תכנית שיקום התמכרות לסמים - פורום ייעוץ לגמילה מהתמכרות לסמים ואלכוהול

שאלה חדשה
 • חזי

  נשלח ע"יחזי 15:48, 4 ביוני 2013

  עמיר שלום, מנסיונך כמובן עד כמה ריאלי שמכור לסמים לא יחזור לצרוך במוקדם או במאוחר סמים ולחזור למעשה מאחורי סורג ובריח?

  השב
 • 10:55, 5 ביוני 2013

  חזי שלום, שאלתך היא אחת משאלות המפתח הנשאלות סביב שיקום מכורים לסמים והטיפול בהם. תשובתי לך תאמר כך: הגמילה הפיזית מהסם, היא רק שלב אחד וקצר יחסית (כשבוע עד שלושה) מסה"כ הטיפול השיקומי והמקצועי במכור המתנקה מסמים. השלב המורכב והממושך יותר דורש בדרך כלל טיפול שיחות פרטני, טיפול במסגרת קבוצתית ותמיכת משפחה וחברים, תהליך הנמשך כשנה עד שנתיים. מכור ש"עוטף" את עצמו ב"חברים נקיים" לדרך, מעלה את מצוקותיו וקשיו בפני איש טיפול וחבריו, סיכויו להחלמה גדולים לאין ארוך. ניסיוני מלמדני שמכורים נקיים ששמרו על "כללי הטיפול והמסגרת התומכת" נשארו נקיים ב-30%-60% מהמקרים. מכאן שגם מכור נקי שנכנס למאסר, יעשה טוב אם ישמור על דרך החלמתו גם במאסר. ברוב בתי הכלא בארץ מתקיימות קבוצות טיפוליות של ה
  נרקומנים האנונימיים" ה-נ.א, ובמרבית בתי הכלא מאפשרים שיחות טיפוליות לאסיר המעוניין לתחזק את התהליך הטיפולי של ניקיונו מסמים. יחד עם זאת אם אדע פרטים נוספים אודות "סיפור חיו" ותהליך החלמתו של האדם אודותיו אתה מתעניין, אוכל להשיב תשובה יעילה יותר לתהליך שמירתו על ניקיונו מסמים, בחיו, וחס וחלילה גם במאסרו. בברכה עמיר פירני.

  תגובה
הפורום מיועד למכורים לשעבר, מכורים בהווה ומשפחותיהם. דיון בפורום יכול לכוון ולסייע לעו"ד לתעבורה, נזיקין, קציני מבחן , רופאי משפחה, יועצות ביה"ס, ולסנגוריה הציבורית על הכוונה ראשונה לטיפול, גמילה וייעוץ לצורך בניית תוכנית טיפול ושיקום של נפגעי התמכרויות והאלכוהול ולבני משפחותיהם. נדון בבניית תוכנית שיקום ומעקב לדרישות בית המשפט כולל בדיקות שתנים לניקיון מסמים בקליניקה פרטית, התייעצות בסוגי סמים פסיכו אקטיביים שונים, המלצה על מקומות גמילה, טיפול ושיקום על פי הכרות עם נפגע העברה וההתמכרות.