תעמולה בבחירות למועצות האזוריות - פורום בחירות ומימון מפלגות

שאלה חדשה
 • ניסים

  נשלח ע"יניסים 05:36, 20 בנובמבר 2013

  שלום רב! 1. האם חוק הבחירות חל גם על המועצות האזוריות? ובתוך כך האם פרסום סקר בחירות סמוך לבחירות למוא"ז כפוף למגבלות כלשהם? 2. האם כל חברה יכולה לההפך ל'מכון סקרים' ולפרסמן גם אם זה לא מומחיותה?

  השב
 • מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  18:06, 27 בנובמבר 2013

  דיני הבחירות חלים בחלקם - אך לא כולם על הבחירות למועצות האזוריות.

  לגבי פרסום סקרים במסגרת מערכת הבחירות למועצות האזוריות - הדינים הרלבנטיים חוק הבחירות (דרכי תעמולה) חלים גם בבחירות בכנסת וכן ברשויות המקומיות וניתן לראות זאת בסעיף 1 לחוק הבחירות (דרכי תעמולה) הקובע שחוק זה יחול על בחירות אלה באם אין הוראה אחרת.

  האמור לעיל מתייחס גם לפרסום סקרים - סעיף 16 (ה) לחוק הנ"ל. אין התייחסות מפורשת בחוק, מי יכול לבצע סקר בנושא בחירות וכן מיהו "מכון סקרים" היכול לבצע סקרים הקשורים לבחירות ולכן לשאלתך - כל מכון סקרים יכול לבצע "סקר בחירות" בכפוף לתנאים האמורים בסעיף ובכפוף לחובת הדיווח למבקר המדינה ולוועדת הבחירות המרכזית - אין בנושא זה מערכות רישום ו/או רישוי. מי שעורך סקר בחירות בשיטות סטטיסטיות מוכרות, המיועד לפרסום בכתב או לשידור לציבור, ישלח לוועדת הבחירות המרכזית בהקדם האפשרי, לעיון כל דורש, את תוצאות הסקר בצירוף הפרטים האלה: שם ומען של הגוף שהזמין את הסקר; שם ומען של הגוף שערך את הסקר; התקופה שבה נערך הסקר; השאלות שנשאלו בסקר; מידע על השיטה ששימשה לאיסוף הנתונים, לרבות שיטת הדגימה, גודל המדגם, סוגי האוכלוסייה, מספר האנשים שהתבקשו להשתתף בסקר, שיעור המשתתפים בפועל, שיעור המסרבים להשתתף או שלא התאימו להשתתף, תאריכים ושעות של הראיונות; מרווח הטעות בנתונים שהושגו.

  לשאלתך לעניין פרסום סקר בסמוך ליום הבחירות - סעיף 16 (ה) (ח) -(ח) בתקופה שתחילתה בתום יום שישי שלפני פתיחת הקלפיות והמסתיימת במועד סגירת הקלפיות, לא ישדר ולא יפרסם אדם בכתב לציבור על תוצאותיו של סקר בחירות שלא שודרו או פורסמו בכתב לציבור לפני תחילתה של התקופה האמורה. המשדר או המפרסם בתקופה האמורה על תוצאותיו של סקר בחירות ששודרו או פורסמו לפני תחילתה של אותה תקופה, יציין בהבלטה שהסקר אינו עדכני ואין ללמוד ממנו על דפוסי הצבעה או עמדות של הציבור ביום השידור או הפרסום.

  תגובה
מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מנהל הפורום: אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מייסד משרד אתגר ושות' - אחד מעוה"ד המובילים בישראל בתחום דיני הבחירות ומימון הבחירות, המעניק ייעוץ
למידע נוסף

077-9971396 חיוג
הודעה

אנו בפתחה של "עונת הבחירות" שתמשך עד לסוף שנת 2013, ונראה את אותותיה בהרבה מאד ביטויים, סממנים ואירועים הקשורים במישרין ובעקיפין עם הבחירות.

תחילה הבחירות לכנסת – ובצמוד לאחריהן:  בדיקה ופרסום של התוצאות, מו"מ קואליציוני, הקמת ממשלה, הבאת תקציב ואישורו ע"י הכנסת החדשה והתמודדות ציבורית ופרטית עם צרכי הפרט והמדינה.

תוך כדי התמודדות זאת עלינו לשמור על המודעות לכך שזה ביתנו המשותף, ועלינו לטפחו ולשמרו ביחד.  גם לכך -  תוך ציון המהמורות בדרך -  אנו נייחד דברים ראויים.

כבר במקביל אנו נערכים להמשך "החגיגות" הדמוקרטיות: בחודש אוקטובר תתקיימנה הבחירות לעיריות ולמועצות המקומיות. עוד קודם לכן תתקיימנה הבחירות המקדימות -  ה"פריימריס" -  לעצם בחירתם של המועמדים

בכל אלה פורום זה יעסוק וילווה את ציבור הקוראים, המגיבים והמשתתפים מכל הסוגים -  תוך ביטויי ערנות, עדכון והשתתפות של אזרחות פעילה, ונושאים חיוניים:  כמו -  מימון הבחירות.

בינתיים נזמין את כל באי הפורומים בפועל ובפוטנציאל להצטרף אלינו ולהגדיל ולהעצים את חילופי המחשבות, הדעות, המידע וההרגשות -  לתפארת הדמוקרטיה הישראלית.