נפילה ברחוב בגלל גדם עץ על המדרכה - פורום נפילות ופגיעות בשטח ציבורי

שאלה חדשה
 • לבנה

  נשלח ע"ילבנה 17:49, 12 בינואר 2013

  שלום רב, לפני כחודשיים, בזמן הליכה , נתקלתי בגדם עץ ונפלתי על מדרכה לאחר הנפילה שמתי לב שגדם העץ היה חשוף ובלט באמצע המדרכה( צילמתי אותו ). פניתי לקבל טיפול רפואי, שם נאמר לי שיש לי שבר בשורש כף היד. האם ניתן במקרה כזה להגיש תביעה ? כנגד מי ? ואם כן- מה עלי לעשות?

  השב
 • 10:55, 13 בינואר 2013

  לבנה שלום,

  האחריות למניעת מפגעים הנקרים בשטחים ציבוריים והסרתם, נתונה בידי הרשויות המקומיות. לפיכך, במידה וגדם העץ המתואר בפנייתך אכן היווה מפגע אשר סיכן את הולכי הרגל, ובהנחה שמקום התאונה הוא בשטח ציבורי, הרי שיש לך עילת תביעה כנגד עיריית ירושלים.

  בשלב ראשון אני מציע לך לצלם את המפגע ממספר זוויות שונות אשר ידגימו את הסיכון הגלום בו להולכי רגל. בכלל זה רצוי לצלמו גם מגובה פני הקרקע על מנת להדגים את הפרש הגובה בין המדרכה לבין גדם העץ.

  כמו כן כדאי שתנסי לשחזר האם היו עדי ראיה לתאונה ותנסי להשיג את פרטיהם, ככל שהדבר אפשרי.

  חשוב להדגיש ששאלת האחריות של העירייה תלויה במספר גורמים כגון מיקום המפגע, היכרותך את מקום התאונה, שעת התאונה והאם היה זה בשעות האור, סוג הנעליים שאותן נעלת ועוד פרמטרים אשר נבחנים על ידי בית המשפט אשר קובע את עצם אחריות העירייה לתאונה ואת שיעורה.

  את מוזמנת לפנות למשרדנו ללא כל התחייבות ואנו נשמח לתת לך סיוע פרטני בעניין.

  תגובה

מי מאיתנו לא מכיר אדם שנפגע לאחר שנפל בשטח ציבורי. שטח ציבורי הוא כזה שאינו מצוי בבעלות פרטית ונמצא באחריות רשות מקומית או כל גוף ציבורי אחר.
נפילות בשטח ציבורי יכולות להתרחש בכל מקום - ברחוב, קניון, גן משחקים, חוף הים וכו', ולעיתים עלולות לגרום לנזק גופני בעל השלכות של ממש.
בד"כ ניתן לקשור את אותן תאונות לאחראי או בעל השליטה באותם מקומות, כאשר במקרים רבים, הגורם הנתבע הוא הרשות המוניציפלית, שעליה מוטלת האחריות מכוח פקודת העיריות לשמור ולתחזק את השטחים הפתוחים שבאחריותה במצב סביר ובטוח.
פורום זה ידון בשאלת ובמידת האחריות המוטלת על הגופים האחראים על השטחים הציבוריים ובזכאותם של נפגעים בשטחים ציבוריים בקבלת פיצוי מגופים אלה. 
אתם מוזמנים להפנות לפורום זה שאלות הקשורות לנפילות בשטחים ציבוריים ונזקים אשר נגרמים בעקבותיהם ואנו נשיב לשאלותיכם וננסה לייעץ לכם ולסייע באשר לפתרון המתאים לכל מקרה ומקרה לצורך מיצוי מלוא זכויותיכם