ניתוח קיסרי והשלכות של רשלנות רפואית

לקראת סוף ההיריון את כבר ממש לא יכולה להתאפק. כבד לך, את עייפה, את רוצה לראות את הילד שיוולד לך. איך תלדי? בלידה בטבעית עם דולפינים ששוחים סביבך, בבית החולים בלידה רגילה? "רק שהלידה לא תסתבך ותהפוך לניתוח קיסרי",  את אומרת לעצמך.

הסטטיסטיקה מלמדת, כי כרבע מהלידות בארץ מסתיימות בניתוח קיסרי. בדרך כלל אין לניתוח הקיסרי השלכות יוצאות דופן, אך יש לדעת כי לא תמיד הניתוח מסתיים כמצופה בלידת ילד בריא ואם שמחה ומאושרת.

מהו ניתוח קיסרי ומתי נזקקים לו?

בניתוח קיסרי מבצעים חתך בבטן של האם, ודרכו מוציאים את התינוק. לאחר שהרופא מוציא את התינוק לאוויר העולם, הוא מוציא את השילייה ותופר את החתך.

ללידה בניתוח קיסרי יש מספר סיבות: בחלק מהמקרים יש צורך לבצע ניתוח קיסרי באופן דחוף, ולא לתת ללידה להתפתח באופן טבעי, שכן המשך הלידה עלול לסכן את היולדת או את העובר (למשל: כאשר העובר נמצא במצוקה קשה). לעומת זאת, ישנם ניתוחים הקיסריים שמתוכננים מראש, כאשר מצבה הפיזי של האשה או מצב העובר לא מאפשרים לידה וגינאלית (רגילה) . (למשל: כשמדובר ביולדת שעברה ניתוחים קיסריים בעבר, כאשר יש חוסר התאמה בין העובר לאגן של היולדת או כאשר העובר נמצא במצב רוחבי). 

יחד עם זאת, יש נשים שמבקשות מראש ללדת בניתוח קיסרי, על אף שאין כל צורך רפואי בכך. (למשל: כאשר לאשה הייתה לידה טראומטית קודמת והיא מעדיפה לדעת מתי תלד, לתכנן מראש ולא להמתין לצירים שיבשרו את התפתחות הלידה).

 

ראיון וידאו עם עו"ד דותן לינדנברג: "מהי רשלנות רפואית?"


 

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

כאשר אדם ניצב בפני ניתוח, הרופא חייב לתת לו מידע מפורט אודות הצורך בניתוח, האפשרויות החלופיות, הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בביצוע הניתוח. ניתוח קיסרי הוא ניתוח לכל דבר, ולכן הרופא חייב להעביר ליולדת את כל המידע, ולהחתים אותה על טופס הסכמה לביצוע הניתוח הקיסרי. אם הרופא לא נתן ליולדת הסבר מקיף ומפורט, ולא הציג בפניה את כל הסיכונים של הניתוח, אפשר לומר שהוא לא קבל הסכמה מדעת מהיולדת, ואם הניתוח הקיסרי לא יצליח, ניתן יהיה לתבוע אותו בעילה של רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית תיתכן גם במהלך הניתוח עצמו- אם במהלך הניתוח הקיסרי הרופא לא מזהה מצוקה של היולדת או של העובר, הרי שהוא לא פועל כמו שמצופה מרופא מנתח במקרה כזה.
לאחר הניתוח הקיסרי יש צורך במעקב אחרי היולדת, ואם הרופא לא מבצע בדיקות שגרתיות ומתעלם מתלונות היולדת על מיחושים וכאבים, הרי שהוא מתרשל.

לידיעה:

בתביעות של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, צריך להוכיח כי נגרם נזק בשל הפרת חובה כלשהי של הרופא המנתח. כדאי לאסוף מייד לאחר הניתוח הקיסרי את העדויות והממצאים למקרה שנרצה להגיש תביעה.

יש לדעת, כי גובה הפיצויים שנפסק בתביעות של רשלנות רפואית בלידה, ובכלל זה בניתוחים קיסריים יכול להיות גבוה מאד, והוא תלוי בנזק שנגרם לאם או ליילוד.

 

עוד בנושא:

על רשלנות רפואית בלידה - סקירה נרחבת

רשלנות רפואית בהריון ולידה / המדריך