שאלה לגבי הבדל - פורום אגודות שיתופיות

 • אליאור נשלח ע"יאליאור 11:31, 23 ביולי 2012

  שלום, רציתי לדעת מה ההבדל בין אגודה שיתופית לעמותה? מה היתרונות והחסרונות?

  השב
 • מרדכי שחם, עו"ד

  13:26, 23 ביולי 2012

  שלום רב!
  אגודה שיתופית מיועדת לשמש כמסגרת לפעילות כלכלית משותפת, בעוד עמותה מוקמת לפעילות שאיננה כלכלית, כגון פעילות חברתית, דתית, ספורטיבית או פוליטית.
  "חוק העמותות, תש"מ-1980" שולל מעמותה חלוקת רווחים בין חבריה; בכך אגב היסוד העיקרי ליכולתה של עמותה לקבל תרומות ותמיכות כספיות, אף מבלי שייחשבו כהכנסות-חייבות-מס.
  מבחינה מעשית, אין טעם להשוואה בין אגודה שיתופית לעמותה - לפי הפעילות המתוכננת, צרכיה ונסיבותיה ייקבע התאגיד המתאים למסגרתה: חברה, שותפות, אגודה שיתופית או עמותה.

  תגובה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.