תעמולת בחירות בהודעות טלפוניות מוקלטות - חוקי? - פורום בחירות ומימון מפלגות

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 18:46, 21 באוקטובר 2013

  האם מותרת תעמולת בחירות באמצעות הודעות טלפוניות מוקלטות? הדבר מהווה מטרד של ממש. ובמיוחד כאשר היחיד שעושה זאת אצלנו הוא ראש העיר המכהן, שמשתמש בסוג של הטעיה כאשר ההודעה נפתחת בנוסח "שלום, מדבר חיים ביבס ראש העיר שלכם.... ביום שלישי הקרוב יערכו בחירות... חשוב שכולנו נצביע כדי להשפיע וכו'", כלומר כביכול הודעה תמימה של העירייה, ואז הוא אומר: "ההצבעה נערכת כך: בפתק הצהוב חיים ביבס לראשות העיר, ובפתק הלבן 'חי'"... " כלומר תעמולת בחירות של ממש לו ולמפלגתו. רציתי לדעת אם זה חוקי.

  השב
 • מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  19:37, 23 באוקטובר 2013

  לכאורה אין איסור מפורש בחוק על תעמולת בחירות מעין זו כל עוד שאינה נעשית באמצעים של העירייה כמו הטלפון של העירייה או על חשבון העירייה - כי אז הדבר יהווה עבירה על סעיף 2א לחוק הבחירות (דרכי תעמולה), תשי"ט - 1959.
  החוק הנ"ל, אשר חל גם על בחירות לרשויות המקומיות, מקנה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת סמכות ליתן צווי מניעה באשר לביצוע מעשי עבירה לפי החוק הנ"ל - אולם נראה כי הודעות טלפונית של פרסומת בהן המועמד המכהן באותה עת כראש עירייה מציג עצמו ככזה - אינן אסורות לפי אותו חוק ועל כן אין סמכות ליתן צו מניעה כאמור במקרים כאלה.

  תגובה
מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מנהל הפורום: אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מייסד משרד אתגר ושות' - אחד מעוה"ד המובילים בישראל בתחום דיני הבחירות ומימון הבחירות, המעניק ייעוץ
למידע נוסף

077-9971396 חיוג
הודעה

אנו בפתחה של "עונת הבחירות" שתמשך עד לסוף שנת 2013, ונראה את אותותיה בהרבה מאד ביטויים, סממנים ואירועים הקשורים במישרין ובעקיפין עם הבחירות.

תחילה הבחירות לכנסת – ובצמוד לאחריהן:  בדיקה ופרסום של התוצאות, מו"מ קואליציוני, הקמת ממשלה, הבאת תקציב ואישורו ע"י הכנסת החדשה והתמודדות ציבורית ופרטית עם צרכי הפרט והמדינה.

תוך כדי התמודדות זאת עלינו לשמור על המודעות לכך שזה ביתנו המשותף, ועלינו לטפחו ולשמרו ביחד.  גם לכך -  תוך ציון המהמורות בדרך -  אנו נייחד דברים ראויים.

כבר במקביל אנו נערכים להמשך "החגיגות" הדמוקרטיות: בחודש אוקטובר תתקיימנה הבחירות לעיריות ולמועצות המקומיות. עוד קודם לכן תתקיימנה הבחירות המקדימות -  ה"פריימריס" -  לעצם בחירתם של המועמדים

בכל אלה פורום זה יעסוק וילווה את ציבור הקוראים, המגיבים והמשתתפים מכל הסוגים -  תוך ביטויי ערנות, עדכון והשתתפות של אזרחות פעילה, ונושאים חיוניים:  כמו -  מימון הבחירות.

בינתיים נזמין את כל באי הפורומים בפועל ובפוטנציאל להצטרף אלינו ולהגדיל ולהעצים את חילופי המחשבות, הדעות, המידע וההרגשות -  לתפארת הדמוקרטיה הישראלית.