open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     כל התשובות על זכויות עובדים בזמן מלחמה

     האם עובדים שכירים חייבים להגיע לעבודה למרות הנחיות פיקוד העורף? האם העובדים זכאים לפיצוי בגין אובדן יום העבודה? מי משלם על כך? מהו מפעל חיוני? בעקבות המצב וההסלמה - כל המידע לפניכם

     מאת: עו"ד שמעון צור | | 4
     כל התשובות על זכויות עובדים בזמן מלחמה

     מאות אלפי עובדים במרחב שבין הגבול עם עזה לגוש דן התעוררו הבוקר לקול אזעקות, דיווחי חדשות על סבב מלחמה נוסף שנפתח בדרום, והודעה שהגיעה מפיקוד העורף, כי מקומות עבודה שאינם נחשבים חיוניים יישארו סגורים. מדיווחי החדשות נראה, כי המצב עשוי להימשך מספר ימים.
     אחת השאלות הראשונות שמטרידות רבים מאיתנו, אחרי הרגעת הילדים ובדיקת שלום בני המשפחה האחרים, היא הפרנסה וזכויות העבודה שלנו בעת מלחמה - האם מעסיק יכול לחייב אותי להגיע לעבודה? האם אני זכאי לשכר גם אם לא אגיע? מי ישלם אותו? מה קובע החוק בנוגע לעובדים במפעל חיוני? ומה לגבי פרילנסרים ועצמאים?

     חוק הגנה על עובדים בשעת חירום, תשס"ן-2006 קובע, כי אין לפטר עובדים שנעדרו מעבודתם בעת מלחמה, אם עשו זאת בשל הוראה שניתנה על ידי גורמים מוסמכים, כמו פיקוד העורף

     האם עובדים חייבים להגיע לעבודה בעת מלחמה?

     חוק הגנה על עובדים בשעת חירום, תשס"ן-2006 קובע, כי אין לפטר עובדים שנעדרו מעבודתם בעת מלחמה, אם עשו זאת בשל הוראה שניתנה על ידי גורמים מוסמכים, כמו פיקוד העורף. כל זכויות העבודה של עובדים כאלה, כולל זכויות השכר, מוגנות בחוק.
     אם לא יצאה הנחייה כזו והעובד בחר בכל זאת להעדר מעבודה, אזי היעדרותו תחשב כיום חופש, שינוכה ממכסת ימי החופשה שלו, או כהיעדרות ללא סיבה מוצדקת. העובד לא יקבל תשלום על ימי היעדרות לא מוצדקים ואף עשוי למצוא עצמו חשוף לסנקציות שונות, כולל פיטורין.
     בדקו היטב את הנחיות פיקוד העורף המתעדכנות מדי יום ב-6:00 בבוקר, ובאילו אזורים הן מורות על השבתת מקומות העבודה ובאילו תנאים.

     מה קורה אם אני גר בעיר אחת ועובד בעיר אחרת?

     אם פיקוד העורף נתן הנחיה המונעת מעובד להגיע למקום עבודתו - למשל, עובד המתגורר בראשון לציון אך עובד בהרצליה, וההנחיה מפיקוד העורף היא להישאר בקרבת ממ"ד באזור המגורים - הרי שהוא אינו מחויב להגיע למקום עבודתו וכל זכויותיו נשמרות.

     החוק קובע, כי אין לפטר עובדים שנעדרו מעבודתם לצורך השגחה על ילדיהם בשל סגירת מוסדות החינוך בעתות חירום. זאת בתנאי שמדובר בילד עד גיל 14 (או ילד עם צרכים מיוחדים עד גיל 21), ובתנאי שההנחיה על השבתת מוסדות החינוך ניתנה על ידי גורם מוסמך כמו פיקוד העורף

     מוסדות החינוך בעיר שלי סגורים בהנחית פיקוד העורף, אך מקום העבודה לא - מה עושים?

     החוק קובע, כי אין לפטר עובדים שנעדרו מעבודתם לצורך השגחה על ילדיהם בשל סגירת מוסדות החינוך בעתות חירום. זאת בתנאי שמדובר בילד עד גיל 14 (או ילד עם צרכים מיוחדים עד גיל 21), ובתנאי שההנחיה על השבתת מוסדות החינוך ניתנה על ידי גורם מוסמך כמו פיקוד העורף. בנוסף, יש לדעת כי ההנחיה תקפה לגבי אחד ההורים, ולא לגבי שניהם במקביל, כך שרק אחד מהם יכול 'לנצל' את הזכות הזו בכל פעם.

     היעדרות מהעבודה בשעת חרום אינה פוגעת ברציפות תקופת ההעסקה, כולל זכויות סוציאליות נצברות שונות

     נעדרתי מהעבודה בשל הנחיות פיקוד העורף - האם אקבל שכר על ימי ההיעדרות?

     כן. תקופת חירום ואפילו מלחמה אינן מהוות סיבה לכך שהעובד לא יקבל את שכרו כבעתות שלום. השכר שישולם לעובד הוא השכר הרגיל ליום העבודה. חשוב לא פחות לדעת, כי היעדרות מהעבודה בשעת חרום אינה פוגעת ברציפות תקופת ההעסקה, כולל זכויות סוציאליות נצברות שונות.
     יחד עם זאת, המעסיק אינו מחויב לשלם עבור ימי ההיעדרות תשלומים חד-פעמיים, תשלומים שנתיים, שעות נוספות מדווחות, כוננות והחזרי הוצאות וגילום מס בגינם.
     לבסוף, עובד שיפטרו אותו משום שלא הגיע לעבודה וישנה הוראה ברורה מגוף מוסמך, יוכל לפעול לביטול הפיטורין. מדובר בעבירה פלילית של המעסיק ובית הדין לענייני עבודה אף עשוי לחייב את המעסיק לשלם לעובד פיצוי בגין פיטורין שלא כדין.

     אם העובד מוכן וערוך לעבודתו, אך המעסיק אינו פותח את בית העסק, לעל אף שאין הנחיות מפורשות מגורם מוסמך, המעסיק מחויב לשלם לעובד את שכרו המלא, כולל הזכויות הסוציאליות השונות

     מה קורה אם אני רוצה ויכול לצאת לעבודה, אך המעסיק הודיע לי שהוא אינו פותח היום את בית העסק?

     אם העובד מוכן וערוך לעבודתו, אך המעסיק אינו פותח את בית העסק, לעל אף שאין הנחיות מפורשות מגורם מוסמך, המעסיק מחויב לשלם לעובד את שכרו המלא, כולל הזכויות הסוציאליות השונות. למשל, בעל מסעדה או חנות אינו יכול לנצל את מצב החירום, שבו יש מיעוט לקוחות, כדי להשאיר עובדים בבית.

     אם המלחמה מתארכת או עלולה לפגוע באופן משמעותי בעסקים, פרילנסרים ועצמאים יהיו זכאים להחזר ולפיצוי בגין הנזק שנגרם להם

     מהן הזכויות של פרילנסרים, עצמאים ובעלי עסקים בעתות חירום?

     אם המלחמה מתארכת או עלולה לפגוע באופן משמעותי בעסקים, פרילנסרים ועצמאים יהיו זכאים להחזר ולפיצוי בגין הנזק שנגרם להם. החזר זה מוסדר ב"תיקונים לתקנות מס רכוש וקרן פיצויים (תשלום פיצויים) (נזק מלחמה ונזק עקיף)". בעת מלחמת צוק איתן, למשל, מעסיק ששילם שכר מלא לעובדיו פנה לרשות המיסים, וקיבל על כך פיצוי מלא.

     בדקתי בהנחיות וראיתי שעובדים במקומות עבודה חיוניים חייבים להגיע לעבודה - מה זה אומר?

     כל מה שנכתב עד כאן על עובדים רגילים במשק אינו חל על עובדים במפעלים חיוניים, כגון: שוטרים, מד"א, בתי חולים, מרפאות, תשתיות חשובות כגון: חשמל ויתכן שבחלק מהמקרים גם מפעלי מזון. מדובר באלפי מקומות עבודה, וב-13 אחוז מכלל מקומות העבודה במגזר הציבורי.

     לסיכום, אם עובד חושש להגיע למקום עבודתו על אף שהוא אינו מנוע מכך - כלומר, אין הוראה האוסרת עליו להגיע לעבודה - היעדרותו אינה מורשית על פי חוק, הוא אינו זכאי לפיצוי על אובדן ימי העבודה והיעדרותו עלולה, לפחות מבחינת החוק 'היבש', לשמש עילה לפיטורין.

     *עו"ד וחשב שכר בכיר שמעון צור מתמחה בזכויות עובדים, פרילנסרים, קבלנים, ייעוץ למעסיקים, תאגידים גדולים וחברות.

     ** השתתף בהכנת הכתבה: יותם בן מאיר, כתב זאפ משפטי.

     לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
     done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
     האם מאמר זה עזר לך?
     אנשים דירגו ()
     חוקי עבודה פעולה מלחמתית זכויות עובדים ותנאי העסקה
     עו"ד שמעון צור

     קבע פגישה עם
     עו"ד שמעון צור

     עו"ד שמעון צור, מבעלי המשרד, השלים תואר ראשון במשפטים. תחומי עיסוקו כוללים דיני עבודה וביטוח לאומי, דיני נזיקין, משפט פלילי...

     לפרופיל המלא