוג שניתן ע"י עורכי הדין החיצוניים והפנימיים במחוז, מפקח על מבחינה מקצועית על עבודת עורכי הדין, מחלק את עבודתם של הסניגורים הציבוריים, ומאשר תשלומי שכר טרחה לסניגורים, הוצאות עדים מומחים, הגנה וכד'.

כאמור, בסנגוריה עובדים עורכי דין "פנימיים", אך רוב הסניגורים הציבוריים הם "חיצוניים". הסניגורים הציבוריים ה"חיצוניים" נבחרים ע"י הסניגורים הציבוריים המחוזיים מתוך רשימה של סניגורים ציבוריים.
הסנגורים הציבוריים החיצוניים מתמנים לייצג בתיקים פליליים ובערעורים כמו גם בהליכי מעצר, והם מהווים חלק אינטגרלי מהסנגוריה. אמנם הסנגורים הציבוריים ה"חיצוניים" פועלים מהמשרדים הפרטיים שלהם, אך הם נמצאים בקשר רציף עם עורכי הדין מהצוות הפנימי ומקבלים עדכונים שוטפים בנוגע לנהלי העבודה. הסנגורים החיצוניים אף משתתפים בהשתלמויות שנערכות ע"י הסנגוריה הציבורית.

יצירת קשר:
מקום משכנה של הסנגוריה הציבורית הוא ברח'  הנרייטה סולד 4, ת.ד. 33246, תל אביב 61332 . טלפון: 03-6932600; פקס: 03-6932617