נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

החזרי מס לשכירים: פתרון טוב לתקופת הקורונה

דווקא עכשיו, כאשר רבים מהשכירים סובלים ממצוקה בעקבות משבר הקורונה, חשוב להיות ערים לאפשרות לקבל בחזרה כספים מהמדינה

מאת: רו"ח מאיה אנשל-לטי | | 4
החזרי מס לשכירים: פתרון טוב לתקופת הקורונה

משבר הקורונה גורם למצוקה אדירה לרבים ממשקי הבית בישראל. מספר המובטלים נושק ל-25%, והמצוקה מורגשת מכל עבר. עובדים רבים מהמעמד הבינוני, שמעולם לא נתקלו במחסור כלכלי, נאלצים כעת לשבור תוכניות חיסכון כדי לצלוח את המשבר.

פתרון אפשרי אחד למצוקה, שנמצא ממש מתחת לפנס אך רבים מהעובדים אינם מודעים לו, מצוי בהחזרי מס. הגשת בקשה להחזר מס יכולה לאפשר כמעט לכל אדם לקבל בחזרה מהמדינה אלפי שקלים בחזרה, וזאת במאמץ מינימלי ובעלות כספית נמוכה מאוד. בשורות הקרובות נבקש להתמקד בהחזרי מס לשכירים, ולהסביר איך ניתן לקבל החזרים, עבור איזה תקופה, ותוך כמה זמן תוכלו לראות את הכסף בחשבון הבנק.

ברשויות המס מצטברים בכל שנה החזרים בהיקף של מיליוני שקלים, ואף מעבר לכך, שלא נדרשים על ידי שכירים באופן תמוה

איך שכירים יכולים לקבל החזרי מס?

בשונה מעצמאים, שנדרשים להגיש בכל שנה דוחות שנתיים ומשכך מקבלים החזרי מס באופן שגרתי, שכירים אינם מקבלים החזרים באופן אוטומטי. לצורך כך, עליהם להגיש בקשה לרשויות המס לקבלת החזרי מס.

עבור איזה תקופה ניתן לקבל החזרי מס?

כל שכיר יכול לקבל החזרי מס באופן רטרואקטיבי, עד שש שנים לאחור. מדובר בסכומים גדולים מאוד, שיכולים להסתכם באלפי שקלים. יצוין, כי ברשויות המס מצטברים בכל שנה החזרים בהיקף של מיליוני שקלים, ואף מעבר לכך, שלא נדרשים על ידי שכירים באופן תמוה.

פנייה לרואה חשבון או יועץ מס המתמחה בנושא יכולה למנוע עוגמת נפש: הוא יידע לשאול את השאלות הנכונות ולבדוק אם קיימת זכאות להחזר מס, או לחלופין חוב לרשויות המס

כיצד ניתן להגיש בקשה להחזר מס?

כל אדם יכול להגיש בקשה להחזר מס באופן עצמאי, אך עדיף להיעזר באיש מקצוע (רואה חשבון, יועץ מס). הסיבה: עם הגשת הבקשה רשויות המס יכולות לערוך בדיקה רחבה יותר ביחס לנישום, ולהגיע למסקנה שלא רק שלא מגיעים לו החזרי מס, אלא שיש לו חובות מס למדינה.

פנייה לרואה חשבון או יועץ מס המתמחה בנושא יכולה למנוע עוגמת נפש: הוא יידע לשאול את השאלות הנכונות ולבדוק אם קיימת זכאות להחזר מס או שיש איזשהו חוב למס הכנסה, שעשוי לגרום לרשויות המס לדרוש כסף בחזרה.

רשות המסים נוקטת אמצעים כדי לזרז את הטיפול בהחזרי המס, בין היתר כי זה עולה לה כסף: ההחזרים משולמים בתוספת ריבית של 4% והצמדה, מיום הגשת הבקשה

תוך כמה זמן אפשר לקבל את החזר המס?

החזרי מס מתקבלים ישירות לחשבון המבקש תוך 90 ימים – 120 ימים. לעיתים ייתכנו עיכובים, אך רשות המסים מודעת לבעיה ונוקטת אמצעים כדי לזרז את הטיפול בהחזרי המס, בין היתר כי זה עולה לה כסף: ההחזרים משולמים בתוספת ריבית של 4% והצמדה, מיום הגשת הבקשה.

אם החלפתם מקומות עבודה, ובין מקום עבודה אחד לאחר לא עבדתם, ככל הנראה שילמתם מס ביתר, וכעת אתם זכאים להחזר

עבור מה יכולים שכירים לקבל החזרי מס?

יש נסיבות רבות שמאפשרות לקבל החזרי מס. הנה כמה מהבולטות שבהן:

שינוי של המשכורת במהלך השנה - שכירים שיש פער גדול במשכורות שלהם בין חודשים שונים לאורך השנה צפויים להיות זכאים להחזר משמעותי.

דמי אבטלה או דמי לידה - מי שמקבל דמי אבטלה או דמי לידה עשוי לשלם מס הכנסה שהוא לא אמור לשלם, וכך להיות זכאי להחזר מס.

עבודה בכמה מקומות עבודה שונים - אם במהלך השנה עבדתם ביותר ממקום עבודה אחד ולא ביצעתם תיאום מס, בהחלט ייתכן שאתם זכאים להחזר, אם נוכה משכרם יותר מדי מס.

החלפת מקום עבודה - אם החלפתם מקומות עבודה, ובין מקום עבודה אחד לאחר לא עבדתם, ככל הנראה שילמתם מס ביתר, וכעת אתם זכאים להחזר.

נולדו לכם ילדים, השתחררתם מצה"ל או סיימתם תואר- בכל אחד מהמקרים אתם זכאים לנקודות זיכוי במס. אם לא קיבלתם את נקודות הזיכוי בזמן אמת, אתם זכאים להחזר רטרואקטיבי של המס ששילמתם ביתר.

מזונות - התגרשתם ואתם נדרשים לשלם דמי מזונות? גם על כך תוכלו לקבל החזר מס.

פתחתם ביטוח חיים, קופת גמל או קרן השתלמות- על הכספים שהפרשתם אתם זכאים לקבל זיכויי מס או ניכויים. כלומר, בשורה התחתונה אתם עשויים לקבל גם על כך החזר מס.

מס שבח - אם שילמתם מס שבח בעקבות מכירת דירה, אתם זכאים שעד 25% מההוצאה תיחשב כהוצאה מוכרת, מה שיאפשר לכם להקטין את חבות המס או לבקש מאוחר יותר החזר מס.

תרומות - אם תרמתם כסף לעמותות ספציפיות שמנוהלות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, התרומה תוכר כהוצאה מוכרת שתזכה אתכם בהחזר של 25% מגובה ההוצאה.

ילדים בעלי מוגבלויות - ניתן לקבל החזרי מס על הוצאות שהוצאו עבור טיפול לילדים בעלי מוגבלויות. החזר זה עשוי להסתכם גם באלפי שקלים בשנה.

השתלמות מקצועית, ספרות עסקית - שכירים יכולים לדרוש החזרים עבור הוצאות שהוצאו כדי לייצר הכנסות.

השקעה בניירות ערך - שכירים שמשקיעים בניירות ערך ורושמים רווחים יכולים לקזז אותם מההפסדים שנרשמו בשנה קודמת.

עלות הפנייה לרואה חשבון או יועץ מס עשויה להסתכם ב-15%-25% מגובה ההחזר. אם לא תקבלו החזרים, לרוב לא תחויבו בתשלום על בדיקת החזרי המס שבוצעה לכם

כמה עולה להגיש בקשה להחזר מס?

אם מגישים בקשה להחזר מס באופן עצמאי – הדבר כמובן לא עולה כסף. העלות של פנייה לרואה חשבון או יועץ מס עשויה להסתכם ב-15%-25% מגובה ההחזר. פנייה זו היא יעילה מאוד, שכן אם לא תקבלו החזרים, לרוב לא תחויבו בתשלום על בדיקת החזרי המס שבוצעה לכם. העלות היחידה שבה תחויבו בכל מקרה היא עלות פתיחת תיק, שעשויה להסתכם בכמה מאות שקלים בלבד.

* הכותבת היא רואת חשבון המספקת מגוון שירותים לעצמאים ושכירים, והיא בעלת ניסיון רב בקבלת החזרי מס

ליצירת קשר עם מאיה אנשל-לטי משרד רו"ח
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
נקודות זיכוי החזרי מס פטור ממס הכנסה
רו"ח מאיה אנשל-לטי

קבע פגישה עם
רו"ח מאיה אנשל-לטי

משרד מאיה אנשל-לטי רואי חשבון מעניק את שירותיו לחברות ולעסקים גדולים ובינוניים, מהמובילים בתחומם במשק הישראלי, מכל ענפי הפעילות העסקית...

לפרופיל המלא