פגיעה במחשב בכוונה תחילה - פורום עבירות רכוש

שאלה חדשה
  • שרון

נשלח ע"ישרון 12:52, 28 במאי 2014

בן דוד שלי נתן מחשב ששייך לי לחברה שלו שאני והיא היינו חברות והיום כבר לא אנחנו לא ביחסים טובים הוא לקח את המחשב ללא ידיעתי והמחשב חזר אליי עם נזקים במקלדת יש 2 אותיות ומספרים ששקועים בתוך המקלדת אני יודעת שהיא פגעה במחשב שלי בכוונה ולא כמו שהיא טוענת שהבבעיות האלה כבר היו אני שוקלת לקחת אותו ואותה לבית משפט לתביעה על פגיעה במחשב שלי האם אני יכולה?

השב
  • 13:16, 28 במאי 2014

שרון שלום,

הנך מתארת נזק שנגרם לרכושך, אולם בהקיף נזק נמוך.
    תוכלי לפנות לבית המשפט הקרוב לאיזור מגורייך, במקרה שלך הייתי פונה לבית משפט לתביעות קטנות ומנסח במקום את תביעתי.

מזכירות בית המשפט ישמחו לסייע לך בהבנת הטופס שאינו מורכב כלל.

בהצלחה

תגובה
עבירות רכוש מדורגות ברף החומרה הנמוך ביותר בחוק העונשין (למעט עבירות נגד רכבים, המפורטות בפרק מיוחד ואשר אליהן מתייחס המחוקק יותר בחומרה).
ככלל, עבירות נגד הרכוש אינן מקימות עילת מעצר, אך גם כאן – קיים מדרג חומרה הנקבע עפ"י נסיבות ביצוע העבירה (מספר המשתתפים, מידת התחכום ושיטתיות, קיימות כמובן נסיבות רבות נוספות אשר עולות כל אחת במקרה הספציפי שלה, כגון מידת התעוזה של העבריין, היקף הרכוש שנגנב וכו'), כמו גם במידת הסיכון שנשקף לציבור מביצוע העבירה, האם היה שימוש באלימות וכו'.
ככל שהעבירה ונסיבותיה יהיו חמורות יותר, כך מתחזקת האפשרות שביהמ"ש יקבע כי קמה עילת מעצר ואף הענישה בגינן תהיה חמורה בהתאם (ר' עבירות שוד, עבירות של תקיפה לשם גניבה, עבירות נגד רכב ועבירות התפרצות לדירה).
לכן, כשאומרים שעבירות רכוש הן העבירות הפעוטות ביותר בחוק עונשין, יש להבין שלא מתכוונים לעבירות נגד כלי רכב, או עבירות התפרצות לדירה, המקימות (לעיתים) עילת מעצר והעונש בגינן יהיה חמור בהרבה.