זכאות לאזרחות פולנית - פורום דרכון פולני

שאלה חדשה
 • שיר

  נשלח ע"ישיר 13:49, 20 בספטמבר 2014

  סבי וסבתי שניהם עזבו את פולין בהיותם קטינים (ילידי 31 בערך) סבי כבר נפטר, וגם היה פחות דברן ואגרן ולכן יש לנו הרבה פחות פרטים עליו, מהדברים שאני כן יודעת הם שמשפחתו הגרעינית עזבה לרוסיה בערך בתחילת המלחמה, אביו נפטר עוד לפניי שעלו לארץ והוא, אמו ואחיו עלו בערך ב-47. סבי לא שרת בצבא/בהגנה. סבתי לעומת זאת יש לה מסמכים ותמונות מפה ועד הודעה חדשה, אפילו מכרו את ביתם שבפולין לפניי כמה שנים. גם היא עזבה את פולין בהיותה קטינה, היגרה עם משפחתה הגרעינית לסיביר, ולאחר מכן עלתה עצמאית לארץ (בערך ב47) והוריה עלו כמה שנים אחריה (נגיד ב-49). הבעיה העיקרית איתה היא שהיא כנראה שרתה בצה"ל/במה שזה לא היה נחשב אז. ברור שלהוציא את האזרחות דרכה יהיה תהליך קל יותר מבחינת מסמכים, השאלה הראשונה שלי היא בהעדר מסמכים המעידים על שירות צבאי(הרישום בזמנו לא היה כזה מדהים), האם זה משנה אם היא שרתה או לא בפועל? יש להם דרך לאמת את זה? השאלה השנייה שלי היא לגביי מועד עלייה לעומת מועד קבלת אזרחות. היא טוענת שתעודות זהות הם קיבלו (סבא שלי והיא שהיו נשואים כבר בשנת 51+) רק באיזור שנת 53-54. מה השנה הקובעת ל"קבלת אזרחות זרה", שנת העלייה או שנת קבלת ת.ז?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון זילברברג עמיחי

  עו"ד עמיחי זילברברג,מנהל הפורום

  10:18, 21 בספטמבר 2014

  שלום שיר,

  השירות הצבאי לא רלבנטי לגבי נשים. נשים שקיבלו אזרחות זרה (ישראלית במקרה הזה) לפני 19/01/51, איבדו את אזרחותן הפולנית. יהודים שעלו לארץ קיבלו אזרחות בד"כ עם עלייתם לארץ. על מנת לבדוק את תאריך קבלת האזרחות, יש להזמין ממשרד הפנים
  " תעודה המעידה על אזרחות ישראלית" שם רשום תאריך קבלת האזרחות וזה המסמך הנדרש על ידי שלטונות פולין.

  תגובה
 • 17:20, 21 בספטמבר 2014

  האם תתכן זכאות דרך סבא אם לא שירת בצבא אך הגיע לארץ גם הוא בשנת 47 לערך? (הפך לבן 18 בשנת 50) או שגם גברים מאבדים את הזכאות ברגע שמקבלים על עצמם אזרחות זרה?

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון זילברברג עמיחי

  עו"ד עמיחי זילברברג,מנהל הפורום

  11:00, 22 בספטמבר 2014

  אם לפי אישור מקצין העיר הוא לא שירת בצבא ולא היה רשום למערך המילואים עד 19/01/51, לכאורה הוא זכאי גם אם קיבל אזרחות ישראלית.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון זילברברג עמיחי

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון זילברברג עמיחי

עו"ד עמיחי זילברברג עורך דין מוסמך משנת 1993. בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) מאוניברסיטת שפילד אנגליה.
למידע נוסף

053-9374674 חיוג
הודעה

פורום זה מיועד לאלפי העולים שעלו מפולין ולצאצאיהם ומטרתו לתת להם ידע כללי בנושא של קבלת אזרחות פולנית, דרכון פולני אירופאי ותהליכי רישום במנהל האוכלוסין הפולני הנדרשים לצורך הגשת הבקשה לדרכון פולני.
תחום זה של אזרחות פולנית הוא סבוך לאור גלגוליו השונים של חוק האזרחות הפולנית מהשנים 1920, 1951, 1962  ו- 2012. כל השינויים הללו בחוק, יש להם חשיבות רבה לגבי זכויות הפונים.
חוק האזרחות הפולנית יצר למעשה 2 סוגים של אזרחיות פולניות. האחת על פיה האזרחות עוברת בירושה לצאצאים והאחרת – לא.
נסיבות חייו האישיות של כל פונה יכולה להשפיע על טיב האזרחות הפולנית לה הוא זכאי, בין אם מהסוג הראשון ובין אם מהסוג השני.
גם התקנות בדבר אופן הגשת בקשות בתהליכים השונים משתנות חדשות לבקרים ויש להתעדכן בהן כל העת.
כל מי שחפצה נפשו  בייעוץ אישי הנוגע לפרטיו האישיים, מוזמן לפנות למומחים בתחום.

אזהרה: אין להסיק בשום אופן מנתונים חלקיים של אדם מסוים שהדבר מתאים גם למקרה אחר שכן שוני קטן שאולי נחזה להיות זניח - יכול לעשות הבדל גדול.