לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
אמא מודאגת

שיטה חדשה במשרד החינוך

שלום , אני אמא לילדה בת 6 בכיתה א ילדה מדהימה באמת כל מי שטיפל בה מהיותה תינוקת עד עכשיו לא מפסיק לשבח אותה , היום התקשרה אלי המחנכת וסיפרה שנגנב פלאפון של אחת הילדות מהכיתה ושוהם הודתה בגניבה ונתבקשה להחזיר אותו , ואיך נעשה כל התחקיר לפי הסבר המחנכת הם כינסו את כול הכיתה וביקשו ממי שלקח להחזיר משום שאף אחד לו ענה הם החליטו להכניס כל ילד לחדרון ושיכתוב כן או לא , משום מה ביתי רשמה כן אני לא יודעת ממה זה נבעה כנראה מלחץ שהופעל , כשתיחקרתי אותה בבית היא אמרה שהיא לא לקחה רק שהיא והילדה שהפלאפון דייך לה שיחקו ביחד וכנראה שכחו את זה והיא לא זוכרת איפה והילדה היתה לחוצה והיא בכתה וכל הזמן אמרה שהיא לא עשתה את זה אנחנו עשינו חיפוש בכל הבית ובתיקים אכן אין כלום. הילדה בטראומה מאז ולא רוצה ללכת לבית הספר מה דעתך על זה האם זה תקין וחוקי לחקור כך ילדים בגילי הזה בצורה כזו גם עם הם עשו או לא לדעתי זו לא צורה מה עלי לעשות המחנכת מודה בזה אך לא רואה בכך פסול היא אומרת שזה נעשה באופן רגוע כן אך אני לא רגועה ועוד יותר מפחדת לשלוח את הילדה לבית הספר אי אפשר לדעת איזה נזק הם גרמו לה .

דר' עמרם מליץ

לא נראה לי שהמורה עברה עבירה כל שהיא יתכן ובשכל ישר היתה נוהגת ביתר סבלנות

ברי פז

אני מחנך כיתה בחטיבת ביניים. אינני רואה כל הצדקה לבצע מהלך כזה. אצלנו בתחילת השנה מחתימים את כל ההורים שהם מודעים לכך שלא מומלץ להביא כל חפצי ערך לבית הספר וכי בית הספר אינו נושא באחריות לגניבות וכו'. אין למורה או מנהל כל סמכות או הכשרה מז"פית או בלשית/משטרתית לקיים חקירות מסוג זה ואפילו במשטרה יש חוקרים מיוחדים שעברו הכשרה לגבי חקירת ילדים ובני נוער. האם זה חוקי? שאלה טובה. אם מתייחסים למורה כאל נציגת הרשויות, הרי לרשות בניגוד לאזרח פרטי, מותר לנהוג רק על פי מה שהחוק מתיר ולא רק על פי מה שהחוק אינו אוסר. אם החוק אינו מתיר למורה לבצע מה שביצעה, הרי שהיא כרשות עברה על החוק לעניות דעתי. מאידך, יש חשיבות רבה למודעות של הורים שאין להם זכות לדרוש מבית הספר לאתר רכוש גנוב או לחשוף גנבים, לשם כך קיימת משטרה ומתחת לגיל האחריות הפלילית (12) - ממילא אין כל כך מה לעשות והטיפול הוא לרוב מול מחלקת רווחה.

דר' עמרם מליץ

לא ברור מה המורה נדרש לעשות בית הספר אחראי למה שמתרחש בשטח בית הספר

שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום דיני חינוך