• 12 בפברואר 2015

  זכויות יוצרים על לוגו

  שלום
  למי יש זכויות יוצרים על לוגו - למעצב הגראפי שיצר אותו או לחברה עבורה הוא יוצר? אם אנו מעוניינים לבצע שינוי בלוגו או בכיתוב במשוייך ללוגו, האם זכותנו לבצע זאת או רק על ידי המעצב הגראפי שיצר אותו?

  12 בפברואר 2015
 • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 12 בפברואר 2015

  זכויות יוצרים על לוגו

  ענת שלום,

  לוגו מעוצב יכול להיחשב ליצירה מוגנת בהתאם לחוק זכות יוצרים. במקרה כזה, נראה כי מדובר ב"יצירה מוזמנת", אשר לפי חוק זכות יוצרים נמצאת בבעלות היוצר, קרי המעצב, אלא אם הוסכם אחרת ביניכם (במפורש או במשתמע).

  המשמעות היא שהתשלום עבור היצירה אינו מהווה חזקה כי היצירה בבעלות החברה ששילמה (להבדיל מיצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר, שנוצרה לפי הזמנה, אז הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין, אלא אם כן הוסכם אחרת).

  על מנת לקבוע למי שייכת זכות היוצרים ומי רשאי לבצע שינויים ביצירה יש לבחון את כלל נסיבות ההתקשרות בין החברה למעצב, והאם הוסכם כי החברה הינה הבעלים היחידים בכל זכויות היוצרים. במידה וכן, הרי שהחברה רשאית לבצע שינויים ביצירה, ללא קבלת היתר מהיוצר, אך זאת בהתחשב בזכותו המוסרית של היוצר.

  הזכות מוסרית ביחס ליצירה היא זכות היוצר:

  (1) כי שמו ייקרא על יצירתו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין.

  (2) כי לא יוטל פגם ביצירתו ולא ייעשה בה סילוף או שינוי צורה אחר, וכן כי לא תיעשה פעולה פוגענית ביחס לאותה יצירה, והכל אם יש באילו מהם כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר- סביר להניח כי שינוי לוגו, אשר נעשה למטרה מסחרית, לא יעלה לכדי פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר.


  בברכה.


  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  12 בפברואר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?