• 3 ביוני 2016

איור של צילום מקורי לספר ילדים

האם מותר לי לאייר תמונה שמקורב בצילום אייקוני ולפרסם בספר ? למשל יש תמונה קלאסית של הביטלס צועדים באבי רוד, אני רוצה לאייר סיטואציה דומה עם דמויות שיצרתי ולא דומות בכלל לביטלס אבל הסצנה דומה , האם יש עם זה בעיה ?

או לחילופין, האם אני יכולה לאייר אייקונים ידועים בעולם כמו: מגדל איפל וכו ולהשתמש בו בספר ? אני ממש מתייחסת אליו בסיפור כאל מגדל אייפל ולא בהשאלה.

3 ביוני 2016
  • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 5 ביוני 2016

איור של צילום מקורי לספר ילדים

סמדר שלום,

באופן כללי, איור של יצירה מוגנת כגון צילום או ציור יכול להיחשב ל"יצירה נגזרת"- עשיית יצירה מקורית המבוססת באופן מהותי על יצירה אחרת. עשיית יצירה נגזרת נחשבת לאחת מזכויותיו הבלעדיות של היוצר, ויצירת יצירה שכזו ללא קבלת היתר מבעל הזכות מהווה הפרה של זכות יוצרים.

כאשר היצירה החדשה, קרי האיור, אינו מבוססת באופן מהותי על יצירה אחרת, הרי שהיא יכולה להיחשב כיצירה חדשה ועצמאית, אולם הקביעה האם היצירה התבססה באופן מהותי על יצירה אחרת, יכולה לעיתים להיות גבולית ולכן מומלץ להתייעץ עם עו"ד המומחה בתחום על מנת לצמצם את סיכויי ההפרה.

בברכה,

מיכל

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

5 ביוני 2016
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?