נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

אושר סופית: חופשת הלידה של אם לתינוק מאושפז תוארך

ע"פ התיקון לחוק עבודת נשים, ליולדת תהיה זכאות מלאה להארכת חופשת הלידה בתשלום, לפי משך תקופת האשפוז, והיא תקבל עליה תשלום מלא

מאת: מערכת משפטי| | 2
אושר סופית: חופשת הלידה של אם לתינוק מאושפז תוארך

הצעת חוק עבודת נשים (תיקון מס' 49), התשע"ב–2012, של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) וקבוצת ח"כים אושרה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית.
ההצעה נדונה בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום זכויות נשים

סעיף 6 לחוק עבודת נשים קובע את זכותה של עובדת שילדה לחופשת לידה. הסעיף קובע, כי אם שתינוקה אושפז בבית החולים במהלך חופשת הלידה לתקופה העולה על שבועיים, רשאית להאריך את חופשת הלידה.
לפי המצב השורר כיום, הארכת חופשת הלידה היא לתקופה של 8 שבועות לכל היותר, שבעדם האם מקבלת תשלום אם היא זכאית לדמי לידה, וכמו כן, הזכאות היא חלקית בלבד. (לדוגמא: אם לתינוק המאושפז עד 6 שבועות זכאית להארכה של עד 4 שבועות בלבד, ואם לתינוק המאושפז לתקופה של עד 10 שבועות, זכאית להאריך את חופשת הלידה עד 6 שבועות בלבד).

הארכת חופשת הלידה לפי תקופת האשפוז
מטרת הצעת החוק, שאושרה סופית היא לקבוע, כי ליולדת תהיה זכאות מלאה להארכת חופשת הלידה בתשלום, לפי משך תקופת האשפוז. לפיכך, אם שתינוקה אושפז ל-6 שבועות תהיה זכאית להארכה של 6 שבועות שבעדם תהיה זכאית לתשלום.

עוד נקבע, כי ההארכה המקסימלית תעמוד על עשרה שבועות במקום שמונה שבועות כיום.
החוק יחול גם על עובדת שכבר נמצאת בחופשת לידה ביום פרסום החוק.

זכויות העובדת במקום העבודה ישמרו בתקופת ההארכה
יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ חיים כץ (הליכוד), הציג את ההצעה, ואמר כי: "כל זכויותיה של העובדת במקום העבודה יישמרו בתקופת ההארכה, לרבות הפרשות לקופת גמל על ידי המעסיק וזכויות התלויות בוותק. עובדת שצברה תקופת אכשרה מלאה בביטוח הלאומי תהיה זכאית לדמי לידה בעבור כל התקופה שבה הוארכה חופשת הלידה".

חבר הכנסת כץ: הצעת החוק היא בשורה אמיתית
לדברי חבר הכנסת כץ, הצעת החוק מהווה בשורה אמיתית להורים של פגים או תינוקות הזקוקים לאשפוז מסיבות אחרות במהלך חופשת הלידה, אשר כעת יוכלו להתרכז ולהשקיע את מלוא זמנם ומרצם לטובת טיפול בתינוקם הזקוק להם.

13 ח"כים תמכו בחוק, שעבר ללא מתנגדים.

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
חוק עבודת נשים הארכת חופשת לידה זכויות היולדת
מערכת משפטי

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא