אני מואשמת בגניבה - פורום עבירות רכוש

שאלה חדשה
 • דנה

  נשלח ע"ידנה 12:13, 28 באפריל 2014

  אני שוכרת דירה והחוזה שלי עומד להסתיים בימים הקרובים. כשהתחלתי לגור בדירה הייתה בדירה טלויזיה וכמובן שלט של הטלויזיה. במהלך הזמן שגרתי בדירה השלט התקלקל והחזרתי לבעלת הדירה את השלט. לא החתמתי אותה על זה שהחזרתי לה את השלט ועכשיו שאני עומדת לצאת מהדירה בעלת הדירה דורשת שאחזיר את השלט ולא זוכרת שהחזרתי לה את השלט וטוענת שאני גונבת ממנה. לצערי אין לי תיעוד שהחזרתי לה את השלט כי לא חשבתי שאני צריכה לתעד דבר כזה קטן. עכשיו היא מאשימה אותי בגניבה ורוצה שאשלם לה. אני לא גנבת ולא גנבתי ואני לא מוכנה לשלם על זה. מה אני צריכה לעשות?

  השב
 • 14:56, 30 באפריל 2014

  דנה שלום

  ראשית אשאל האם בכלל חתמת בחוזה הדירה על הימצאות הטלוויזיה והשלט בבית, באם אין בכלל איזכור הרי שהתשובה כבר ברורה.
  אף אם התחייבת להם בחוזה עצמו הרי שלדברייך מסרת לה את השלט ולא נוח ככל שיהיה אין שום הוכחה שאין הדבר כך.

  מכל מקום גם אם תרצה בעלת הבית לעשות סיפור מדבר כזה, סביר ששום דבר ממשי לא יצמח מכך, מסופקני אם בעלת הדירה תבחר לגשת למשטרה ולמלא תלונה בעניין זה.

  לדידה של בעלת הבית, כך לטענתה, היא מסרה לך רכוש שאת לא השבת אותו, ושאלתך היא מה יעלה בגורלך כאשר גרסתך אינה כשלה.

  ובכן ברור לי כי כל התמודדות עם החוק היא לא עניין של מה בכך וכל אדם היה מעוניין שלא לבוא במגע שכזה בייחוד לא כחשוד בביצוע עבירה.

  מבלי להפחידך כי אין זו כוונתי אך לפי החוק היבש הרי שרכוש ניתן בידיך ואת לא השבת אותו, כך לגישת בעלת ההדירה.
  אם תוגש תלונה למשטרה יכול שבעלת הדירה תופנה להפרע ממך בבית משפט אזרחי, אך אם יקרה ויוחלט על המשך חקירה הרי שתזומני לחקירה אך דומני כי בזאת ייסגר הנושא, זאת לאור הגרסאות הסותרות שאין בנמצא גורם או ראיה היכולה להפריך מי מהם.

  לפחות בשלב הזה ניתן לומר כי אין לך ממה לחשוש אך כן הייתי מנסה לדבר על ליבך להגיע עם בעלת הדירה להבנות קלות יותר, הרי מה מחירו של שלט לטלוויזה
  עו"ד יוסף דלמן

  תגובה
עבירות רכוש מדורגות ברף החומרה הנמוך ביותר בחוק העונשין (למעט עבירות נגד רכבים, המפורטות בפרק מיוחד ואשר אליהן מתייחס המחוקק יותר בחומרה).
ככלל, עבירות נגד הרכוש אינן מקימות עילת מעצר, אך גם כאן – קיים מדרג חומרה הנקבע עפ"י נסיבות ביצוע העבירה (מספר המשתתפים, מידת התחכום ושיטתיות, קיימות כמובן נסיבות רבות נוספות אשר עולות כל אחת במקרה הספציפי שלה, כגון מידת התעוזה של העבריין, היקף הרכוש שנגנב וכו'), כמו גם במידת הסיכון שנשקף לציבור מביצוע העבירה, האם היה שימוש באלימות וכו'.
ככל שהעבירה ונסיבותיה יהיו חמורות יותר, כך מתחזקת האפשרות שביהמ"ש יקבע כי קמה עילת מעצר ואף הענישה בגינן תהיה חמורה בהתאם (ר' עבירות שוד, עבירות של תקיפה לשם גניבה, עבירות נגד רכב ועבירות התפרצות לדירה).
לכן, כשאומרים שעבירות רכוש הן העבירות הפעוטות ביותר בחוק עונשין, יש להבין שלא מתכוונים לעבירות נגד כלי רכב, או עבירות התפרצות לדירה, המקימות (לעיתים) עילת מעצר והעונש בגינן יהיה חמור בהרבה.