פירוק אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • עידית

  נשלח ע"יעידית 08:16, 24 ביולי 2012

  כיצד מתקבלת החלטה על פירוק אגודה שיתופית ומהן ההשלכות של המהלך?

  השב
 • 20:09, 24 ביולי 2012

  החלטה על פירוק אגודה שיתופית מסורה, לפי החוק, בידי "רשם האגודות השיתופיות", אשר במשרדו בירושלים רשומות האגודות כולן. בקשה של חברי אגודה שיתופית אל הרשם, למתן צו לפירוק אגודתם, מותנית בחתימות של שלשה-רבעים, לפחות, מכלל חברי האגודה.
  לפירוק האגודה אמורות להיות השלכות משמעותיות, במישורים שונים, וחזקה על הרשם שלא ימהר לפעול לפירוק האגודה, וכי יבדוק כראוי בקשה כאמור, כולל שמיעת עמדתם של חברים המתנגדים לפירוק. לפי לשון החוק, רשאי הרשם להפעיל את סמכות-הפירוק, אם מצא "שיש צורך לפרק את האגודה"; לא בנקל יימצא "צורך" כזה.
  מכל מקום, כבר בשלב התארגנות חברים לצעד משמעותי של פנייה לרשם, מן הראוי לבחון גם השלכות אלה בהקשר: סכנת פגיעה בנכסים ובזכויות של האגודה ושל חבריה; שאלת צורך נמשך במילוי מטרות האגודה ואפשרות הסדרת מסגרת חלופית למענן; השפעות על אשראי - קיים ועתידי - של חברים, המסתייעים באגודה במישרין או בעקיפין; השלכות חברתיות ואישיות על חברים; סכנת פגיעה בנושים שלהם חייבת האגודה כספים.
  במיוחד בשאלת פירוק האגודה, עומד כל מקרה בפני עצמו, וחייב להיבחן כראוי - הן בחילופי-דעות בין החברים ( באסיפה כללית ובכתובים ), הן בהתייעצות עם רואה-החשבון של האגודה ועם יועצה המשפטי, תוך קבלת חוות-דעת מקצועית נוספת ממומחה לנושא.
  יצויין עוד, כי להגנת זכויות-מגורים של משפחות חברים בקיבוצים ובמושבים-שיתופיים, במקרה של פירוק האגודה, נחקק סעיף מיוחד ( סעיף 48א ) ב"פקודת האגודות השיתופיות", המשריין להם קורת-גג ראויה. במושבי-עובדים עומדות למתיישבים זכויות במקרקעי-היישוב, גם במקרה של פירוק אגודת-המושב; ברם, יתרונות משמעותיים, הנובעים מקיום נמשך של המסגרת המשותפת, עלולים להיפגע קשות, עקב פירוק ( בנוסף, לפגיעה באיכות-החיים ביישוב ובערך הנכסים הקרקעיים שבו), אלא אם כבר הפך היישוב , למעשה, ליישוב קהילתי או למושבה...

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.