נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

מס רווחי הון - מהו?

מהו מס רווחי הון? על מה הוא מוטל ומי חייב בו?

מאת: מערכת משפטי| | 2
מס רווחי הון - מהו?

מס רווחי הון הוא מס שמוטל על מכירה של נכסים, ומהווה מס על הכנסה הונית.

ע"פ פקודת מס הכנסה, אדם בישראל, אשר נצמחה לו הכנסה כתוצאה ממכירת נכס בסכום תמורה העולה על המחיר המקורי, יחויב במס על רווח זה, כלומר: במס רווחי הון. בהתאם לכך, רווח הון הוא סכום ההפרש בין התמורה לבין היתרה של המחיר המקורי.

כאשר מדובר בבני זוג, רווח ההון ייוחס לבן הזוג בעל ההכנסה החייבת הגבוהה יותר. כאשר מקורו של רווח ההון הוא במכירת נכס שהיה שייך לאחד מבני הזוג שנה לפני הנישואין, או שהוא קיבל אותו בירושה, אפשר לייחס אותו לאותו בן זוג.

רכיבים ושיעורים
ישנם שני רכיבים שמבחינים בהם לעניין רווח הון לצרכי מס: רכיב אינפלציוני, שמבטא את השינוי בערך של הנכס, לפי שיעור עליית המדד, מתאריך קנייתו או קבלתו ועד לתאריך מכירתו. הרכיב השני הוא הרכיב הריאלי, שמבטא רווח מעל לשיעור עליית המדד.
המועד הקובע באשר לשיעור חישוב חבות רווח ההון הוא ה-1 בינואר 2003.

בעקבות הרפורמה במס, שיעור המס על רווח ההון הריאלי הופחת, והוא עומד על השיעורים הבאים: חברה בע"מ- שיעור המס 25%. יחיד- שיעור המס הוא 20%.

אם כן, יחיד יחויב במס בשיעור של 20% מההכנסות שלו מרווח הון ריאלי שנצבר בנכס החל מה-1 בינואר 2003. אם חלק מרווח ההון נצבר בתקופה שלפני תאריך זה, המס שישלם אותו אדם יהיה לפי שיעורי המס שהיה משלם אילו הייתה מתקבלת בידיו הכנסה ממקור פירותי.

באשר למועד תשלום המס, יש לשלם על חשבון מס רווח ההון מקדמה תוך 30 יום מיום מכירת הנכס, בשיעור של 25% מרווח ההון. לצורך חישוב המס, אפשר לפרוס את הרווח הריאלי למשפר שנים לאחרו, אך מקסימום ל-4 שנות מס.

יש לדעת, כי יחיד אשר לא יגיש דו"ח לפקיד השומה בדבר אופן חישוב רווח או הפסד ההון ולא ישלם מקדמה, יקח על עצמו סיכון שפקיד השומה יקבע בעצמו את מחיר הנכס הנמכר, את מחיר המכירה, ולפיכך יקבע את סכום המקדמה שהמוכר יהיה חייב בשל רווח ההון. כלומר: ייתכן שהמוכר יאלץ לשלם יותר בסופו של דבר, מאשר הסכום אותו היה משלם אילו דיווח בזמן.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום מיסים

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
מערכת משפטי

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא