מס שבח על מכירת חלק מדירה בירושה - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
  • אבי

    נשלח ע"יאבי 07:04, 10 באוגוסט 2013

    זכיתי בחלק של 1:18 מדירת ירושה של דודי. (חלק זעום) לפני שנה מכרתי דירה יחידה שהיתה ברשותי. כעת אין ברשותי אף דירה. האם אני חייב במס שבח במכירה? מה אחוז המס? תודה !

    השב
  • 19:32, 11 באוגוסט 2013

    אבי שלום. לפני שאשיב לשאלתך, עלי לברר האם נצלת בעבר פטור מתשלום מס שבח במכירת דירתך, ועפ"י איזה סעיף נתבקש הפטור. ככל שנוצל על-ידך פטור עפ"י סעיף 49ב(1), הרי שלא תוכל לקבל פטור נוסף במכירת חלקך בירושה, וזאת משתי סיבות. האחת, מדובר על ירושה שאינה מהורה אלא מדוד, על כן לא חל כאן סעיף 49ב(5). שנית, חלקך בדירה קטן מ- 25% ולא ניתן לבקש פטור עפ"י סעיף 49ב(2).
    באשר למס שאתה עשוי לשלם בגין מכירת חלקך בדירה, הדבר תלוי בשנת הרכישה של הזכות ע"י דודך המנוח ומועד המכירה של הדירה על-ידך. על כן, ללא בחינת העובדות באופן יסודי , לא ניתן להשיב לשאלתך. עלי להדגיש כי האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועליך לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.