• 5 באוגוסט 2012

  כמה זמן נמשך הליך בהסכמה ומה הן העלויות שלו

  עו"ד זלינגר שלום,
  אני בתחילת תהליך גירושין.שנינו רוצים לנסות להסדיר את העניין בדרכי שלום ורציתי לדעת כמה זמן אמור לקחת התהליך ומה הן העלויות ?

  5 באוגוסט 2012
 • 6 באוגוסט 2012

  כמה זמן נמשך הליך בהסכמה ומה הן העלויות שלו

  דפנה שלום,
  ישנן שתי אופציות עיקריות להסדרת הליך הגירושין בהדברות ובהסכמה. הראשונה באמצעות גישור. גישור הוא הליך המנוהל על ידי מגשר ניטראלי שמסייע לצדדים להידבר, אך מנוע על פי חוק לתת למי מהצדדים ייעוץ משפטי או ייעוץ אחר מתחום מומחיותו (לא תמיד המגשר הוא עו"ד). המשמעות היא שלא פעם הצדדים מתייעצים עם עורך דין המלווה אותם מחוץ להליך הגישור או כחלק ממנו. לייעוץ כזה ישנה עלות מעבר לתשלום למגשר שנקבע בד"כ לפי שעת גישור. בנוסף ישנם מגשרים שגובים סכום קבוע בגין עריכת הסכם הגירושין והגשתו לאישור בית המשפט וישנם מגשרים שפשוט מוסיפים את הזמן שייקח להם לטפל בניסוח ההסכם ואישורו לפי התעריף לשעה שסוכם עם הצדדים. יש לזכור שהיות וגם בגישור בד"כ נדרש בירור של שווי נכסי הזוג יעזרו הצדדים במומחים כמו שמאי מקרקעין, מעריך שווי לעסק וכו' ואלו ייתרו עלויות נוספות.
  הגישור עצמו מורכב בד"כ ממספר מפגשים, חלקם משותפים וחלקם עם כל אחד מבני הזוג בנפרד, במטרה לבנות הסכמות בין הצדדים בנושאים השונים ולברר היטב מה הן הנקודות החשובות לכל אחד מכם. לא ניתן לתת תשובה רצינית כמה זמן אורך גישור, היות וזה תלוי במורכבות הסיטואציה וברמת הבשלות של הצדדים להידבר באופן ענייני ויעיל, אך ככלל אצבע מקרים פשוטים יכולים להסתיים בתוך 2-3 מפגשים ומקרים מורכבים נמשכים כ 6 עד 8 מפגשים. (מפגש טיפוסי אורך בין שעתיים לשלוש שעות).

  אופציה נוספת היא גירושין בשיתוף פעולה. מבחינת התכנים והאווירה ההליך דומה בהרבה מובנים לגישור, אך בהבדל מהותי אחד: אין כאן מגשר ניטראלי אלא לכל אחד מבני הזוג, עורך דין משלו הדואג לאינטרסים שלו ומחויב ללקוח שלו באופן מלא וחד משמעי. עם זאת רק עורך דין שעבר הכשרה ספציפית בגירושין בשיתוף פעולה מתאים לייצוג בהליך זה ועל עורך הדין להתחייב בחוזה מול בני הזוג לקדם הדברות והסכמות כיעד עיקרי כאשר במידה וההליך לא מבשיל להסכם אסור לעורך הדין לייצג או להיות מעורב בהליכים משפטיים הקשורים במקרה הספציפי. התחייבות חוזית זו, מונעת ניגוד אינטרסים ומבטיחה שעורכי הדין של שניכם יהיו מחויבים להליך ולרצונכם לסיים את העניין בהדברות וללא תביעות, תוך נטרול פיתויים מיותרים לקחת את הדברים לכיוון של עימות משפטי בו אין ספק שעורכי הדין ירוויחו הרבה יותר כסף. כחלק מההליך ניתן להיעזר באנשי מקצוע נוספים מהתחום הטיפולי והפיננסי שכולם עברו את ההכשרה הספציפית ומחויבים להליך ולפתרון בהדברות ובהגינות. אנשי מקצוע אלו עובדים בתעריפים זולים משמעותית מתעריפי עורך דין ובכך למעשה מרוויח הלקוח פעמיים: פעם אחת על ידי קבלת פתרון נקודתי לנושא שנכון יותר שיטופל על ידי איש מקצוע ספציפי שאינו עורך דין ופעם שנייה בתעריף זול יותר. יש לזכור כי בכל מקרה בהליך גירושין בכל דרך שלא תבחרי להתמודד עימו, יעלו נושאים כלכליים ובינאישיים ומן הראוי שאלו יטופלו על ידי מומחה מקצועי מתאים שמן הסתם הכשרתו אינה משפטית.
  גירושין בשיתוף פעולה הוא הליך מעט ארוך יותר מגישור, אך מבחינת עלויות הוא די דומה לגישור היות וחלק מהמפגשים נעשים עם אנשי מקצוע שעלות שעה שלהם זולה משל עו"ד. במקרים פשוטים בעיקר כשאין ילדים הייתי ממליץ בכ"ז על גישור אלא אם צד מרגיש מאוד חלש וזקוק להגנה של עורך דין מטעמו ובמקרים מורכבים יותר הדרך העדיפה בעיני תלויה בנסיבות הספציפיות של המקרה.

  לגבי שאלת העלות של ההליך איני יכול לתת תשובה מדויקת מבלי להבין לעומק את סיפור הרקע, יחד עם זאת הן הליך גישור והן גירושין בשיתוף פעולה זולים באופן משמעותי מניהול תביעת גירושין בערכאות באמצעות עורכי דין, היות ועבודת עורך דין מייצג, כוללת גם הרבה עבודת ניירת ופרוצדורה (כתבי בית דין, בקשות, תגובות, הופעה לדיונים והכנות לקראתם). לעומת זאת דרכי ההידברות מגויסות נקודתית לפתרון בעיות ספציפיות על ידי מומחים ספציפיים.

  בהליך משפטי שכ"ט עו"ד וההוצאות הנלוות שבדרך יכולים להגיע לעתים לכדי עשרות אלפי דולרים לכל צד ולהימשך זמן רב. לעניות דעתי אין ספק כי גם גישור וגם גירושין בשיתוף פעולה המעניק למשפחה ליווי בתהליך על ידי צוות מיומן שעבר את ההכשרה של גירושין בשיתוף פעולה לא רק זול יותר, אלא גם נכון יותר שכן הוא מספק מסגרת מקצועית תומכת לתא המשפחתי בשעה קשה במיוחד.

  דפנה, השתדלתי לתת לך תשובה מקיפה ככל שניתן, אך במידה ותרצי תשובות יותר קונקרטיות את מוזמנת לפנות אליי באופן אישי באמצעות המייל. לאחר שאבין את התמונה באופן פרטני, אשמח לסייע לך לבחור את הדרך המתאימה וגם לפרט בפנייך את העלויות באופן מדויק יותר.
  תודה,
  יוני זלינגר

  6 באוגוסט 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?