open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     מהו גישור גירושין ומה היתרונות שבתהליך?

     זהו, הגעתם לסוף הדרך. אתם יודעים שאתם צריכים "להפריד כוחות" באופן רשמי. מהו בעצם הליך גישור גירושין ואיך תדעו אם הוא מתאים לכם?

     עדכון אחרון  הליך גישור גישור גירושין
     man silhouette


     מערכת משפטי

     מהו גישור גירושין ומה היתרונות שבתהליך?

     זהו, הגעתם לסוף הדרך. אתם יודעים שאתם צריכים "להפריד כוחות" באופן רשמי. חשוב לכם, כמובן, שכל העניינים המהותיים יוסדרו בצורה הטובה ביותר עבורכם, ביניהם: החזקת הילדים, הסדרי ראייה, מזונות, חלוקת רכוש, אחריות הורית, איך לגדל את הילדים אחרי הגירושין וכד'. האם תרוצו לבתי המשפט, לבית הדין הרבני ותגישו תביעות האחד כנגד השנייה, או שמא עדיף לכם לפנות לגישור גירושין? מהו בעצם הליך הגישור גירושין ואיך תדעו אם הוא מתאים לכם?


     גישור גירושין הוא הליך שמיועד לבני זוג שמעוניינים להתגרש ב"צורה יפה" מבלי להתנצח בבתי המשפט. בגישור גירושין מתמקדים בשני האלמנטים העיקריים של הגירושין: האלמנט הרגשי והאלמנט הפרקטי. העיסוק הפרקטי עוסק בנושאים הרלוונטיים לגירושין, כגון: משמורת ילדים, הסדרי ראייה, מזונות ילדים, חלוקת רכוש, זכויות סוציאליות וכד', ובעניינים אלו מעלים את ההסכמות בכתב.  יחד עם זאת, פועל גישור הגירושין בהיבט הרגשי ליצירת קשר ותקשורת חיובית בין בני הזוג לאחר הגירושין. זאת, כדילאפשר לצדדים להמשיך להתנהל בצורה חיובית בכל הקשור לילדים גם לאחר שיתגרשו. בנוסף, מאפשר העיסוק בהיבטים הרגשיים של הגירושין להתמודד בצורה בריאה עם המשבר ולתת לכל אחד מבני הזוג להשתחרר ולהמשיך בחייו לאחר הגירושין. במקביל לעיסוק בהיבטים הרגשיים נותן בגישור הגירושין מענה לכלל הנושאים הפרקטיים הכרוכים בגירושין כפי שצוינו לעיל.

     חשוב להדגיש, כי להליך של גישור מגיעים מתוך רצון כן ואמיתי של שני הצדדים לפתור את הסכסוך ביניהם בדרכי שלום. ביהמ"ש לא יכול לחייב בני זוג שנמצאים בהליכי גירושין לפנות לגישור.
     המגשר המקצועי החבר בלשכת המגשרים בישראלנפגש עם בני הזוג בנפרד וביחד, ומנסה במהלך השיחות  להעלות את כל הנושאים שבני הזוג לא מסכימים לגביהם, ולהגיע לפתרונות שיהיו מקובלים על שניהם.

     לאחר שמתגבש הסכם, המקובל על שני הצדדים, יש להביא אותו לאישור ביהמ"ש לענייני משפחה או לאישור בית הדין.

     למה עדיף גישור?

     להליך הגישור יתרונות רבים. ביניהם:

     • מדובר בהליך מהיר וזול, בהשוואה לדיונים בבתי המשפט. ייצוג בידי עו"ד בבתי משפט יכול לעלות כסף רב, ואין לדעת כמה זמן ההליכים ימשכו. דיונים נקבעים בהתאם ליומנו העמוס של ביהמ"ש, לפעמים נדחים ולפעמים נקבעים למועדים לא נוחים עבור הצדדים. גישור יכול להיערך לאחר שעות העבודה או בזמן אחר שנוח עבור הצדדים. בממוצע עלות הליך גישור גירושין הינה כמה אלפי שקלים בודדים לשני הצדדים ביחד לעומת עשרות אלפי שקלים שיעלו הגירושין לכל צד בדרכים אחרות.

     • הליך הגישור מאפשר לבני הזוג להיות בקשר טוב לאחר הגירושין. ההליך מכבד את שניהם, ולוקח בחשבון את הרצונות של שני הצדדים. בדרך כלל בבימ"ש יש "מנצח" ו"מפסיד. מכיון שבהליך הגישור אין מנצחים ומפסידים, בני הזוג יוכלו לרוב לתקשר ביניהם בצורה טובה גם לאחר סיום ההליך.

     • פתרונות יצירתיים - יתרון חשוב של הליך הגישור הוא, שהמגשר יכול להציע לבני הזוג פתרונות יצירתיים שונים, וזאת בשונה מהשופט היושב בדין אשר מחויב לחוק היבש ולהלכה הפסוקה.

     • דיון תרבותי - הליך הגישור מאפשר לנהל דיון תרבותי ונינוח יחסית על הדברים החשובים שמצריכים הסדר לאחר הגירושין. בהליכים משפטיים, הדיונים יכולים להגיע לטונים צורמים מאוד, ותיתכנה אף נקיטת פעולות משפטיות קשות וחד-צדדיות של בן הזוג כנגד האחר.

     ריאיון וידאו עם נדב נשרי - מהו גישור גירושין?

     גישור גירושין משאיר את השליטה בידי בני הזוג המתגרשים

     יש לציין, כי היתרון המרכזי בגישור גירושין נמצא בכך שהוא מאפשר למתגרשים לקבל החלטות בהתאם למציאות החיים הספציפית שלהם. בגישור גירושין בעצם בני הזוג כותבים בעצמם בעזרת המגשר את פסק הדין שלהם ולא מאפשרים לאחרים להחליט עבורם. יחד עם היתרון הגדול שבפורקן הכעסים והתסכולים שהצטברו במהלך חיי הנישואין - הליך הגישור בגירושין הוא ללא ספק הדרך הטובה ביותר להתגרש בישראל. 

     גישור גירושין מונע פגיעה בילדים בגירושין

     אין ספור מחקרים הראו הבדלים משמעותיים בין ילדים שהוריהם התגרשו בגירושין מכוערים לבין כאלו שהוריהם התגרשו בגישור גירושין. נקודות ההסכמה הברורות ביותר במחקרים שנעשו, הן שילדים שהוריהם התגרשו לאחר מלחמה ארוכה בבתי המשפט, סובלים מקושי רב לייצר קשרים חבריים וזוגיים, סובלים מירידה ביכולת ללמוד ומקושי להתמודד עם סיטואציות מורכבות בחייהם גם בבגרותם. מנגד, ילדים שהוריהם התגרשו בהסכמה ובתאום תוך מתן כבוד הדדי ושמירה על תקשורת בריאה ביניהם בגישור גירושין, סבלו מהגירושין הרבה פחות. ילדים שהוריהם התגרשו בגישור גירושין הצליחו לחזור לשגרת חייהם בתוך זמן קצר ותוך פגיעה מינימלית, מאחר שלאורך כל הליך הגירושין ההורים הקפידו במסגרת הגישור, לשים את הילדים במקום בטוח ומוגן ונמנעו מלהשתמש בילדים ככלי ניגוח.

     נקודה משמעותית עבור הילדים היא הסוגיה הכלכלית. מלחמות גירושין עולות כסף רב שההורים מוציאים כביכול כדי להילחם על הילדים. סכומים אלו המגיעים בסופו של דבר לכדי עשרות ומאות אלפי שקלים, היו יכולים במצב אחר לשמש לשיפור רווחתם של הילדים. מלחמת הגירושין הקשה בבתי המשפט מונעת מההורים והילדים את השימוש במשאבים כלכליים אלו.

     בעלי מקצוע מהתחום הטיפולי ממליצים על גישור גירושין 

     פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים, מדריכי הורים ומטפלים זוגיים ומשפחתיים ימליצו תמיד (למעט במקרי אלימות פיזית קשה) לפנות לגישור גירושין ולהימנע ממלחמת גירושין קשה בבתי המשפט. כל בעל מקצוע מהתחום הטיפולי אשר פוגש במתגרשים ובילדיהם לפני, במהלך ולאחר הגירושין, יוכל לספר על ההבדלים הדרמטיים בין אלו המתגרשים בגישור גירושין ובהסכמה לבין אלו שבחרו בדרך המלחמתית. 

     הח"מ נוהג להסביר להורים המתגרשים שעל אף שהזוגיות שלהם נגמרת, ההורות שלהם תימשך לנצח משותפת. על כן, הם חייבים לייצר לעצמם מנגנונים בריאים לתקשורת ולחינוך הילדים. כאשר רמת הרגשות גבוהה והמתגרשים מתקשים גם בגישור גירושין להגיע לשיח ענייני ולהתגבר על מחסומי הרגש, הח"מ ממליץ לבני הזוג לפנות באופן אישי לטיפול פסיכולוגי שיעזור להם 'לשחרר קיטור', ואם ניתן לסדנא משותפת להורים כדי לחזק את הכישורים ההוריים שלהם לאחר הפרידה. 

     ההבדל בין הליך גישור גירושין לגירושין בבית המשפט (טבלה):

      טבלת גישור גירושין מפורטת

     לסיכום - גם אתם יכולים

     ייתכן שאתם קוראים את הכתבה, וחושבים לעצמכם שבמקרה שלכם אין סיכוי להידברות עם בן הזוג שלכם, וכי אין סיכוי שתסיימו את הנישואין בטוב. נכון שגירושין הם לא עניין קל מכל הבחינות, אולם חשוב לדעת כי ניתן להתגרש בהסכמה ולהישאר ביחד ההורים הטובים ביותר לילדים שלכם.

     נכון שיש אופציה להגיש כתבי טענות ולפתוח במלחמה בבית המשפט עם ההורה השני הילדים שלכם. אבל המלחמה הזו תיגמר מתישהו ואתם תצטרכו לחיות עם התוצאות. בעוד שנה, שנתיים או עשר שנים כשייגמר הכסף ויגמר החשק לריב, אתם תסתכלו על עצמכם ועל הילדים שלכם ותחשבו האם פעלתם באמת למען עצמכם ולמען הדברים שחשובים לכם, או שפעלתם מסיבות אחרות שבעתיד כבר לא יהיו כל כך חשובות. היום אתם נמצאים בצומת שרבים פסעו בו ומכירים אותו. עשו ככל שתוכלו להגיע לגישור גירושין ולא לבית המשפט. בסופו של דבר אתם תודו לעצמכם על הזמן, הסבל וכן גם העלויות הכספיות הכבדות שחסכתם לעצמכם. 

     * בהכנת הכתבה סייע נדב נישרי, מגשר

      

      

     לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
     done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
     האם מאמר זה עזר לך?
     אנשים דירגו ()
     lawyer זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו ואחד מעורכי הדין באתר יחזור אליכם בהקדם