• 15 באוגוסט 2014

דמי ביטוח גבוהים מהצפוי - האם יש בכך צדק לפי הנתונים שלי?

שלום רב,

ראשית אספר לכם על הנתונים היבשים - אני גם עוסק פטור וגם עובד שכיר. את דמי הביטוח כשכיר אני משלם דרך התלושים, אך כעצמאי אני משלם בנפרד כמובן.

פתחתי את העוסק הפטור במאי 2013. ממאי 13 ועד דצמבר 13 עבדתי 5 חודשים גם כעצמאי וגם כשכיר (מאי, יוני, אוגוסט, נובמבר, דצמבר) וחודשיים רק כעצמאי (יולי, אוקטובר).

שומת מס ההכנסה שלי כעצמאי לשנת 2013 (או יותר נכון חצי שנה) הייתה 41,203 (ולאחר הפחתה לצרכי הביטוח לאומי 39,224), ומתוך זה דמי הביטוח שלי היו 5520 ש"ח.

** יש לציין 3 דברים :

(1) זה נראה שהם התייחסו אליי כאילו אני עצמאי מתחילת 2013.

(2) זה נראה שהרואה חשבון שלי טעה - הוא אמר שאין יותר מדי השפעה להצהרה שלי על מספר השעות השבועיות הממוצעות ולכן אמר לי להצהיר 20 (למרות שאני בחיים לא מגיע למספר הזה).
    לאחר מכן, כאשר קיבלתי דרישה גבוהה לתשלום, הוא ביצע בדיקה וטען שאני חייב להם רק 2000 ש"ח על 2013 וטען שבדק זאת לפי 12 שעות שבועיות.
    כשדיברתי עם זאת שמטפלת לי בתיק היא אמרה שלא בטוח שאפשר לעשות משהו ושלא בטוח שזה יעזור, אך אם אני רוצה לנסות אז ראשית אני צריך "להוכיח" שעבדתי פחות שעות ממה שהצהרתי (= לצלם להם קבלות וכד'), ורק אז היא תוכל לבדוק מה אפשר לעשות אם בכלל.

(3) על סמך ההצהרה שלי על 2013 הם גם קבעו לי מקדמות ודמי ביטוח גבוהים ל-2014 (שוב שילמתי על החצי שנה ראשונה של 2014 כ-5000 ש"ח).

** השאלות שלי :

(1) האם בגדול זה הגיוני היחס בין שומת מס ההכנסה ובין דמי הביטוח שחוייבתי לשלם?

(2) האם משפיעה עליי לרעה העובדה שהתייחסו אליי כעצמאי מינואר 13 למרות שבפועל אני ממאי 13?

(3) האם אתם חושבים שיש לי הצדקה לנסות לתקן את ההצהרה על השעות השבועיות ולנסות להוכיח שעבדתי פחות כדי לקבל החזר רטרואקטיבית? האם זה בכלל אפשרי וכדאי או שזה כבר אבוד וגם לא יעזור לי?

(4) מה שגבו וגובים ממני ב-2014 פחות קריטי לי כי אוכל לקבל החזר בסוף השנה על סמך הצהרותיי, נכון?

תודה רבה לעוזרים!

15 באוגוסט 2014
  • מנהל הפורום עוד ארנטל הלל משרד רונן אבניאל 17 באוגוסט 2014

דמי ביטוח גבוהים מהצפוי - האם יש בכך צדק לפי הנתונים שלי?

עידן שלום, כדאי בכל מקרה לעדכן את מחלקת הגבייה בתאריך בו הפכת להיות עצמאי. לגבי 2014, תוכל לקבל החזר.

17 באוגוסט 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?