אפוטרופוס ללא ידיעת החולה - פורום אפוטרופסות

שאלה חדשה
 • א

  נשלח ע"יא 11:19, 29 בפברואר 2016

  אחי נכה צה"ל (נפשי) 50 % . מאז שהוא חזר בתשובה הוא תורם את רוב כספו (ראינו זאת בדפי החשבון) מדובר מסכומים של אלפי שקלים בחודש. הדתיים מנצלים הוא בן 55 רווק. וחיי כמו אביון . אנו אחיו רוצים לעשות לו אפוטרופוס (כך גם העו"ס של משרד הביטחון ייעצה לנו) אולם ידוע לנו שהוא עלול להתנגד נמרצות. האם אפשרי לבצע תהליך של אפטרופוס ללא אישור החולה? האם אפשרי שהחשבון בנק יישאר בתחום אחריותנו של אחינו שימשוך כמה שירצה אבל עם פיקוח שלנו? ועוד שאלה, לאחי יש דירה על שמו כשאמי רשמה הערת אזהרה (בנושא מניעת עיסקה) אולם אמי בת 87 וחוששת שאם פטירתה אחי בקלות יכול לעשות מעשה ולמכור את דירתו לשרלטנים. אמרנו לו שיגיע לעו"ד כדי לחתום על הערת האזהרה עם שמות אחיו (למניעת עיסקה) אבל הוא מתנגד. מה ניתן לעשות לאור העובדה שהוא לא משתף פעולה (ואין אנו רוצים להכריחו). תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון נורית פיש

  עו"ד נורית פיש,מנהל הפורום

  13:01, 29 בפברואר 2016

  ל א' :
  לצערנו לא ניתן למנות אפוטרופוס ללא ידיעת החסוי וגם אין טעם בכך , שכן, מיד לאחר שיוודע לו הוא יפעל לביטול המינוי . מדובר באדם המגלה עמדה נחרצת בהתנגדותו . כדאי לקבל חוות דעת של עו"ס של משרד הביטחון באשר לצורך במינוי אפוטרופוס לאחיך . אין לי ספק שלא תוכלו לעשות זאת ללא התנגדותו. חשוב ביותר למנות לו אפוטרופוס מאחר ועם מינוי אפוטרופוס נרשמת הערת אזהרה בטאבו על כך שמונה אפוטרופוס, מה שימנע השתלטות על דירתו בנוסף להשתלטות על מקורותיו הכספיים . סביר בעיני שכל שופט שיראה את מסמכי הבנק ואת חוות הדעת , יחלץ לסייע בידו. הבעיה היחידה היא סרובכם לפעול בניגוד לרצונו, אך לדעתי בכך אתם אינכם מסייעים למנוע הפגיעה בו . לא קלה הדילמה!!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון נורית פיש

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון נורית פיש

בוגרת הפקולטה למשפטים (1975) באוניברסיטת ת"א ועו"ד מוסמכת משנת 1978. עו"ד פיש נוטריון, מגשרת מוסמכת
למידע נוסף

053-9374010 חיוג
הודעה

כללי האפוטרופסות נועדו למנוע מצבים בהם אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם ייוותרו ללא הגנה ולצורך כך נדרש למנות להם אפוטרופוס על ענייני גוף ו/או רכוש.
באמצעות פורום זה תוכלו לקבל מידע ומענה למגוון רחב של שאלות בעניינים הנוגעים לאפוטרופוסות, כגון "מהו תפקידו של האפוטרופוס?", "מי יכול להתמנות כאפוטרופוס?", "מי מוגדר כ"חסוי"?", זאת ועוד...
אין באמור בתשובות הניתנות בפורום ע"י עוה"ד כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ו/או ייצוג משפטי ע"י עוה"ד, ואין לראות באמור בתשובות אלה יעוץ ו/או ייצוג משפטי מכל סוג.