כתובה והצמדתה למדד - פורום בגידות

שאלה חדשה
 • נורית

  נשלח ע"ינורית 09:05, 19 ביולי 2013

  בוקר טוב לעו"ד הנכבדה, האם החוק לגבי תשלום סכום הכתובה בזמן גרושין מתחשב בעליות המדד? כתובה שנרשמה בשנת 1991 האם הסכום שרשום בה הוא זה שישולם? האם יש הבדל אם הבקשה לגרושין תהייה בבית דין רבני או בבית משפט לענייני משפחה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון נורית פיש

  נורית פיש ,מנהל הפורום

  11:29, 23 ביולי 2013

  שלום ,
  נושא הכתובה מצוי בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני כך גם נושא הגירושין. המחלוקות המסורות להכרעת בית המשפט לענייני משפחה הן מחלוקות בנושאים של משמורת, מזונות , רכוש ועוד נושאים אך כל נושא הגירושין והכתובה אינם בסמכות בית המשפט בכלל.
  לגבי שאלת ההצמדה למדד . באופן כללי לבית הדין סמכות לפסוק הצמדה למדד. השאלה אם הם עושים שימוש בסמכותם זו אם לא תלויה בכל מקרה לגופו. באופן כללי חשוב לזכור שהנטיה לפסוק לאישה כתובתה הצטמצמה מאוד לאור העובדה שצריך גורם אשם מאוד משמעותי של הבעל כדי שבית הדין יפסוק לאישה כתובתה. לאור הפסיקות וההלכות הרחבות המקנות לאישה חלק ברכוש שנצבר במהלך הנישואין מוצא בית הדין לנכון לפסוק לאישה כתובה רק במקרים קיצוניים כמו במקרה בגירדת הבעל, התעללות ונטישה בנסיבות קשות . הוא שאמרתי, כיום לבעלים יותר מסוכן לבגוד מאשר לנשים ......

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון נורית פיש

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון נורית פיש

בוגרת הפקולטה למשפטים (1975) באוניברסיטת ת"א ועו"ד מוסמכת משנת 1978. עו"ד פיש נוטריון, מגשרת מוסמכת
למידע נוסף

053-9374010 חיוג
הודעה

בגידה בחיי נישואין הוא נושא טעון וקשה מכל הבחינות. יש לזכור כי במדינת ישראל שולט על נישואין וגירושין הדין האישי, כלומר ככל שנערכו נישואין בהתאם לדת הנישאים (יהודים, נוצרים, מוסלמים)  על דיני הנישואין שלהם וכך גם על הגירושין יחול הדין האישי. בדין העברי יש משמעות לבגידה, הן לעניין עילה לחיוב בגט, הן לעניין חיוב הבעל בתשלום הכתובה והן לעניין איבוד זכותה של האישה למזונותיה (להבדיל ממזונות ילדים).