נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

תאגידים - מהם?

מה פירוש המושג תאגידים? מהי בעצם התאגדות? אילו סוגי התאגדויות קיימות ומותרות ע"פ החוק בישראל?

מאת: מערכת משפטי| | 2
תאגידים - מהם?

מה פירוש המושג תאגידים? מהי בעצם התאגדות? אילו סוגי התאגדויות קיימות ומותרות ע"פ החוק בישראל?

תאגיד - התחברות של אדם או קבוצת אנשים שיוצרים ישות משפטית עצמאית (גוף שמסוגל לשאת בזכויות וחובות), שיש לה מטרות שונות. התאגיד פועל באופן נפרד מבחינה משפטית מהבעלים שלו, המפעילים שלו והחברים בתאגיד.

כל הדינים אשר עוסקים בתאגידים נקראים:"דיני תאגידים". החוק העיקרי בישראל אשר מסדיר את פעולות התאגידים, המנגנונים שלו והתנאים לפעולתו הוא חוק החברות.
התאגיד הוא גוף משפטי, שניתן להטיל עליו חיובים, יש לו זכויות, והוא יכול לבצע פעולות משפטיות.

בהליכי הקמת תאגיד, ניהולו השוטף או פירוקו מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מטעם עורך דין מומחה בליווי תאגידים

סוגי תאגידים

קיימים שני סוגים של תאגידים:

1• תאגידים פרטיים

2• תאגידים ציבוריים

את הקבוצה של תאגידים פרטיים ניתן לחלק לשניים: תאגידים שלא למטרות רווח ותאגידים למטרות רווח.
תאגידים שלא למטרות רווח כוללים עמותה וחברה לתועלת הציבור, ותאגידים למטרות רווח כוללים: חברה, אגודה שיתופית ושותפות.

עמותה - קבוצה של בני אדם שהתאגדו למטרה מסוימת, שאינה מכוונת לחלוקת רווחים. העמותה אמורה לממש את הרעיון של מייסדיה, שמטרתו הוא שיפור איכות החיים של אנשים או קבוצות שונות באוכלוסיה.

חברה לתועלת הציבור - המטרה בהקמתה היא קידום האומנות, המסחר, המדע, הדת או מטרה מועילה אחרת. חברה לתועלת הציבור חייבת להשתמש בהכנסות וברווחים שלה לקידום המטרות הנ"ל, ואסור לה לחלק דיבידנדים לבעלי המניות שלה.

חברה מוגדרת כאישיות משפטית כשרה לזכויות וחובות, אשר מאגדת אנשים למען מטרה משותפת, לרוב לצורך הפקת רווח. חברה היא הדרך העיקרית לקיים פעילות עסקית שמשותפת למספר אנשים.

אגודה שיתופית - זוהי ישות משפטית עצמאית, שבמקור לא הייתה מיועדת למטרות רווח לאגודה עצמה, אלא לחברים שלה. בפועל, ישנן לא מעט אגודות שמתנהלות ומנוהלות כמו חברה. באגודה שיתופית הניהול נעשה בדרך של ניהול עצמי לרווחת החברים.

שותפות - התאגדות משפטית בין כמה אנשים שמנהלים ביחד עסק לצורך הפקת רווחים. אנשים אלו לא מאוגדים בצורה אחרת כמו: עמותה, אגודה שיתופית או חברה.

תאגידים ציבוריים - תאגידים שמוקמים ע"פ חוק שקובע את המבנה והסמכויות שלהם. הם ממלאים תפקידים ציבוריים, ומעניקים שירותים בעלי אופי ציבורי. מדובר בגוף נפרד מהמדינה, שיש לו תקציב משלו. המוסד לביטוח לאומי, למשל, הוא תאגיד ציבורי.

יש לדעת, כי יש גופים שפועלים כתאגידים פרטיים, אך במהות שלהם הם גופים ציבוריים (יש להם זיקה קרובה לרשויות, ו/או הפעילות שלהם מהווה תחליף לפעילות שלטונית) צפויים להחלת המשפט הציבורי עליהם בעוצמה רבה יותר.

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
דיני תאגידים
מערכת משפטי

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא