דחיית נקודות זיכוי להחזר מס - פורום החזרי מס

שאלה חדשה
 • דניאל

  נשלח ע"ידניאל 14:24, 14 בינואר 2013

  בסוף שנת 2001 עליתי ארצה מארגנטינה וב-04/2004 התאזרחתי. ב-07/2004 התגייסתי לצה"ל ושירתי שירות חובה עד התאריך 07/2007. בין זכויותיי בתור עולה חדש, נמנית הזכות לקבלת נקודות מס. לאחר הכניסה לשירות קבע, תוספת הנקודות זיכוי ממס אשר חיילים משוחררים מקבלים (2 נקודות חודשיות לשלוש שנים), בתוספת לנקודת מס אליה הייתי זכאי בתור בוגר תואר ראשון (נקודה אחת חודשים לשלוש שנים) כיסו לחלוטין את חובתי למס הכנסה. מסיבה זו לא היה הגיוני בשום שלב "להפעיל" את נקודות המס אליהן הייתי זכאי, מאחר ואז לא היו משפיעות כלל על הכנסתי. מאז, פג תוקפן של נקודות הזיכוי ממס בשל היותי חייל משוחרר ובשל היותי בוגר תואר אקדמי. ב2008 התחלתי ללמוד לתואר שני, אשר סיימתי לאחרונה בלבד. כיום, אני מעוניין "להפעיל" את הנקודות, תוך "דחיית" תחילת הזכאות עד כמה שניתן ובנוסף הפעלת חצי נקודת המס לה אני זכאי בתור בוגר תואר שני. איך אני מבצע את ההפעלה הרטרואקטיבית של הנקודות ואיזה אישורים עלי להמציא? איך אני דואג לדחיית הפעלת הזכאות בשל לימודיי לתואר שני ואיזה אישורים עלי להמציא? טרם גיוסי (התקופה בין קבלת האזרחות ועד לגיוסי לא עבדתי), יחד עם התקופה שבין כניסתי לשירות קבע ועד לתחילת הלימודים ב 2008 חלפה תקופה של כ-19 חודשים בהם לא למדתי, אך לא הייתה שום משמעות לקבלת ההטבה בשל היעדר משכורת או משכורת נמוכה ביחס לכמות נקודות המס בכדי להיות מושפעת מעוד נקודות מס. תקופה זו מהווה יותר מהשנה וחצי בהן אני זכאי לשלוש נקודות מס ומעבר לכך זכויותיי ממשיכות להיפגע לאורך הזמן עד היום. האם יש דרך לדחות את הזכאות עד לאחר תום תקופת הזכאות בגין היותי חייל משוחרר? הרי אין הגיון בכך שהמדינה תיתן לי זכות אשר אין ביכולתי ליהנות ממנה בפועל. האם יש דרך לדחות את תחילת הזכאות שלי לנקודות בתור עולה חדש, על מנת שאוכל לקבל החזר מס בגובה מרבי המתאים למלוא שווי נקודות המס המגיעות לי? תודה

  השב
 • 21:48, 14 בינואר 2013

  שלום דניאל
  רשות המיסים נתנה דעתה למצב כזה ואני נתקל בכך לא מעט.
  ניתן לדחות את נקודות הזיכוי בגין עולה חדש עד למועד בו סיימת את שירותך הסדיר בצה"ל או למועד בו סיימת לימודים במוסד ללימודים על תיכוניים.
  לצורך העניין צריך צילום תעודת עולה, אישור על תקופת הלימודים ותעודת שחרור מצה"ל.

  ניתן גם כן לדחות את נקודות הזיכוי בגין תואר אקדמאי עד לאחר תקופת הסטאז.
  לעניין התואר השני, מדבריך אני מסיק שסיימת אותו בשנת 2012 ומכאן שזכאותך ללא דחייה תחל רק בשנת 2013. אני ממליץ לפנות למעסיק ולהעביר לו תעודת זכאות בגין התואר השני, המעסיק יכול להזין את נקודות הזיכוי בגין התואר בתלושי השכר שלך וכך אולי תוכל לחסוך עלויות של הגשת דוחות 2013 - 2014 ולהנות מההקלה במס.

  רצוי מאוד לפנות ליועץ מס מוסמך שיכין תחשיב עבורך לשנים 2007-2012, לדעתי ובהנחה ששילמת מיסים צםויים שם החזרים ע"י דחיית נקודות הזיכוי המגיעות לך.
  בהצלחה

  תגובה

מנהל הפורום: צוות יד לשכיר

למעלה מעשור 'יד לשכיר' מספקת ייעוץ לעשרות אלפי שכירים בישראל. 'יד לשכיר' משלבת פעילות ציבורית להגברת
למידע נוסף

הודעה

כולנו משלמים מיסים למדינה שנים רבות אך לרוב הציבור אין מספיק מידע על זכויותיו להקטנת חבות המס והחזרי מס.

מנסיוננו, לציבור רחב של שכירים מגיע החזר מס אך הם אינם יודעים על כך.

כאן הפורום לשאול על סוגיה מורכבת זו בכדי לנצל את הטבות החוק במגוון מקרים וארועים במהלך החיים.