Zap Mishpati Logo. Darck blue square with 2 fingers as if walking

איך מזהים חתימה מזויפת? כל הסימנים שמעידים שמישהו חתם במקומכם

זייפו חתימה שלכם? מישהו מתנער מהסכם שחתימתו מופיעה עליו? הגרפולוגית המשפטית מירי לוי עם הטיפים לזיהוי חתימה מזויפת ודרכים להימנע ממנה

מאת: מירי לוי, גרפולוגית משפטית | מירי לוי
22.06.22
תאריך עדכון: 12.12.23
5 דק'
איך מזהים חתימה מזויפת? כל הסימנים שמעידים שמישהו חתם במקומכם

כמה קל לזייף חתימות על מסמכים כמו חוזים, צוואות וצ'קים? מתברר שקל מאוד. מניחים דף מעל חתימה מקורית ומעתיקים אותה. עם אמצעים דיגיטליים ניתן לבצע גם פעולת העתק-הדבק קלילה, ובעלי התעוזה פשוט ינסו לשנן את החתימה ולשרבט אותה על נייר. משם נפתחת הדרך לתסבוכת כלכלית ומשפטית עגומה עבור מי שחתימתו זויפה וטוען שהוא לא זה שהתחייב או הסכים לנכתב. מי שמסייעת לאתר את הזייפנים היא מירי לוי, גרפולוגית משפטית מנוסה, בעלת ותק של שנים בתחום שכבר ראתה כל שיטה לזיוף חתימה, גם את המתוחכמות ביותר.

"אנשים לא יודעים שכאשר אנחנו כותבים אנחנו יוצרים סימנים לא מודעים בכתיבה שהמוח שלנו מופקד עליהם"

איך את מזהה חתימה מזויפת?

"מומחה לכתב יד יודע לפענח מרכיבים בחתימה שמאפיינים את הכותב. אנשים לא יודעים שכאשר אנחנו כותבים אנחנו יוצרים סימנים לא מודעים בכתיבה שהמוח שלנו מופקד עליהם. אין לנו שליטה על זה, גם אם הזיוף הוא מודע, הסימנים מגיעים מהתת מודע. יש גם אנשים שמזייפים את החתימה של עצמם וכותבים אותה קצת אחרת מהחתימה שלהם כדי שיוכלו לטעון בעתיד שהם לא חתמו על המסמך. התפקיד שלי הוא לראות את השינויים שאדם לא מודע להם".

מה הם הסימנים לחתימה מזויפת?

"חתימה שהיא אחד על אחד, כלומר, זהה לחלוטין, מיד חשודה כזיוף. אם החתימה מאוד מדויקת ונראית בדיוק כמו חתימה קודמת של האדם שלכאורה חתם, היא ככל הנראה מזויפת. בנאדם לא חותם אותו דבר - תמיד יש איזה שינוי בחתימה.

"גם חתימה איטית היא חשודה וניתן לבדוק מהירות כתיבה של חתימה. אדם שחותם באופן אינטואיטיבי ואוטומטי יעשה זאת מהר. ניתן לאבחן גם את האנרגיה של האדם בעובי הקו של החתימה והתנועה שלו. זה דבר שלא ניתן לשליטה. הזייפנים הכי גדולים יכולים ליפול בזה.

"עוד סימן שעוזר לזהות חתימה מזויפת הוא סוג העט שבו השתמשו לחתום. ניתן לבחון סוג דיו בבדיקות מעבדה וגם את הזמן שבו החתימה נכתבה".

"גיליתי שקיימים חולשה ורפיון בחתימה על הסכם המכירה, בניגוד לחתימה היציבה של החותם בשנים שלפני הפגיעה הקוגניטיבית שלו"

חתימה מאדם לא בריא

אדם מכר את חלקו בעסק לשותף שלו. החלק נמכר במחיר מגוחך ורק לאחר כמה חודשים בניו של המוכר גילו על העיסקה. הם פנו לבית המשפט וטענו שאביהם אינו כשיר קוגניטיבית לחתום על מכירת העסק היות שהוא סובל מאלצהיימר.

"גרפולוג משפטי לא יכול להחליט אם החותם כשיר מבחינה בריאותית", אומרת לוי, "אבל הוא כן יכול להוכיח שקיימים הבדלים בין חתימות ישנות של האדם לחתימות שלו לאחר התפתחות המחלה. המקרה הזה הגיע אלי וגיליתי שקיימים חולשה ורפיון בחתימה על הסכם המכירה, בניגוד לחתימה היציבה של החותם בשנים שלפני הפגיעה הקוגניטיבית. ממצא כזה עשוי לבטל את הלגיטימיות של העיסקה". 

אדם אחד ושלוש חתימות שונות

הסיפור הזה הוא אחד מיני רבים - זיוף חתימות הוא עניין נפוץ ואף ושכיח יותר בחוזים של נדל"ן וקרקעות. לדברי לוי, זייפנים מקצועיים ומנוסים לומדים את השיטות לזיהוי חתימות מזויפות ומנסים כל הזמן להתחכם ולהקשות על המומחים.

"קיבלתי לידי מסמך שהחתימות בו, שהיו מיוחסות לאותו כותב, נכתבו על ידי שלושה כותבים שונים בשלושה עטים שונים. במסמך הזה נעשו המון מניפולציות. אדם שקנה סחורה ב-300 אלף שקל והתחייב להעביר אותה למפעל צמיגים התכחש שחתם על שטר חוב. הוא נתבע על ידי בעלי המפעל ובית המשפט חייב אות להתייצב בפניי ולהראות לי דוגמאות חתימה שלו.

"בכל פעם שנפגשנו הוא שינה את כתב ידו ואת סגנון החתימה שלו עם זוויות כתיבה שונות. נתתי לו מבחן מורכב ובחנתי אותו בכתיבה בכמה סוגי עטים. בסופו של דבר גיליתי שחתימה אחת היתה שלו ושהוא נתן לאנשים אחרים לחתום בשמו בחתימות האחרות. חתימה אחת מקורית שלו מספיקה כדי להראות שהוא התחייב לעיסקה". 

האישה נסעה לחופשה לאחר הפרידה מבן זוגה וכששבה ממנה נדהמה לגלות כי הרכב שלה נמכר על ידו באמצעות ייפוי כוח חתום

איך גילית אילו חתימות מזויפות ואילו לא?

"יש לי כלים מדויקים כמו מיקרוסקופ, מד זווית, סרגלים שונים וזכוכית מגדלת. קשה 'לעבוד' על גרפולוג שפוגש אותך כמה פעמים ועושה לך טסטים שונים. אני יכולה לזהות את האנרגיה של האדם בסימנים הלא מודעים. אם הוא כותב ש' בצורה מיוחדת או כותב את מספר תעודת הזהות באופן שונה - זה הרגל. כדי להמחיש שלכל אדם סימנים בכתב היד, נזהה סימנים בלתי מודעים שהם שלו. אפילו לאנשים קטועי ידיים שכותבים באמצעות כפות הרגליים יש סימנים לא מודעים. כתב יד הוא כתב המוח, והמוח שולט באופן לא מודע בתוצאה".

לוי חולקת עוד סיפור בלתי ייאמן מהמפגש שלה עם לקוחות. "גבר ואישה שחיו בזוגיות נקלעו יום אחד לריב חריף והחליטו להיפרד. האישה נסעה לחופשה לאחר הפרידה ובזמן הזה הרכב שלה נמכר על ידי בן זוגה לשעבר באמצעות ייפוי כוח חתום. האישה חזרה מהחופשה, הופתעה לגלות שהרכב איננו וטענה שייפויי הכוח זויף והרכב שלה נגנב.

"המקרה הגיע לבית משפט והוא חייב להביא חוות דעת של גרפולוג. האישה פנתה אלי ולאחר שבחנתי את החתימה על ייפוי הכוח ראיתי שהיא מועתקת אחד על אחד והגשתי את חוות דעתי לבית המשפט. חשוב להבין שאי אפשר להגיש חוות דעת בלי להסביר למה היא מוצדקת ויש להביא הוכחות חד משמעיות ופורנזיות. אני לא מביעה דעתי על האישיות של האדם אלא מסייעת לשופט להגיע למסקנה הנכונה".  

על ציבור עורכי הדין להקפיד שהאדם שחותם מולם הוא מזוהה, עם אמצעי זיהוי כמו תעודת זהות

מה את מייעצת לאנשים שרוצים למנוע זיוף של חתימה שלהם?

"אנשים לפעמים מבקשים שיחתמו בשמם ואני ממליצה מאוד לא להסכים לכך. זה יכול לחזור כמו בומרנג ברגע שהאדם שביקש שתחתמו בשמו יתכחש לחתימה. במיוחד על ציבור עורכי הדין להקפיד שהאדם שחותם הוא מזוהה, עם אמצעי זיהוי כמו תעודת זהות. הכי מומלץ ופשוט כיום, עם הטלפונים החכמים, זה לתעד את החותם ולצלם את שלב החתימה".

בתמונה למעלה, מירי לוי, גרפולוגית משפטית. צילום: דורון גולן

האם מאמר זה עזר לך?

מירי לוי
מירי לוי

contactלקבלת ייעוץ ממירי לוי

מירי לוי
מירי לוי

contactצרו קשר

מאמרים נוספים
מירי לוי

לקבלת ייעוץ ממירי לוי