שריטה על האוטו - פורום עבירות רכוש

שאלה חדשה
 • עמוס

  נשלח ע"יעמוס 11:00, 10 באפריל 2014

  שלום רב, אני מסוכסך עם השכן שלי בשנה וחצי האחרונות וביום שני היה לנו ויכוח על הגדר המשותפת שלנו יום אחר זה על האוטו שלי מצאתי שריטה ארוכה לארוך האוטו שלי אין לי הוכחה שזה הוא כי אני לא מחזיק מצלמות אבל אני יודע שזה הוא כי אין לי אויבים או אנשים שאני מסוכסך איתם חוץ ממנו האוטו עמד ליד הבית אני רוצה לתבוע אותו על הפגיעה באוטו שלי אבל אין לי הוכחה מוצקה אז איך אני צריך לפעול?

  השב
 • 01:50, 13 באפריל 2014

  עמוס שלום,

  הסיפור שסיפרת, במתוכנת זו או אחרת, היא צרתם של רבים אחרים, פעם אחר פעם עולים מקרים שכאלה ואף גולשים מעבר לסכסוך רגיל בין שכנים, אני אמור לדעת שכן הם פונים אליי לאחר הסתבכות עם המשטרה, הדבר מצר והאמת היא שהרבה אין מה לעשות בעניין זה.

  נקודתית לגבי שאלתך, הינך מתאר נזק לרכוש שמהווה הן עבירה פלילית והן עוולה אזרחית, אם תהיה בידך ההוכחה או אפילו תחילתה של ראיה לגבי מבצע הנזק כי אז תוכל גם תוכל הן להביא אדם זה לדין והן להפרע ממנו בגין הנזק ואולם, כאן טמון הקושי.

  כפי שהנך אומר אין בידך ראיה של ממש כי אם ידיעה פנימית שאינה מבוססת על דבר חיצוני ממשי, זאת לאור הסכסוך השורר בינכם, אומר כי הינך יכול בהחלט להגיש תלונה במשטרה ולספר כי הנך חושד באדם כזה או אחר ולפרט את המניעים לכך, השכן קרוב לוודאי יוזמן לחקירה ויתושאל בעניין אך למעט מיקרים ממש יוצאי דופן, חוששתני שממש לא יצא מזה ואולי תשיג תוצאה הפוכה, כלומר אף תלבה את הסכסוך.

  אולם באותה הנשימה אומר כי במקרים סבירים אפשר שיותר לא תשמע מהשכן הזה, לפחות לא בדמות פגיעה ברכושך.

  לדאבוני אין בידי עיצה של ממש, לפחות לא כפתרון לשאלתך.

  לעת זו חג שמח ושקט

  תגובה
עבירות רכוש מדורגות ברף החומרה הנמוך ביותר בחוק העונשין (למעט עבירות נגד רכבים, המפורטות בפרק מיוחד ואשר אליהן מתייחס המחוקק יותר בחומרה).
ככלל, עבירות נגד הרכוש אינן מקימות עילת מעצר, אך גם כאן – קיים מדרג חומרה הנקבע עפ"י נסיבות ביצוע העבירה (מספר המשתתפים, מידת התחכום ושיטתיות, קיימות כמובן נסיבות רבות נוספות אשר עולות כל אחת במקרה הספציפי שלה, כגון מידת התעוזה של העבריין, היקף הרכוש שנגנב וכו'), כמו גם במידת הסיכון שנשקף לציבור מביצוע העבירה, האם היה שימוש באלימות וכו'.
ככל שהעבירה ונסיבותיה יהיו חמורות יותר, כך מתחזקת האפשרות שביהמ"ש יקבע כי קמה עילת מעצר ואף הענישה בגינן תהיה חמורה בהתאם (ר' עבירות שוד, עבירות של תקיפה לשם גניבה, עבירות נגד רכב ועבירות התפרצות לדירה).
לכן, כשאומרים שעבירות רכוש הן העבירות הפעוטות ביותר בחוק עונשין, יש להבין שלא מתכוונים לעבירות נגד כלי רכב, או עבירות התפרצות לדירה, המקימות (לעיתים) עילת מעצר והעונש בגינן יהיה חמור בהרבה.