אי הרכבת קואיליציה - פורום בחירות ומימון מפלגות

שאלה חדשה
 • יוגב

  נשלח ע"ייוגב 01:33, 1 בפברואר 2014

  שלום, במידה ומועצה מקומית לא מצליחה להרכיב קואליציה תקופה ממושכת ורבה. מה החוק קובע במקרים מסוג זה? אשמח לתשובה!

  השב
 • מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

  עו"ד ישעיהו אתגר,מנהל הפורום

  17:47, 10 בפברואר 2014


  אין שום הוראה בדין המחייבת הקמת קואליציה. זה עניין הנוגע לנוחיות ניהול העירייה או הרשות המקומית ע"י ראש המועצה או ראש העיריה.

  אם אין קואליציה לראש הרשות המקומית, הדבר יגרום לו לקשיים ועלולה להיות לו "מועצה לעומתית" - קרי: מועצה שתכשיל החלטות שהוא יביא להצבעה. בכך יהיה לראש המועצה קשה מאוד להעביר החלטות ולקדם את המדיניות שלו לכדי עשייה ממשית. ייתכן גם שיהיו חברים במועצה שינסו "להוציא ממנו" הטבות תמורת העברת החלטה מסויימת, וכך ראש המועצה יצטרך להאבק בכל פעם מחדש להעביר החלטות, בעוד שבקואליציה יהיה לו רוב מובטח להעברת החלטות.

  אולם, ראש העיר כשלעצמו יוכל לנסות להקים קואליציה מתי שהוא רוצה ומתי שיוכל, אם בכלל.

  נציין עוד כי ייתכן שללא קואליציה יקשה על ראש העיר לאשר את תקציב העירייה השנתי במועדו. אם התקציב לא יאושר במועדו (תוך 6 חודשים ממועד אישור תקציב הממשלה) אזי חייב שר הפנים להורות על פיזור מועצת העיר ורשאי גם להורות על סיום כהונתו של ראש העיר. כמובן, שמועצת העיר יכולה להעביר את התקציב גם ללא קואליציה.

  תגובה
מנהל הפורום:אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מנהל הפורום: אתגר ישעיהו עו"ד נוט'

מייסד משרד אתגר ושות' - אחד מעוה"ד המובילים בישראל בתחום דיני הבחירות ומימון הבחירות, המעניק ייעוץ
למידע נוסף

077-9971396 חיוג
הודעה

אנו בפתחה של "עונת הבחירות" שתמשך עד לסוף שנת 2013, ונראה את אותותיה בהרבה מאד ביטויים, סממנים ואירועים הקשורים במישרין ובעקיפין עם הבחירות.

תחילה הבחירות לכנסת – ובצמוד לאחריהן:  בדיקה ופרסום של התוצאות, מו"מ קואליציוני, הקמת ממשלה, הבאת תקציב ואישורו ע"י הכנסת החדשה והתמודדות ציבורית ופרטית עם צרכי הפרט והמדינה.

תוך כדי התמודדות זאת עלינו לשמור על המודעות לכך שזה ביתנו המשותף, ועלינו לטפחו ולשמרו ביחד.  גם לכך -  תוך ציון המהמורות בדרך -  אנו נייחד דברים ראויים.

כבר במקביל אנו נערכים להמשך "החגיגות" הדמוקרטיות: בחודש אוקטובר תתקיימנה הבחירות לעיריות ולמועצות המקומיות. עוד קודם לכן תתקיימנה הבחירות המקדימות -  ה"פריימריס" -  לעצם בחירתם של המועמדים

בכל אלה פורום זה יעסוק וילווה את ציבור הקוראים, המגיבים והמשתתפים מכל הסוגים -  תוך ביטויי ערנות, עדכון והשתתפות של אזרחות פעילה, ונושאים חיוניים:  כמו -  מימון הבחירות.

בינתיים נזמין את כל באי הפורומים בפועל ובפוטנציאל להצטרף אלינו ולהגדיל ולהעצים את חילופי המחשבות, הדעות, המידע וההרגשות -  לתפארת הדמוקרטיה הישראלית.