נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

עד 10,000 ₪ פיצויים מהמדינה לקטין נפגע עבירה

אושר לקריאה שנייה ושלישית: קטין נפגע עבירה יקבל פיצויים מהמרכז לגביית קנסות בסכום של עד 10,000 ₪

מאת: מערכת משפטי| | 2
עד 10,000 ₪ פיצויים מהמדינה לקטין נפגע עבירה

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה לאחרונה לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק המרכז לגביית קנסות של ח"כ אורלי לוי, דוד רותם וקבוצת חכי"ם. 

ע"פ ההצעה שאושרה, קטין נפגע עבירה שנפסקו לטובתו פיצויים, והחייב לא שילם לו את הפיצויים, יקבל אותם מהמרכז לגביית קנסות, עד גובה 10,000 ₪. המרכז לגביית קנסות יתבע את הכסף ששולם לנפגע העבירה מהעבריין הפוגע בצירוף הפרשי ריבית והצמדה.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום פלילי

הפיצויים ישולמו רק לנפגעי עבירה שביום גזר הדין לא מלאו להם 18 שנה. הפיצויים ישולמו לקטין לאחר גזר הדין אף אם העבריין הגיש ערעור על ההרשעה או על גזר הדין. 

מנתונים שנמסרו לוועדה, עולה כי בשנת 2010, 253 קטינים קיבלו פיצויים בסכום כולל של כ- 1.7 מיליון ₪ (הסכום מתייחס לכספים ששולמו בפועל ולא לפיצויים שנפסקו ע"י בתי המשפט). אילו החוק היה מוחל גם על נפגעי עבירה, שהיו קטינים במועד הגשת כתב האישום, הנתונים היו מגיעים ל- 371 קטינים בעלות כוללת של כ- 2.2 מיליון ₪.

חברת הכנסת לוי-אבקסיס: מדובר במהפך
 יוזמת החוק ח"כ אורלי לוי-אבקסיס אמרה כי מדובר במהפך. "לראשונה המדינה מסכימה לשלם לקטין נפגע עבירה, פיצויים. החוק נדון בכנסת במשך שנים רבות, ובזכות שיתוף פעולה, ורצון טוב של משרדי המשפטים והאוצר, הצלחנו לברך על המוגמר".

ד"ר יצחק קדמן: החוק מצומצם מאוד
מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן טען, כי החוק מצומצם מאוד. "אין כל היגיון שבשל הסחבת בבתי המשפט, נפגע עבירה שהיה קטין בעת ביצוע העבירה ועד לסיום המשפט, הוא בגר, לא יקבל את הפיצויים".  בנוסף, לדעתו, התקרה שנקבעה בחוק בסך 10,000 ₪, נמוכה מידי. עוד אמר קדמן, כי החוק מעניק למדינה זכות נושה ראשונה בתביעה כנגד העבריין הפוגע בתביעה לתשלום הפיצויים שהמדינה שילמה במקומו. לדבריו: "ראוי להעניק את זכות הנשייה הראשונה, לנפגע העבירה". 
 
יו"ר הועדה, ח"כ דוד רותם, אף הוא מיוזמי החוק, השיב לקדמן, כי לא היה מנוס מפשרה עם משרד האוצר, על מנת שהממשלה תתמוך בחוק. "אם נעמוד על תשלום הפיצוי המלא, והחלתו גם על נפגעי עבירה שהיו קטינים בעת ביצוע העבירה, החוק יהפוך לתקציבי (בעלות של מעל 5 מיליון  ₪) והממשלה תתנגד להעברתו". רותם סבור, כי ראוי שהמדינה תישא בעלות המלאה  של הפיצויים שנפסקו לכל נפגעי העבירה, אף לבגירים, עקב כישלונה, בהגנה על אזרחיה.   

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
הצעת חוק נפגעי עבירה פיצוי כספי
מערכת משפטי

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא