גביית ריבית גבוהה מדי ששולמה בהחזר הלוואה - פורום חישובי ריבית ופסיקת ריבית

שאלה חדשה
 • דניאל

  נשלח ע"ידניאל 11:41, 9 באוגוסט 2016

  לפני כ3 שנים לקחתי הלוואה בבנק שהחזרתי אותה עם ריבית כמובן ובחודש שעבר סיימתי להחזיר אותה. גיסי עבר על הפירוט של החיובים של ה3 שנים והוא גילה שהחישוב של ההחזר לא נכון בהתאם לריבית שנקבעה לי מההתחלה. האם מניסיונך הבנק יחזיר לי את הכסף שחייב אותי סתם?

  השב
 • מנהל הפורום:רו"ח אהוד שושן

  רו"ח אהוד שושן,מנהל הפורום

  15:41, 9 באוגוסט 2016

  דניאל שלום,

  נושא חישוב ריביות בכלל וחישוב ריביות במגזר הבנקאי בפרט כולל בתוכו לא מעט משתנים ומידע שצריך לדעת על מנת לערוך חישוב מדויק.
  בשנים האחרונות הבנקים משקיעים כסף רב בשכלול מערכות המחשוב שלהם ובבקרה שוטפת על פעולות החישוב שהם מבצעים.

  יחד עם זאת, תמיד יתכנו טעויות, אשר ברוב המקרים ינבעו מהזנה לא נכונה של נתונים במערכת המחשוב של הבנק (טעות אנוש) ולא מטעות רוחבית של הבנק.

  אני ממליץ לך ראשית לגשת לסניף הבנק ולבקש לקבל הסבר מפורט לגבי החישוב. אני בטוח שתמצא שם מי שיסביר לך את החישוב.
  במידה ולא תקבל מענה, תוכל גם להפנות את בקשתך לחישוב חוזר למבקר הפנימי של הבנק.
  במידה ואתה משוכנע עדיין כי הבנק טעה בחישוביו, אני מציע כי תפנה למומחה בנושא אשר יבחן את החישוב ויכין עבורך חוות דעת מקצועית, אותה תוכל להפנותה לבנק.
  בהצלחה
  רו"ח אודי שושן

  תגובה

מנהל הפורום: רו"ח אהוד שושן

בעל משרד רואי חשבון אהוד שושן ושות' אשר עוסק בביקורת פנימית וחקירתית, עריכת חוות דעת כלכליות וחשבונא
למידע נוסף

03-5644723 חיוג
הודעה

הפורום יעסוק בכל הקשור לחישובי ריבית בהתאם לחוק פסיקת ריבית, ריבית החשב הכללי, ריביות ההוצאה לפועל ובכל תחום שבו קיימת מחלוקת לגבי התחשבנות וחישוב ריבית, בין שני צדדים או מול רשויות שלטוניות וההוצאה לפועל.

הריבית, המהווה את "מחירו של הכסף" שאנו משתמשים בו, משמשת אותנו בכל פעם שאנו רוצים לחשב את גובהו של תשלום כלשהו כלווים וכמלווים במסגרת חוזית. היא גם משמשת אותנו בתדירות רבה לחישוב חובנו לבנקים, לרשויות שלטוניות וכן במסגרת קיום פסקי דין וההוצאה לפועל. קיימים בארץ מספר רב של חוקים ותקנות המנחים את הדרך והשיטה שבה יש לבצע חישוב ריבית כאמור. לעיתים חישוב הריבית אינו נעשה בצורה מדויקת מסיבות שונות ורבות, חלקן קשורות להבנת החוק והתקנות וחלקן קשורות לכשלים טכניים הקשורים להקלדת נתוני החוב בצורה לא תקינה.

אשמח לענות על שאלות בכל הקשור לדרך החישוב הנכונה והמתאימה לכל מקרה ולסייע בהבנת חישובי ריבית שונים.